Główna

O nas

Samorząd

Rekrutacja

Matura

Praktyki

Egzamin zaw.

Dokumenty

Podręczniki

Zaoczne

Dobre praktyki

Absolwenci

Archiwum

Osiągnięcia

Zdalna nauka

Pomoc

Spotk. z rodzicami

RODO

e-Dziennik

OGŁOSZENIA

 

 

 

 


Patroni 2022 roku

Patroni roku 2022 ustanowieni przez Sejm RP:

  • Maria Grzegorzewska,

  • Maria Konopnicka,

  • Ignacy Łukasiewicz,

  • Józef Mackiewicz,

  • Wanda Rutkiewicz,

  • Józef Wybicki

  • oraz Romantyzm Polski

 

W 2022 r. mija 100. rocznica założenia Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej (obecnie Akademii Pedagogiki Specjalnej im. Marii Grzegorzewskiej w Warszawie). Jego założycielką i patronką jest Maria Grzegorzewska, naukowiec, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog, działaczka społeczna. Jak przypomniał Sejm w podjętej uchwale, „mottem swojego życia i życia kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych, specjalistów pracujących na rzecz osób z niepełnosprawnościami uczyniła ona stwierdzenie: >>Nie ma kaleki – jest człowiek<<”. „Jej dzieła stanowią inspirację dla kolejnych badaczy i twórców akademickiej pedagogiki specjalnej oraz praktyki edukacyjnej, terapeutycznej i rehabilitacyjnej. Szczególną wartość nadała pracy nauczyciela-wychowawcy, którego widziała jako człowieka bogatego wewnętrznie, charyzmatycznego i empatycznego” – dodali posłowie.

„W maju 2022 r. przypada 180. rocznica urodzin Marii Konopnickiej, polskiej pisarki, poetki, tłumaczki i publicystki. Z tej okazji Sejm postanowił uhonorować jedną z najwybitniejszych pisarek w historii literatury polskiej, twórczynię >>Roty<<” – głosi treść uchwały przyjętej przez Izbę. Posłowie opisali w niej życiorys Konopnickiej oraz jej dorobek literacki. „Dokonała przełomu w polskiej literaturze dla dzieci, podnosząc tę dziedzinę pisarstwa na wyżyny artyzmu. Za pomocą utworów literackich protestowała przeciwko antypolskiej polityce zaborców i niesprawiedliwości społecznej. Współorganizowała protest światowej opinii publicznej przeciwko niemieckim represjom wobec dzieci polskich we Wrześni w latach 1901–1902 i ustawom wywłaszczeniowym. Walczyła o prawa kobiet oraz pomagała uwięzionym z przyczyn politycznych przez rosyjskie władze” – napisali posłowie w uchwale.

200 lat temu, w marcu 1822 r., urodził się Ignacy Łukasiewicz, twórca światowego przemysłu naftowego. W 2022 r. przypada także 140. rocznica jego śmierci. „Należy on do zaszczytnego grona Polaków, których działalność odcisnęła wielki i pozytywny wpływ na rozwój naszej Ojczyzny, jak również całego świata” – podkreślili posłowie w uchwale. Z wykształcenia farmaceuta, podczas pracy w aptece prowadził badania nad destylacją ropy naftowej, z której udało mu się wydzielić naftę. Wśród dokonań Łukasiewicza Sejm wymienił utworzenie na ziemiach polskich pierwszej na świecie kopalni ropy naftowej w Bóbrce w powiecie krośnieńskim, a następnie uruchomienie kilku rafinerii. Wynalazł on także lampę naftową. Posłowie podkreślili zaangażowanie patriotyczne Łukasiewicza: udział w konspiracji podczas Powstania Krakowskiego, wsparcie finansowe Powstania Styczniowego i pomoc jego uczestnikom. Był on także filantropem i działaczem społecznym. Sejm zdecydował o ustanowieniu 2022 Rokiem Ignacego Łukasiewicza „szczególnie ze względu na wielkie i niezwykłe zasługi Ignacego Łukasiewicza dla przemysłu i gospodarki Polski, a także Jego zaangażowanie w walkę o niepodległość Ojczyzny oraz dbałość o pracowników”.

Józef Mackiewicz urodził się 120 lat temu, w kwietniu 1902 r. Ten jeden z największych pisarzy polskich w swej twórczości „przedstawiał życie mieszkańców pogranicza polsko-litewsko-białoruskiego na tle przełomowych wydarzeń historycznych i odwoływał się do tradycji wielonarodowej I Rzeczypospolitej”. Izba podkreśliła też jednoznaczną postawę ideową Józefa Mackiewicza: „Był nieprzejednanym wrogiem totalitaryzmów, szczególnie komunizmu, poszukiwał wszystkiego, co mogłoby łączyć mieszkańców Europy Środkowo-Wschodniej, w tym antybolszewicką opozycję w Rosji, na drodze ku wolności narodów”. Izba ustanowiła pisarza patronem 2022 r., „uznając wielkość jego dorobku wytrwale wspierającego idee: niepodległości Polski, wolności i przyjaznego współistnienia narodów Europy Środkowo-Wschodniej i niezłomnego oporu przeciwko komunizmowi".

30 lat temu, w maju 1992 r., w drodze na Kanczendzongę, swój dziewiąty ośmiotysięcznik, zaginęła Wanda Rutkiewicz – himalaistka, pierwsza Polka i trzecia kobieta na świecie, która zdobyła najwyższy szczyt świata – Mount Everest. Jak przypomnieli posłowie w uchwale, tego samego dnia, 16 października 1978 r., Karol Wojtyła został papieżem. „Rok później w czasie wizyty w Polsce Jan Paweł II powiedział do Wandy Rutkiewicz: >>Dobry Bóg tak chciał, że tego samego dnia weszliśmy tak wysoko<<” – dodali. „Pokonywała bariery, została prekursorką kobiecych zespołów górskich, bo nie godziła się, by zdolne alpinistki >>były wyłącznie broszkami w męskich wyprawach<<. Imponowała siłą, sprawnością fizyczną i niezwykłą inteligencją” – podkreślił Sejm. Posłowie przypomnieli, że w latach 80. Wanda Rutkiewicz należała do „Solidarności”, działała też w opozycji demokratycznej.

Józef Wybicki, autor polskiego hymnu narodowego, wielokrotny poseł na Sejm, jeden z inicjatorów Konfederacji Barskiej, uczestnik prac wdrażających Konstytucję 3 Maja, współorganizator Insurekcji Kościuszkowskiej, zmarł 200 lat temu, w marcu 1822 r. W nadchodzącym roku będziemy obchodzić także 275. rocznicę jego urodzin oraz 225-lecie powstania „Pieśni Legionów Polskich we Włoszech”, w dwudziestoleciu międzywojennym stała się naszym hymnem narodowym. „To Józef Wybicki z gen. Janem Henrykiem Dąbrowskim napisali odezwę do Polaków powołującą się na słowa Napoleona oraz stworzyli zręby Księstwa Warszawskiego” – napisali posłowie w uchwale.

„W 1822 r. w Wilnie ukazały się >>Ballady i romanse<< Adama Mickiewicza, zawarte w tomiku poetyckim, który wyznaczył początek polskiego romantyzmu. Wtedy po raz pierwszy ujrzały światło dzienne >>Romantyczność<<, >>Powrót taty<<, >>Świtezianka<<, >>Pani Twardowska<<, bez których trudno wyobrazić sobie ostatnich dwieście lat polskiej kultury” – napisali posłowie w uchwale ustanawiającej rok 2022 Rokiem Romantyzmu Polskiego. „Zrodziła się epoka, w której tworzyli genialni artyści, myśliciele i działacze polityczni, którzy w sytuacji narodowej niewoli stworzyli kraj duchowej wolności, rozwinęli programy niepodległościowe, a zarazem wynieśli polską muzykę, literaturę i malarstwo do rangi czołowych osiągnięć kultury europejskiej” – dodała Izba. Sejm przypomniał innych najwybitniejszych twórców epoki romantyzmu: Juliusza Słowackiego, Zygmunta Krasińskiego, Cypriana Norwida w dziedzinie literatury, Fryderyka Chopina i Stanisława Moniuszkę w muzyce, Piotra Michałowskiego i Jana Matejkę w malarstwie. „Bez Maurycego Mochnackiego i jego pism o wolnych Polakach, bez wieszczów Mickiewicza i Słowackiego, pochowanych w królewskich kryptach, bo Polacy uznali, że królom Polski są równi, nie byłoby Legionów Piłsudskiego czy Powstańców Warszawskich. To z romantyzmu wyrósł nowoczesny mesjanizm Jana Pawła II i unikatowy w dziejach świata ruch >>Solidarność<<” – zaznaczyli posłowie w przyjętym dokumencie.

Materiał pochodzi ze strony internetowej: sejm.gov.pl


Działania wykonane w ramach

uhonorowania

Patronów 2022 roku


Quiz wiedzy o Wandzie Rutkiewicz rozstrzygnięty

W dniu 07.12.2022 r. zakończył się Quiz wiedzy o Wandzie Rutkiewicz - polskiej alpinistce i himalaistce - Patronce 2022 roku.

W quizie on-line zorganizowanym przez nauczyciela bibliotekarza wzięło udział 21 uczniów.

1. Rafał Bącik – kl. IV TI

2. Alicja Kucio – kl. IV TI

3. Mikołaj Kalinowski – kl. IV TI

Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez nauczyciela bibliotekarza.

(P. Konieczny)


Quiz z wiedzy o Wandzie Rutkiewicz - Patronce 2022 roku

Weź udział w Quizie, który składa się z 12 pytań.

Zanim go rozwiążesz zapoznaj się z informacjami o jednym z Patronów 2022 roku - Wandzie Rutkiewicz.

Możesz to zrobić korzystając z podanych linków:

https://pl.wikipedia.org/wiki/Wanda_Rutkiewicz

https://www.historiaposzukaj.pl/

https://trojka.polskieradio.pl/artykul/2509474,Jak-zginęła-Wanda-Rutkiewicz-Nadal-nie-jestem-pewien-czy-nie-popełniłem-błędu-

Obejrzyj także szkolną gazetkę.

Masz możliwość rozwiązania testu tylko jeden raz. Po kliknięciu w link podaj adres e-mail, wejdź na swoją pocztę, skopiuj kod do testu i wklej.

Czas na rozwiązanie testu to maksymalnie 10 minut i ma znaczenie w rywalizacji.

Dla trzech osób, które udzielą najwięcej poprawnych odpowiedzi w jak najkrótszym czasie do dnia 5 grudnia 2022 r. (godz. 17.00) przewidziano dyplomy i nagrody.

Link do testu:

https://www.testportal.pl/test.html?t=pGMY6QtkhUwC

Nauczyciel bibliotekarz


"POCZYTAJKI dla MALUCHÓW"

 

Stefek burczymucha”, „Sposób na laleczkę”, „Komedia przy myciu” i „Muchy samochwały” – te utwory Patronki roku 2022 – Marii Konopnickiej, zaprezentowali w miniony poniedziałek 21 listopada uczniowie naszego technikum w przedszkolu w Woli Osowińskiej.

Akcja "Poczytajki dla maluchów” była częścią programu pn. Rozwój Czytelnictwa 2.0. na lata 2021-2025 realizowanego przez bibliotekę w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej.

Wydarzenie miało na celu przybliżyć najmłodszym mieszkańcom gminy Borki postać Marii Konopnickiej oraz zapoznać ich z jej twórczością. W rolę głównej bohaterki wcieliła się uczennica kl. III TPM – Karolina Fijałek, a wybrane utwory wybitnej polskiej pisarki czytali uczniowie kl. I TA: Maciej Jaszczuk, Bartosz Polkowski, Magdalena Magnuszewska, Martyna Zalewska, Zuzanna Kazimierczak, Michał Lis oraz Łukasz Wajszczuk.

Spotkanie czytelnicze miało luźną formę opartą na rymowanych rozmowach Marii Konopnickiej z dziećmi. Specjalna scenografia, kolorowe kostiumy, zagadki zadawane po przeczytanych wierszach oraz słodkie nagrody pozwoliły na chwilę przenieść się przedszkolakom, ale i uczniom naszego technikum, w świat beztroskiej zabawy.

Akcja "Poczytajki dla maluchów” została przeprowadzona przez młodzież pod opieką p. Piotra Koniecznego i p. Lucyny Panasiuk-Żurawskiej.

Galeria>>


Gazetka ścienna Maria Grzegorzewska

Maria Grzegorzewska − humanistka, pedagog specjalny, tyflopedagog, tyflopsycholog oraz działaczka społeczna − urodziła się 18 kwietnia 1888 r. we wsi Wołucza koło Rawy Mazowieckiej. 7 maja 2022 roku minęło 55 lat od jej śmierci. Mottem swojego życia i kolejnych pokoleń pedagogów specjalnych uczyniła stwierdzenie „Nie ma kaleki – jest człowiek”. Walczyła o pełne prawo do nauki, do pracy i do szacunku dla osób z niepełnosprawnościami. Była prekursorką pedagogiki specjalnej.

Zawdzięczamy jej teoretyczne i organizacyjne podstawy systemu kształcenia specjalnego w Polsce. Jako pierwsza podjęła systematyczne badania naukowe nad zagadnieniami pedagogiki osób z niepełnosprawnościami. Opracowała i popularyzowała metodę rewalidacyjną oraz metodę ośrodków pracy.

Maria Grzegorzewska była założycielką i długoletnim dyrektorem najstarszej w Polsce uczelni o profilu pedagogicznym – Państwowego Instytutu Pedagogiki Specjalnej, obecnie to Akademia Pedagogiki Specjalnej (APS), której jest patronką. Zapoczątkowała rozwój sieci szkół specjalnych, opracowała oryginalną koncepcję kształcenia nauczycieli oraz stworzyła polską szkołę pedagogiki specjalnej. Źródło: www.ore.edu.pl


Gazetka ścienna oraz wystawka lamp naftowych

Z okazji upamiętnienia Patrona 2022 Ignacego Łukasiewicza nauczyciele bibliotekarze przygotowali gazetkę ścienną  oraz wystawkę lamp naftowych.

Dziękujemy nauczycielom oraz pani Krystynie Kożuch - kustoszowi Muzeum Regionalnemu w Woli Osowińskiej za wypożyczenie eksponatów. (P.K.)


Quiz

z wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu

- Patronie 2022 Roku

Zasady udziału:

1. Wejdź na stronę: https://www.testportal.pl/test.html?t=h6mvEf7BnjZU

2. Podaj dane do formularza.

3. Rozwiąż Quiz składający się z 10 pytań dotyczących Ignacego Łukasiewicza w jak najkrótszym czasie.

4. Wygraj jedną z czterech nagród rzeczowych.

Nagrody i dyplomy dla laureatów po zakończeniu Quizu w dniu 8 kwietnia 2022 r.

 

Organizator:

nauczyciel bibliotekarz

Piotr Konieczny


Quiz on-line wiedzy o Patronie 2022 roku Ignacym Łukasiewiczu zakończony

W dniu 06.04.2022 r. zakończył się Quiz wiedzy o Ignacym Łukasiewiczu - polskim wynalazcy lampy naftowej i pionierze przemysłu naftowego.

W konkursie zorganizowanym przez nauczycieli bibliotekarzy wzięło udział 17 uczniów. Najlepszym okazał się Adam Bociek z klasy I TA, który otrzymał dyplom i nagrodę rzeczową. Gratulujemy! (P. Konieczny)