Główna

O nas

Samorząd

Rekrutacja

Matura

Praktyki

Egzamin zaw.

Dokumenty

Podręczniki

Zaoczne

Dobre praktyki

Absolwenci

Archiwum

Osiągnięcia

Zdalna nauka

Pomoc

Spotk. z rodzicami

RODO

e-Dziennik

OGŁOSZENIA

 

 

 

 


Szkolna BIBLIOTEKA

2022/23


Konkurs CZYTELNICZY "Odszukaj zdanie..."

W dniu 15 lutego 2023 r. zakończony został konkurs czytelniczy pt.:"Odszukaj zdanie...". Zadaniem uczestników było wybranie cytatów umieszczonych na tablicy informacyjnej, odszukanie ich i wskazanie w wypożyczonej publikacji znajdującej się w zasobach naszej biblioteki.

Czytelnicy, którzy wskazali właściwe książki oraz cytaty konkursowe umieszczone w 10 różnych publikacjach to: Mikołaj Bącik z klasy IV TI, Eryk Skowron z klasy IV TI oraz Aleksandra Cybul z klasy II TA.

Gratuluję i zachęcam do odwiedzin w szkolnej bibliotece.


Szkolny Konkurs SUDOKU

W dniu 15 grudnia 2022 r. odbył sie szkolny konkurs SUDOKU zorganizowany przez nauczyciela bibliotekarza. W rywalizacji wzięło udział sześciu uczniów z różnych klas technikum. Najlepszymi w rozwiązywaniu tej popularnej gry logicznej okazali się Alicja Kucio z klasy IV TI oraz Adam Bociek z klasy II TA. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez nauczyciela.


Nowa publikacja

Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej w naszej bibliotece

"Tak odmieniona dziś nasza wieś" - to tytuł nowego woluminu dostępnego w naszej szkolnej bibliotece. Wydawcą jest Towarzystwo Regionalne im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej, które przygotowało z okazji 45. roku istnienia towarzystwa tę bogato ilustrowaną publikację. Znajdują się w niej relacje mieszkańców Woli Osowińskiej oraz skany materiałów z muzeum i archiwów prywatnych.

Zapraszamy do szkolnej biblioteki i do zapoznania się z tą ciekawą pozycją w naszych zbiorach.


Quiz wiedzy o Wandzie Rutkiewicz rozstrzygnięty

W dniu 07.12.2022 r. zakończył się Quiz wiedzy o Wandzie Rutkiewicz - polskiej alpinistce i himalaistce - Patronce 2022 roku.

W quizie on-line zorganizowanym przez nauczyciela bibliotekarza wzięło udział 21 uczniów.

1. Rafał Bącik – kl. IV TI

2. Alicja Kucio – kl. IV TI

3. Mikołaj Kalinowski – kl. IV TI

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez nauczyciela bibliotekarza.

 


POCZYTAJKI dla MALUCHÓW

„Stefek burczymucha”, „Sposób na laleczkę”, „Komedia przy myciu” i „Muchy samochwały” – te utwory patronki roku 2022 – Marii Konopnickiej, zaprezentowali w miniony poniedziałek 21 listopada uczniowie naszego technikum w przedszkolu w Woli Osowińskiej.

Akcja "Poczytajki dla maluchów” była częścią programu pn. Rozwój Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 realizowanego przez bibliotekę w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej.

Wydarzenie miało na celu przybliżyć najmłodszym mieszkańcom gminy Borki postać Marii Konopnickiej oraz zapoznać ich z jej twórczością. W rolę głównej bohaterki wcieliła się uczennica kl. III TPM – Karolina Fijałek, a wybrane utwory wybitnej polskiej pisarki czytali uczniowie kl. I TA: Maciej Jaszczuk, Bartosz Polkowski, Magdalena Magnuszewska, Martyna Zalewska, Zuzanna Kazimierczak, Michał Lis oraz Łukasz Wajszczuk.

Spotkanie czytelnicze miało luźną formę opartą na rymowanych rozmowach Marii Konopnickiej z dziećmi. Specjalna scenografia, kolorowe kostiumy, zagadki zadawane po przeczytanych wierszach oraz słodkie nagrody pozwoliły na chwilę przenieść się przedszkolakom, ale i uczniom naszego technikum, w świat beztroskiej zabawy.

Akcja "Poczytajki dla maluchów” została przeprowadzona przez młodzież pod opieką p. Piotra Koniecznego i p. Lucyny Panasiuk-Żurawskiej.

Galeria>>


W dniu 3 września 2022 roku uczniowie i nauczyciele z Zespołu Szkół Rolniczych zorganizowali w Woli Osowińskiej "Narodowe Czytanie 2022". Przed budynkiem szkoły czytano "Ballady i romanse" Adama Mickiewicza. Po wysłuchaniu fragmentów utworów można było zrobić sobie zdjęcie z dwiema pannami w ciekawych strojach. Dla wszystkich uczestników i gości spotkania przygotowano słodki poczęstunek.

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą Pana Tadeusza Adama Mickiewicza.

Galeria>>


2021/22

 

 

Szkolny Klub HDK

 

Bibliotekarz proponuje:

~ChmuraCzytania.pl~

Dzisiaj proponuję Wam skorzystać z dwóch pozycji literackich na weekend.

Pliki z portalu chmura czytanie.pl można czytać na komputerze, tablecie lub pobierając za darmo w pliku PDF lub MS Word. Można też niektóre woluminy pobrać w formie audibooków. Na stronie znajduje się skrócony opis dzieła i krótka charakterystyka autora utworu.

Moje propozycje na ten weekend:

1.

Juliusz Słowacki – „Ojciec zadżumionych”

http://www.chmuraczytania.pl/showbook.php?id=117

2.

Antoni Lange – „Miranda”

http://www.chmuraczytania.pl/showbook.php?id=127


Moje propozycje na ten weekend:

3.

 Joseph Conrad - "Amy Foster" - pdf

Kliknij>>

4.

Cyprian Kamil Norwid – „Bransoletka” - audiobook mp3

Kliknij>>


Ciekawostki o bibliotekach

https://goodbooks.pl/inne/10-ciekawostek-o-bibliotekach/

-----------------------

Pospaceruj po Kopalni soli w Wieliczce!

Pełna trasa turystyczna bez wychodzenia z domu:

https://www.ai360.pl/panoramy/278

Moje propozycje na ten weekend:

5.

 Bruno Jasieński - "Palę Paryż" - pdf

Kliknij>>

6.

Artykuł o Leopoldzie Tyrmandzie jednym z Patronów 2020 r.

Kliknij>>


Bibliotekarz proponuje:

~ChmuraCzytania.pl~

Dzisiaj proponuję Wam skorzystać z dwóch pozycji literackich na weekend.

Pliki z portalu chmura czytanie.pl można czytać na komputerze, tablecie lub pobierając za darmo w pliku PDF lub MS Word. Można też niektóre woluminy pobrać w formie audibooków. Na stronie znajduje się skrócony opis dzieła i krótka charakterystyka autora utworu.

Druga pozycja może posłużyć maturzystom do przygotowania się do egzaminu z języka angielskiego, ponieważ "The Sphinx" jest publikacją w oryginale tak jak i audiobook.

Moje propozycje na ten weekend:

7.

Bolesław Prus – „Ze wspomnień cyklisty”

link do pdf

8.

Oskar Wilde – „The Sphinx” - wersja w jezyku angielskim

link do pdf

link do audiobooka

 


W dniu 14 czerwca minęła kolejna rocznica skierowania przez okupantów niemieckich do nowo otwartego obozu koncentracyjnego Auschwitz transportu więźniów z zakładu karnego w Tarnowie.

Więźniowie ci nie byli pierwszymi osadzonymi w obozie – byli nimi bowiem niemieccy kryminaliści z KL Sachsenhausen, których w liczbie trzydziestu skierowano do Auschwitz w maju 1940, aby pełnili tam rolę więźniów funkcyjnych. Tarnowski transport był jednak pierwszym mającym masowy charakter. Znalazło się w nim 728 mężczyzn, z czego zdecydowaną większość stanowili polscy więźniowie polityczni. Wojnę przeżyło co najmniej 325 więźniów z pierwszego transportu.

Wizyta w autentycznym Miejscu Pamięci jest unikatowym doświadczeniem edukacyjnym. Jednak osoby, które nie mogą odwiedzić byłego obozu Auschwitz, mają możliwość zapoznania się z jego historią dzięki edukacji prowadzonej przez Internet. Natomiast dla osób, które odwiedziły już to miejsce, zdalny dostęp do materiałów edukacyjnych pomoże w pogłębieniu wiedzy zdobytej podczas wizyty.

http://lekcja.auschwitz.org/1/


~ChmuraCzytania.pl~

Jedna z nowel (obok Stygmatu i Ad leones) – ze względu na miejsce akcji określanych jako „trylogia włoska” Norwida. Błyskotliwy i intrygujący utwór, który jest kolejnym dowodem talentu niedocenionego za życia autora, również na niwie prozy. Na czym polega tajemnica Lorda? Jaki jest cel jego podróży balonem? Czemu pragnie wznieść się ponad ludzkość? Jak przystało na inteligentną prozę, wiele zależy od czytelnika i jego interpretacji.

Druga pozycja to Ta trzecia Henryka Sienkiewicza z humorem przedstawia życie ówczesnej cyganerii artystycznej skonfrontowane z mieszczańską mentalnością. Pewnego dnia życie malarza Magórskiego przekręca się do góry nogami, kiedy Warszawę obiega nowina, że jego obraz zdobył nagrodę na wystawie w Paryżu. Jak wpłynie to na jego przyjaźń z autorem portretów truposzy, Świateckim?

Moje propozycje na ten weekend:

9.

Cyprian Kamil Norwid – „Tajemnica Lorda Singelwortha”

link do pdf

10.

Henryk Sienkiewicz – „Ta trzecia”

link do pdf


NARODOWE ŚWIĘTO NIEPODLEGŁOŚCI

Co roku obchody Święta Niepodległości odbywają się 11 listopada. To właśnie ten dzień wyznaczono jako datę umowną odzyskania niepodległości, bowiem sam proces odbudowy niezależności przez Polskę nie został wdrożony w ciągu jednego dnia, a składał się z serii wielu wydarzeń.

11 listopada jako Święto Niepodległości ustanowił przedwojenny rząd Polski. Władze II RP chciały w ten sposób upamiętnić objęcie władzy w Warszawie przez Józefa Piłsudskiego. 10 listopada 1918 roku Piłsudski powrócił do Polski, a następnego dnia odebrał naczelne dowództwo od Rady Regencyjnej nad podległym jej Wojskiem Polskim. Zbiegło się to także z zawarciem rozejmu w Compiègne i oficjalnym zakończeniem I wojny światowej.

Święto Niepodległości zostało ustanowione ustawą z dnia 23 kwietnia 1937 roku. Święto Niepodległości zaczęto oficjalnie obchodzić 11 listopada 1937 roku. Warto jednak pamiętać, że obchody te odbyły się tylko przez kolejne dwa lata ze względu na wybuch II wojny światowej w 1939 roku. W 1945 roku zniesiono Święto Niepodległości na czas okupacji.

Ostatecznie przywrócono je dopiero w 1989 roku pod nazwą: Narodowe Święto Niepodległości, które co roku uroczyście obchodzone jest w całej Polsce. Zachęcam do lektury wybranych gazet z przed 100 lat – pokazując czym żyli Polacy w roku dochodzenia do Niepodległości. Historyczne gazety pozwalają zapoznać się nie tylko ze sprawami wielkimi i doniosłymi, jak manifesty polityczne czy sytuacja na frontach, ale także z tymi codziennymi: repertuarami teatralnymi, rubryką towarzyską, kroniką kryminalną czy poradami praktycznymi.

https://www.bn.org.pl/aktualnosci/84-kalendarz-prasy-roku-niepodleglosci.html


Bezpieczni w sieci z OSE – zapraszamy na webinar!

Drodzy Państwo, obecnie dzieci spędzają w internecie więcej czasu niż w dobie nauki stacjonarnej. Porozmawiamy więc o ich bezpieczeństwie oraz dobrych – szkolnych i domowych – praktykach online. Na jakie zjawiska w sieci trzeba zwracać szczególną uwagę? Co zrobić, żeby e-lekcje nie wymknęły się spod kontroli? Jak przygotować sprzęt do bezpiecznego korzystania z internetu? Na te i inne pytania odpowiedzą eksperci: Anna Rywczyńska (Kierownik Działu Edukacji Cyfrowej w NASK oraz Koordynatorka Polskiego Centrum Programu Safer Internet) i Przemysław Jaroszewski (Kierownik Działu CERT Polska) podczas webinaru „Bezpieczni w sieci z OSE”, który poprowadzi Tomasz Rożek, znany dziennikarz i popularyzator nauki oraz ambasador kampanii „Nie zagub dziecka w sieci”, w której pomaga rodzicom zadbać o bezpieczeństwo swoich pociech. Już 3 grudnia o godz. 19.00 zapraszamy nauczycieli i rodziców na Facebook OSE. W trakcie 50-minutowego bezpłatnego webinaru eksperci poruszą najbardziej aktualne kwestie związane z cyberbezpieczeństwem i odpowiedzą na pytania uczestników.

https://www.facebook.com/OSEgovpl/posts/3453547344723509


e-mail do bibliotekarza: konieczny_piotr@interia.pl