Główna

O nas

Samorząd

Rekrutacja

Matura

Praktyki

Egzamin zaw.

Dokumenty

Podręczniki

Zaoczne

Dobre praktyki

Absolwenci

Archiwum

Osiągnięcia

Zdalna nauka

Pomoc

Spotk. z rodzicami

RODO

e-Dziennik

OGŁOSZENIA

 

 

 

 

Akcja zainicjowana przez

Ministra Edukacji Narodowej Dariusza Piontkowskiego

 

 

Szkolny Klub HDK

 

List Ministra Edukacji Narodowej


Szkoła pamięta 2023

Galeria>>


Społeczność naszej szkoły wzięła udział w akcji

"Szkoła pamięta"

W dniu 25 października w ponad 10000 szkół na terenie całej Polski odbywały się działania związane z akcją "Szkoła pamięta", które miały na celu kształtowanie postaw prospołecznych oraz uwrażliwienie młodego pokolenia na szacunek dla zmarłych i cmentarza, jako miejsca ich spoczynku. - Zbliżają się dni, w których w szczególny sposób pamiętamy o zmarłych. Porządkujemy groby i zapalamy znicze. Wspominamy zarówno naszych bliskich, jak i tych, którzy zapisali się w historii – tej ogólnonarodowej i lokalnej. Pamięć o nich jest wyrazem szacunku dla ich życia i dokonań – napisał w liście do dyrektorów Minister Edukacji Narodowej Dariusz Piontkowski, zapraszając do udziału w akcji.

Minister Edukacji odniósł się do najważniejszych tegorocznych rocznic i tego, jak istotna jest pamięć o nich. - Chciałbym, aby w roku ważnych wydarzeń – 80. rocznicy wybuchu II wojny światowej i 75. rocznicy wybuchu Powstania Warszawskiego – uwrażliwić młodych ludzi na potrzebę pielęgnowania pamięci o bohaterach naszej wolności, szczególnie tych, którzy są związani z historią danego miejsca, regionu, społeczności - podkreślił szef MEN.

Nasza szkoła włączyła się w akcję podejmując szereg działań, których kulminacja i finał nastąpił w piątek 25 października 2019 roku. Dzień wcześniej, w czwartek, uczniowie klasy I technikum przetwórstwa mleczarskiego i II technikum agrobiznesu wraz z p. Marzanną Kożuch i p. Elżbietą Facon odwiedzili „Stary Cmentarz na Górze” – zbiorową mogiłę osób zmarłych w wyniku epidemii cholery, usytuowaną w pobliżu miejscowości Wola Osowińska. Wykonali tam prace porządkowe i zapalili znicze.

W piątek klasa I technikum informatycznego i klasa IV technikum agrobiznesu pod opieką p. dyrektor Beaty Żurawskiej-Polkowskiej, p. Beaty Orlicz i p. Małgorzaty Rogulskiej odwiedziła lokalne miejsce pamięci – Pomnik Poświęcony Ofiarom Tragicznego Lipca 1943 r. Historię tego miejsca przybliżyła uczniom p. Krystyna KożuchPrezes Towarzystwa Regionalnego im. Wacława Tuwalskiego w Woli Osowińskiej. Na tablicy pamiątkowej znajdują się nazwiska miejscowych żołnierzy, którzy wstąpili do Batalionów Chłopskich, zostali aresztowani i zamordowani przez niemieckich okupantów, między innymi: Józef Misiak, Henryk Misiak, Józef Deleżuch, Rafał Bieniek, Tadeusz Strojek.

Po wysłuchaniu lekcji historii, klasa I wykonała prace porządkowe, zapaliła znicze i minutą ciszy uczciła pamięć poległych, zasłużonych w obronie Ojczyzny. (M. Rogulska)

Galeria>>

Dyplom od Ministra Edukacji Narodowej