Główna

O nas

Samorząd

Plany lekcji

Kronika

Kalendarz

Rekrutacja

Matura

Praktyki

Egzamin zaw.

Dokumenty

Podręczniki

Zaoczne

Dobre praktyki

Galeria

Absolwenci

Archiwum

Frekwencja

Osiągnięcia

Nauczyciel

Konkurs

 

 

Szkolny Klub Honorowego Dawcy Krwi

w Zespole Szkół Rolniczych

w Woli Osowińskiej


Co to jest krew?

Krew jest tkanką złożoną z komórek-krwinek czerwonych, białych i płytkowych, które pływają w części płynnej krwi zwanej osoczem lub plazmą. Jedną z cech krwi ludzkiej jest jej zróżnicowanie serologiczne - człowiek ma jedną z czterech grup krwi: A, B, AB lub 0. Oprócz grupy krwi układu AB0 człowiek może posiadać na swoich krwinkach antygen Rh D. Posiada go około 85% ogółu ludności - taką krew określa się jako Rh dodatnią. Pozostałe 15% ludzi nie ma tego antygenu - ich krew określa się jako Rh ujemną. Grupę krwi układu AB0 i Rh oznacza się u każdego potencjalnego biorcy (pacjenta) po to, aby chory otrzymał do przetoczenia zawsze zgodną grupowo krew lub osocze. Dla wielu chorych jedynym ratunkiem jest przetoczenie krwi. Czy możesz im pomóc? TAK! Jeśli masz krew Rh ujemną - zostań krwiodawcą.

Oto statystyki grup krwi, według danych Instytutu Hematologii i Transfuzjologii

Ilustracja przedstawia procentowy udział grup krwi w całej populacji

Informacje dla krwiodawców

Kto może zostać krwiodawcą?

Krew lub osocze może oddać każdy zdrowy człowiek w wieku od 18 do 60 lat. Starsi ludzie mogą oddać krew wyjątkowo, po zakwalifikowaniu przez lekarza Stacji lub Punktu Krwiodawstwa. Krwiodawcy muszą być zdrowi. Tylko wówczas upust krwi nie będzie szkodliwy dla ich organizmu. Poza tym pobrana krew lub osocze nie mogą stanowić zagrożenia dla chorych, którym zostaną one później przetoczone. Szczególne groźne dla chorych jest przetoczenie krwi lub osocza zawierających wirusy HIV, które powodują AIDS. Aby pobranie krwi nie powodowało uszczerbku zdrowia dawcy, a jej przetoczenia nie były przyczyną zakażenia biorcy chorobą zakaźną, wszyscy krwiodawcy poddani są badaniom lekarskim i laboratoryjnym.

Kto nie może być krwiodawcą?

Nie mogą oddać krwi ani osocza ludzie, którzy przebyli wirusowe zapalenie wątroby (tzn. żółtaczkę zakaźną), chorzy na AIDS oraz nosiciele wirusa HIV. Z tego względu krwi nie pobiera się od narkomanów, homoseksualistów oraz ludzi mających liczne kontakty seksualne z wieloma partnerami lub partnerkami. Przy każdym oddaniu krwi lub osocza wykonywane są badania, które pozwalają wykryć nosicieli wirusa HIV oraz wirusów zapalenia wątroby typu B i C, a także osoby zakażone kiłą. Dawcami krwi nie mogą być ludzie chorzy na gruźlicę, kiłę, choroby krwi, choroby serca i naczyń krwionośnych oraz choroby nowotworowe, a także alkoholicy. Nie można też oddawać krwi w ciągu 12 miesięcy po zabiegu operacyjnym, po przetoczeniu krwi lub osocza i po wykonaniu tatuażu. Przez okres sześciu miesięcy nie mogą oddawać krwi osoby powracające z Afryki Środkowej i Zachodniej, Tajlandii, a także osoby zwolnione z zakładów karnych. O wszelkich wątpliwościach dotyczących stanu zdrowia należy powiadomić lekarza, który wykonuje badania kwalifikujące do oddania krwi lub osocza.

Chce oddać krew ale ...

... mogę zarazić się AIDS

· Jeśli chodzi o AIDS, jednego jesteśmy pewni, nie można się nim zarazić w punkcie lub stacji krwiodawstwa. Wyposażenie tych placówek jest całkowicie sterylne, a krew od każdego dawcy pobierana jest przy użyciu sprzętu jednorazowego, tak więc nie ma mowy o jakimkolwiek zarażeniu AIDS lub inną chorobą.

... nie cierpię widoku krwi

· Nie przejmuj się, nie musisz jej oglądać, ponieważ pobieranie odbywa się poza zasięgiem Twojego wzroku. Będziesz widział tylko uśmiechnięte twarze.

… zrobiłem co do mnie należało, kiedyś kilka razy oddawałem krew

· Dziękujemy za już oddaną krew. Przechowujemy Twoją dokumentację i chcielibyśmy Cię przekonać, że jesteś potrzebny cały czas. Znów Twój dar może być wykorzystany na wiele sposobów. Co roku, w miarę rozwoju medycyny i nowych metod leczenia zwiększa się zapotrzebowanie na krew.

... mam za mało czasu

· Nawet ludzie mający mało czasu moga poświęcić go trochę na oddanie krwi. Gdy tylko pomyślisz, ile dobra możesz w ten sposób wyświadczyć dojdziesz do wniosku, że masz jednak dość czasu, by poświęcić kilka godzin w roku na oddanie krwi.

... ostatnio chorowałem

· Bez wątpienia nie możesz oddawać krwi podczas ostrej choroby lub przez pewien czas po poważnym zabiegu chirurgicznym. Nie pobiera się nigdy krwi od osób, których stan zdrowia budzi wątpliwość. Każdego kandydata na dawcę bada lekarz.

... za mało ważę

· Wymagana waga: co najmniej 45 kg. Krwiodawcy "wagi lekkiej" pomagają jednak także oddając niewielką ilość krwi, która wystarcza np. dla dziecka potrzebującego transfuzji.

... stracę przez to na wadze albo utyję

· To są obawy bezpodstawne, o czym będziesz się mógł przekonać po oddaniu krwi.

... jeśli raz oddam krew, będę to musiał robić zawsze

· Oddawanie krwi nie spowoduje wzmożonego jej wytwarzania. Nic Cię nie zmusza do regularnego jej oddawania, ponieważ jednorazowe oddanie krwi wywiera taki sam wpływ na jej produkcję, jak krwawienie z nosa, miesiączka czy skaleczenie w palec. Jednakże wielu systematycznych dawców oddaje krew regularnie 3 lub 4 razy w roku i robią to nie dlatego, że muszą ale dlatego że postanowili to robić.

... noszę okulary, więc chyba nie mogę oddawać krwi?

· Stale nas o to pytają! Oczywiście, że możesz, jeżeli poza tym jesteś zdrowy, masz 18 do 60 lat i ważysz ponad 45 kg.

... mam taki zamiar, ale jakoś nie mogę się zdecydować

· Przyjdź dziś lub jutro, nie musisz się wcześniej umawiać. Kiedy się wreszcie zdecydujesz, poczujesz się lepiej. Po prostu zgłoś się do punktu lub stacji krwiodawstwa.

... nikt nigdy nie prosił mnie o to

· Uważaj się od tego momentu za zaproszonego. Twoja krew jest najbardziej cennym darem, jaki możesz komuś ofiarować. Może ona ocalić życie choremu dziecku, ofierze wypadku czy pacjentowi na stole operacyjnym.

... nie będziecie chcieli mojej krwi ponieważ mam pospolitą grupę "0"

· Potrzebna i ważna jest krew każdej grupy. Ponieważ grupa "0" jest bardzo rozpowszechniona, również zapotrzebowanie na nią jest duże. Grupa "0" jest szczególnie cenna także dlatego, że można ją stosować wówczas, gdy zabraknie krwi innych grup. Pamiętaj, że istnieje stałe zapotrzebowanie na każdą grupę krwi, bo nie wiadomo, która w danym momencie będzie potrzebna.

... boję się oddawać krew

· Po raz pierwszy każdy się trochę tego boi, ale zupełnie bezpodstawnie. Przecież tysiące ludzi oddawało krew 50 lub 100 razy, a niektórzy nawet ponad 150 razy. Nie musisz być supermenem aby oddawać krew; jest to naprawdę bardzo proste.

... jestem anemiczny

· Ludzie mogą mieć niedokrwistość, a obowiązkiem stacji lub punktu krwiodawstwa jest właśnie niedopuszczenie do pobierania krwi od takich osób. Przed każdym pobraniem przeprowadza się prosty test: na podstawie pobranej próbki krwi w krótkim czasie można ustalić czy jesteś zdrowy i możesz oddać krew.

... mam za mało krwi

· Przeciętny dorosły człowiek ma około 5-6 litrów krwi. Lekarze uważają, że zdrowi ludzie mogą oddawać ją regularnie. Jednorazowo pobiera się do 450 ml, a krwiodawcy mogą oddawać taką ilość nie więcej niż 6 razy w roku. Krew w twoim organizmie podlega wymianie przez cały czas, nie zależnie od tego, czy ją oddajesz, czy nie, a więc ilość oddana zostaje szybko uzupełniona.

... zemdleję

· Spróbuj, a przekonasz się, że oddawanie krwi nie jest takie straszne. Wszyscy dawcy odpoczywają 15 minut po jej pobraniu, a ilość oddawanej krwi to tylko niewielki procent krwi krążącej w Twoim organizmie. Większość ludzi po oddaniu krwi przyznaje, że nie jest to wcale straszne i Ty z pewnością, po oddaniu krwi powiesz to samo. Jeżeli naprawdę się boisz możesz przyjść z przyjacielem. W stacji lub punkcie krwiodawstwa można oddawać krew grupowo.

... nie cierpię igieł

· Aby wyeliminować ból, stosuje się specjalne ostrzone i profilowane igły. Nakłucie nie jest bolesne.

... to jest zbyt kłopotliwe

· W większości szpitali w Polsce działają punkty krwiodawstwa. Jest ich 459 oraz 23 Wojewódzkie i Rejonowe Stacje Krwiodawstwa. Możesz udać się do każdej z powyższych placówek - najlepiej do tej, która znajduje się najbliżej Twojego miejsca zamieszkania. Weź ze sobą dowód osobisty lub ważną legitymację ubezpieczeniową. Zgłoś się w godzinach rannych.

... to mnie osłabi

· Krew jest uzupełniana dość szybko. Zanim wyjdziesz z punktu krwiodawstwa proces uzupełniania oddanej krwi już się rozpocznie. Zaledwie po kilku godzinach jej objętość wróci do normy, a Ty nie odczujesz żadnych dolegliwości i będziesz mógł bez przeszkód wykonywać swoje zwykłe obowiązki.

... oddam krew tylko, gdy będzie ona niezbędna

· Krew niezbędna jest każdego dnia wielu chorym. Codziennie potrzeba krwi od co najmniej 10 tysięcy dawców. Życie każdego pacjenta wymagającego transfuzji jest zagrożone - jeśli w porę jej nie otrzyma. Nie wahaj się więc - czyjeś życie zależy od Ciebie.

... zażywam tabletki

To może oznaczać, że trzeba będzie poczekać z oddaniem krwi. Ale nie wszystkie leki mają wpływ na jakość krwi. Zasięgnij informacji w punkcie krwiodawstwa, czy biorąc dany lek możesz oddawać krew.


Wyjazd do Centrum Zdrowia Dziecka

w Warszawie

Wyjazd do Centrum Zdrowia Dziecka

w Warszawie

Wyjazd do Radzynia Podlaskiego 2011

Akcja "Młoda krew ratuje życie"

Wyjazd do Radzynia Podlaskiego 2011

Akcja "Młoda krew ratuje życie"

Wyjazd do Radzynia Podlaskiego 2011

Akcja "Młoda krew ratuje życie"


„ Twoja krew ratuje życie” - pod takim hasłem w czwartek 26 stycznia już po raz kolejny odbyła się zbiórka krwi zorganizowana przez SK HDK działający przy Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej we współpracy z Regionalnym Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Lublinie.

Tym bezcennym darem podzielili się z innymi uczniowie Technikum im. Wincentego Witosa oraz przedstawiciele rodziców. Na udział w akcji zdecydowało się 20 osób, uzyskano ponad 5 l krwi. Młodzież spotkała się również z Panem Andrzejem Grubą – wieloletnim, zasłużonym honorowym krwiodawcą.

Członkowie SK HDK od kilku lat systematycznie oddają krew podczas akcji w Radzyniu Podlaskim np. 27 października 2011 r. pomagali chorej na białaczkę Katarzynie Gajdzie. (M.Rogulska)

 

 

Szkolny Klub HDK