f

 

Główna

O nas

Samorząd

Plany lekcji

Kronika

Kalendarz

Rekrutacja

Matura

Praktyki

Egzamin zaw.

Dokumenty

Podręczniki

Zaoczne

Dobre praktyki

Galeria

Absolwenci

Archiwum

Frekwencja

Osiągnięcia

Nauczyciel

PSZ Informatyk

 

Wyszukaj:

 

 

 

 

Zakończenie roku szkolnego 2016/17

Galeria>>


Bezpieczeństwo dzieci i młodzieży w wakacje

list z Ministerstwa Edukacji Narodowej


Naturalnie Zdrowi – II Powiatowy Piknik Rodzinny

W dniu 18 czerwca 2017 roku kilkunastoosobowa delegacja uczniów i nauczycieli naszej szkoły uczestniczyła w II Powiatowym Pikniku Rodzinnym – Naturalnie Zdrowi. Celem tej imprezy była promocja zdrowego stylu życia wraz z profilaktyką cukrzycy.

Organizatorzy zapewnili szereg atrakcji, między innymi: zawody Nordic Walking, warsztaty i zawody łucznictwa tradycyjnego, bezpłatne konsultacje medyczne w kierunku osteoporozy oraz cukrzycy, pokazy taneczne, pokazy aikido i taekwondo.

Niebywałą atrakcją było wystąpienie znanego aktora Dariusza Gnatowskiego na temat „Jak żyć z cukrzycą?”

Nasi uczniowie: Tomasz Zemła, Rafał Dudziński, Monika Kozyrska, Dawid Guz, Adam Kulik, Patryk Mańko i Sebastian Świder kierowali ruchem zawodników Nordic Walking na zakrętach i zmianach trasy. Sandra Żondełek i Karolina Ochnio pełniły dyżur na stoisku promocyjnym szkoły.

Opiekę nad uczniami sprawowały panie Beata Orlicz i Małgorzata Rogulska oraz pan Adam Zabłocki. (M. Rogulska)

Galeria>>


Galeria>>


REKRUTACJA 2017

P O D A N I A

Podanie do technikum
Podanie do Zaocznego Liceum Ogólnokształcącego dla Dorosłych
Podanie do Policealnej Szkoły Zaocznej
Zgłoszenie KKZ - Prowadzenie produkcji rolniczej - R.03

Wyjazd do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa

w Puławach

W dniu 26.05.2017 r. uczniowie klasy III Technikum Agrobiznesu wyjechali do Puław na Dni Otwarte IUNG - Państwowy Instytut Badawczy.

Na miejscu zapoznali się z zadaniami realizowanymi przez Instytut, wysłuchali kilku wykładów oraz zaznajomili się z działaniem stacji meteorologicznej w Puławach.

Pracownicy Instytutu przedstawili naszym uczniom strukturę i zakres działalności jednostki oraz przygotowali obiad.

Dodatkową atrakcją wyjazdu było zwiedzanie Kazimierza Dolnego. (B.Orlicz)

Galeria>>


Wizja terenowa w ramach projektu GreenGo

W dniu 25 maja 2017 roku uczniowie kl. II TA biorący udział w projekcie „GreenGo! Zielona infrastruktura na terenach wiejskich ostoją różnorodności biologicznej” wyruszyli w teren, aby przy pomocy pani biolog i pani hydrolog przeanalizować stan i rolę stref buforowych, na wybranym przez siebie obszarze badań, położonym w miejscowości Wola Osowińska.

Zajęcia były bardzo ciekawe, młodzież dokonała pomiaru parametrów wody cieków wodnych oraz wielkości strefy buforowej w ich pobliżu. Wyniki badań i pomiarów były bezpośrednio wprowadzane do bazy GreenGo.

Dziękujemy Pani Emilii Jurkiewicz za okazaną pomoc przy realizacji projektu. (M. Rogulska)

Galeria>>


Wyjazd do kina - 18 maja 2017 r.

Uczniowie klas I-III technikum spędzili ciekawie czas na seansie filmowym "Szybcy i wściekli 8" w kinie Helios w Siedlcach. Obejrzeli amerykański film sensacyjny o zmaganiach samochodowych gangów opartych na artykule Kena Li.

Wyjazd i opiekę zorganizowały nauczycielki: Pani Beata Orlicz - wychowawczyni klasy I oraz Pani Elżbieta Facon - pedagog szkolny. (B. Orlicz)


Matura 2017

Galeria>>


XVII Biegi

Upamiętniające Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W środę 3 maja 2017 r. uczniowie Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej wzięli udział w XVII Biegach Upamiętniających Rocznicę Uchwalenia Konstytucji 3 Maja.

Biegi przeprowadzono w Radzyniu Podlaskim. W rywalizacji na dystansie 1100 m szkół ponadgimnazjalnych w kategorii chłopców I miejsce zdobył Łukasz Polkowski uczeń klasy IV Technikum, III miejsce Adam Kulik kl. III, IV miejsce Patryk Duda kl. IV, V miejsce Dawid Guz kl. II, VI miejsce Dawid Kulenty kl. III, IX miejsce Rafał Dudziński kl. III.

Puchar dla Technikum im. Wincentego Witosa w Woli Osowińskiej za II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych wręczył Burmistrz Miasta Radzyń Podlaski Pan Jerzy Rębek.

Za zajęcie I miejsca zawodnicy otrzymali puchary, natomiast za zajęcie miejsc I – III dyplomy oraz nagrody.

Wszyscy zawodnicy za udział w zawodach otrzymali pamiątkowe medale. (S. Dudek)

Galeria>>


 226 Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

Tegoroczne obchody Święta Konstytucji 3 Maja rozpoczęły się tradycyjnie od mszy w intencji Ojczyzny. Wzięły w niej udział władze miasta, gminy, delegacje zakładów pracy i szkół powiatu radzyńskiego. Homilię do wiernych wygłosił ks. Andrzej Kieliszek. Przypomniał w niej fakty związane z ustanowieniem święta Najświętszej Maryi Panny Królowej Polski i związkach Radzynia Podlaskiego z Ustawą Rządową z 1791 roku.

Po mszy uczestnicy uroczystości udali się na Plac Ignacego Potockiego, gdzie pod pomnikiem Konstytucji złożono wiązanki kwiatów. Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Rafał Dudziński, Marek Kurowski, Kamil Bogusz, Dawid Górski, Dominik Kulety, Dawid Kulety oraz delegacja nauczycieli: Dyrektor Szkoły Beata Żurawska-Polkowska, Małgorzata Rogulska, Barbara Szykuła.

Galeria>>


XX MARSZ POKOJU

W dniu 23 kwietnia 2017 roku w Nowinach odbył się XX Marsz Pokoju, dla uczczenia zbrodni katyńskiej i pacyfikacji dokonanej przez Niemców 14 kwietnia 1940 roku na mieszkańcach tej wsi. Niemcy rozstrzelali wówczas 13 osób i spalili ich domostwa. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w intencji pomordowanych i o pokój na świecie.

Następnie mieliśmy okazję wysłuchać okolicznościowych recytacji i pieśni, a ostatnim punktem uroczystości był przemarsz do kapliczki upamiętniającej miejsce zbrodni, gdzie zostały zapalone znicze i odczytany „Apel o pokój”. Naszą szkołę reprezentowali uczniowie: Magdalena Skowron, Dawid Guz, Krystian Izdebski, Marta Wylotek, Paulina Rogulska, Łukasz Polkowski, Patryk Rybak.

Opiekę nad uczniami sprawowały p. Marzanna Kożuch, p. Elżbieta Kozieł, p. Małgorzata Rogulska. (M. Rogulska)

Galeria>>


Informacja dla uczniów

Uprzejmie przypominam Uczniom naszego Technikum, że dni zdawania egzaminów maturalnych w naszej szkole nie są dniami wolnymi od zajęć dydaktycznych.

Uczniowie klas I-II uczęszczają na zajęcia wg planu.

Uczniowie klasy III do 12 maja odbywają praktykę zawodową. Poniżej przypominam ustalone dni wolne od zajęć dydaktyczno-wychowawczych na bieżący rok szkolny:

  • 14-16 września 2016,

  • 02 listopada 2016,

  • 12 stycznia 2017,

  • 02 maja 2017,

  • 16 czerwca 2017,

  • 21-22 czerwca 2017.


Zakończenie szkoły klas technikum

Rocznik 2013-2017

Galeria>>


Msza święta w intencji uczniów IV klasy technikum

Galeria>>


Targi Pracy i Edukacji 2017

Galeria>>


"Świat ciągle pędzi nie czeka, człowieka wciąż goni los.

Tak mało mamy dziś czasu, dla siebie, dla wspólnych trosk.

I biegniesz wciąż naprzód bez końca, by wplątać się w życia bieg.

A gdzieś tam z boku, na końcu nieznany brat Twój jest.

Twój Ojciec klękał pod krzyżem, pod krzyżem klęknij Ty.

I powiedz Chrystusowi, jak trudno dzisiaj żyć…”

Niech te słowa, wyśpiewane przez Naszą Młodzież podczas XIX Spotkań z Pieśnią i Tradycja Wielkopostną w Niedzielą Palmową, będą drogowskazem do dobrego przeżywania Świat Zmartwychwstania Jezusa.

Niech czas Wielkanocy będzie dla Wszystkich pracowników, uczniów, rodziców, absolwentów i przyjaciół szkoły, czasem otuchy i nadziei, czasem odradzania się wiary w siłę Chrystusa i drugiego człowieka.

Życzę, aby Święta Wielkanocne przyniosły Wszystkim radość oraz wzajemną życzliwość. By stały się źródłem wzmacniania ducha. Niech zmartwychwstanie, które niesie odrodzenie, napełni Wszystkich pokojem i wiarą, niech da siłę w pokonywaniu trudności i pozwoli z ufnością patrzeć w przyszłość.

Dyrektor Szkoły


XIX Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną

09.04.2017 Borki

W Niedzielę Palmową 9 kwietnia 2017 roku w Borkach odbyły się XIX Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wiekopostną, w których braliśmy czynny udział. Ideą przewodnią tegorocznego spotkania są słowa „Idźcie i głoście”. Uroczystość rozpoczęła się Mszą Św. w kościele parafialnym w Borkach, którą celebrował Ks. Proboszcz Kazimierz Dudek.

Po mszy odbył się koncert ludowych tradycyjnych, rzadko śpiewanych pieśni wielkopostnych. W koncercie uczestniczyło 19 zespołów śpiewaczych. Nasza młodzież z klas czwartych technikum zaśpiewała pieśń pod tytułem „Twój Ojciec klękał pod krzyżem”, za co otrzymali gromkie brawa. Pieśń ta powstała w latach 80-tych jako protest przeciwko usuwaniu krzyży ze szkół. Po koncercie uczestnicy zostali zaproszeni do hali sportowej ZPO w Borkach na prezentację i degustację tradycyjnych potraw wielkopostnych i wielkanocnych.

Rozstrzygnięto również konkurs na najbardziej okazałą palmę podlaską wykonaną w sposób tradycyjny. Otrzymaliśmy dyplomy i nagrody finansowe za uczestnictwo w zorganizowanych konkursach. Dziękujemy młodzieży z klas IV technikum za uświetnienie Niedzieli Palmowej.

Galeria>>


Wyjazd do Częstochowy

W dniach 6-7 kwietnia młodzież z klas III i IV – tegoroczni i przyszli maturzyści – brali udział w nocnym czuwaniu modlitewnym na Jasnej Górze przed cudownym obrazem. Tegoroczne pielgrzymowanie maturzystów nawiązuje do hasła roku duszpasterskiego „Idźcie i głoście”.

Na Jasną Górę przybyliśmy, aby podziękować Bogu za swoje dotychczasowe życie i prosić o błogosławieństwo na kolejne lata. Przed zaplanowanym czuwanie nawiedziliśmy Kaplicę Cudownego Obrazu Matki Bożej, Bazylikę Jasnogórską, Skarbiec, Muzeum Jubileuszu 600-lecia Jasnej Góry, Bastion Św. Rocha, Arsenał i Salę Rycerską. Młodzież nasza przyłączyła się do maturzystów z Suchej Beskidzkiej, która prowadziła nocne czuwanie. Była modlitwa pieśnią i poezją. O północy uczestniczyliśmy we Mszy Św. A po niej w Drodze Krzyżowej. W indywidualnej modlitwie każdy ponownie mógł zawierzyć swoje życie Maryi. Około godziny 3.00 utrudzeni, ale uduchowieni udaliśmy się w drogę powrotną do domu. Dziękujemy kapłanom z Parafii Suchej Beskidzkiej za umożliwienie nam wspólnej modlitwy.

(Elżbieta Kozieł)


XI Powiatowy Konkurs Pamięci Agnieszki Osieckiej w Kocku

W dniu 30 marca 2017 r. w Zespole Szkół w Kocku nastąpiło rozstrzygnięcie XI Powiatowego Konkursu Pamięci Agnieszki Osieckiej w kategorii plastycznej.

W konkursie wzięło udział 32 uczniów szkół gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych. W konkursie wzięli udział uczniowie z naszej szkoły: Tomasz Zemła (praca Tomka) oraz Monika Kozyrska z technikum informatycznego.

Monika otrzymała wyróżnienie za pracę "Polska Madonna".

Kategoria Plastyczna - Szkoły ponadgimnazjalne:

I miejsce ex aequo: Karolina Reszka – ZS w Kocku, Eryk Symbor – RCEZ w Lubartowie, Agnieszka Wróbel – ZS nr 2 w Lubartowie.

Wyróżnienia: Monika Kozyrska – ZSR w Woli Osowińskiej, Natalia Szubartowska – RCEZ w Lubartowie


Rekolekcje Wielkopostne 2017

"To nie gwoździe Cię przebiły lecz mój grzech, to nie ludzie Cię skrzywdzili lecz mój grzech”

Wielki Post to szczególny okres w życiu chrześcijanina. To czas zadumy nad własnym życiem, czas nawrócenia i pokuty, czas Bożego Miłosierdzia. Kościół w tych dniach przychodzi nam z pomocą poprzez rekolekcje, które są okazją do wyciszenia się oraz zastanowienia nad sobą i swoim życiem.

W dniu 24 marca 2017 roku młodzież naszego Technikum uczestniczyła w parafialnych rekolekcjach wielkopostnych, które poprowadził kustosz Sanktuarium Męczenników Podlaskich Ks. Proboszcz Jacek Guz. Podczas homilii zwrócił on uwagę, że przyczyną zła dokonującego się w nas i w świecie jest grzech. Wszyscy zebrani na Eucharystii otrzymali rekwizyt w postaci gwoździa symbolizującego nasz grzech.

Dziękujemy serdecznie wszystkim, którzy włączyli się w organizację rekolekcji wielkopostnych.

(E. Kozieł, E. Facon, B. Żurawska-Polkowska)


Mateusz Kazimierczak

na praktykach pedagogicznych w naszej szkole

Mateusz Kazimierczak absolwent naszego Technikum rocznik 2008-2012 odbył ponad tygodniową praktykę pedagogiczną z zajęć wychowania fizycznego. Mateusz uczęszczał do technikum w zawodzie technik informatyk. Był dobrym, odpowiedzialnym i ambitnym uczniem. Od początku interesował się sportem. Wielokrotnie reprezentował szkołę na wielu zawodach sportowych rangi powiatowej, rejonowej i wojewódzkiej. Jego ulubioną dyscypliną był tenis stołowy. Na świadectwie z wychowania fizycznego zawsze była ocena celująca.

Teraz po pięciu latach od ukończenia szkoły średniej, wrócił do swojego nauczyciela wychowania fizycznego Pana Sławomira Dudka już jako student piątego roku AWF, aby zdobyć wiedzę i umiejętności pedagogiczne niezbędne do prowadzenia tego typu zajęć. Młodzież bardzo szybko zaakceptowała naszego praktykanta. Na zakończenie praktyk przeprowadził zajęcia na których mogłam przyjrzeć się postawie i relacjom przyszłego pedagoga. Tematem zajęć było: "Kształtowanie sprawności ogólnej -tor przeszkód”. Mateusz ze wszystkim poradził sobie świetnie. Bardzo się cieszymy, że Mateusz pamięta jeszcze o swojej szkole średniej i wybrał ją do odbycia praktyk.

Gratuluję Mateuszowi jego dotychczasowych osiągnięć i życzę spełnienia planów podczas realizacji dalszej drogi życiowej. Panu Sławomirowi Dudkowi dziękuję za sprawowanie opieki nad praktykantem.

B. Żurawska-Polkowska

Poniżej przedstawiam wypowiedź Mateusza dotyczącą wspomnień z lat szkolnych:

"Czasy szkoły średniej. Z perspektywy czasu mogę szczerzę powiedzieć, że zawdzięczam tej szkole bardzo dużo, ale zacznijmy od początku. Przyszedłem do tej szkoły na kierunek technik informatyk za namową bliskich mi osób, chociaż ten profil nie do końca powiązany był z moimi zainteresowaniami. Jedynie co od zawsze mnie interesowało i uszczęśliwiało był sport.

Po pierwszych tygodniach w szkole nauczyciele zauważyli mój potencjał i skutecznie motywowali mnie do nauki co zaowocowało pozytywnymi wynikami z matury i egzaminu zawodowego. W trakcie czteroletniej nauki w szkole moje zainteresowanie sportem nie osłabło miedzy innymi dzięki licznym sukcesom w miedzy szkolnych zawodach sportowych. W czwartej klasie przyszło pytanie „Co dalej ?”.

W tym czasie istotną role odegrali nauczyciele, którzy zasugerowali mi podjęcie studiów i to właśnie głównie za ich namową trafiłem na AWF w Białej Podlaskiej. Będąc szczerym rozpoczynając naukę w pierwszej klasie technikum, zdanie matury, egzaminu zawodowego i w perspektywie podjęcie studiów było czymś nieosiągalnym. W tamtym momencie miałem szczęście, że byli ludzie którzy mogli do mnie trafić i dobrze mi doradzić.

Na podziękowania zasługuje całe grono pedagogiczne, a w szczególności wychowawcy: pani Basia Szykuła i pani Ewa Stankiewicz. Z czasem okazało się, że wybór profilu informatycznego przyniósł mi mnóstwo korzyści. Zdobyta wiedza i doświadczenie z tego zakresu pozwoliła mi na szybsze i efektywniejsze wykonywanie różnych zadań (przygotowywanie konspektów, prezentacji multimedialnych, referatów, pisanie pracy licencjackiej i magisterskiej, posługiwanie się bazami danych, arkuszami kalkulacyjnymi itp.) w stosunku do innych. Pozwoliło mi to na zaoszczędzenie mnóstwa czasu, który mogłem przeznaczyć na inne rzeczy.

Okres życia spędzony w Zespole Szkół Rolniczych był bardzo barwny dzięki moim kolegom z klasy i nauczycielom. Można powiedzieć, że właśnie ta szkoła wywarła największy pozytywny wpływ na moje życie i korzystając z okazji chciałbym pozdrowić wszystkich kolegów i koleżanki z rocznika 2008/2012 i podziękować wszystkim nauczycielom, wychowawcom i pozostałym pracownikom za te wspaniałe cztery lata.

Absolwent Mateusz Kazimierczak."

Galeria>>


Uwaga!

Słuchacze Kwalifikacyjnych Kursów Zawodowych

w kwalifikacji R.03

W dniach 27.03-09.05.2017 roku będą Państwo realizowali praktykę zawodowa w gospodarstwach rolnych. Umowy oraz zagadnienia do realizacji i opracowania będą Państwu przekazane na zajęciach 24 marca 2017 roku.

Przypominam Państwu, że aby otrzymać zaświadczenie o ukończonym kursie i przystąpić do egzaminów, należy uczestniczyć w ponad 50% zajęć oraz odbyć i zaliczyć praktyki zawodowe. Ponadto informuję, że egzamin pisemny z powyższej kwalifikacji odbędzie się 20 czerwca 2017 roku o godzinie 10.00, natomiast etap praktyczny planowany jest w dniach 16-23 czerwca 2017 w dwóch turach po czterech zdających.

Pierwsza tura rozpoczyna egzamin o godzinie 9.00, druga o godzinie 15.00. Zdający zgłaszają się do szkoły na godzinę przed egzaminem. Jeśli ktoś z Państwa już wie, że nie może przystąpić do egzaminów w w/w terminach proszę o natychmiastowe przekazanie tej informacji do sekretariatu szkoły tel.81-85-74-189. Wiedza ta ułatwi nam organizację egzaminów.

Zapraszam Państwa na zajęcia

Dyrektor szkoły


Galeria>>   


XVIII Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego

18 marca 2017 r.

Galeria1>>   Galeria2>>


Międzynarodowe Targi Techniki Rolniczej Agrotech

w Kielcach

W piątek 17 marca wystartowała XXIII edycja Międzynarodowych Targów Techniki Rolniczej Agrotech w Kielcach. Impreza ta co roku przyciąga kilkadziesiąt tysięcy osób, jest najważniejszym wydarzeniem tego typu w sezonie wiosennym w naszym kraju. Nie zabrakło na niej uczniów, słuchaczy oraz absolwentów Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej. W zorganizowanym przez nauczycieli przedmiotów zawodowych Pana Adama Zabłockiego, panią Elżbietę Facon oraz Panią Beatę Orlicz wyjeździe na targi wzięły udział 42 osoby.

Zakres branżowy targów techniki rolniczej w Kielcach to: nowoczesne ciągniki, maszyny, narzędzia i urządzenia do produkcji zwierzęcej oraz roślinnej, jak również nasiona, środki ochrony roślin, nawozy, pasze i dodatki paszowe oraz budownictwo inwentarskie.

Uczestnicy wyjazdu uzyskali wiele interesujących ich informacji, poczynili ciekawe zakupy oraz poczynili wstępne negocjacje dotyczące większych inwestycji w prowadzonych przez nich gospodarstwach. Wyjazd był bardzo owocny. Niecierpliwi młodzi rolnicy pytają kiedy następny podobny wyjazd... (B. Orlicz)

Galeria>>


Międzynarodowy Konkurs „Kangur matematyczny”

W dniu 16 marca 2017 r. odbył się Międzynarodowy konkurs „Kangur Matematyczny”. Wzięło w nim udział czterech uczniów z kl. II TA i jeden z kl. I TA. Celem konkursu było propagowanie kultury matematycznej w jak najszerszych kręgach uczniów szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych. Konkurs miał charakter jednorazowego testu. Zadania oraz termin były ustalone przez stowarzyszenie „Kangourou Sans Fronti`eres”.

Na rozwiązanie testu przeznaczone było 75 minut. Każdy uczeń zgłoszony do Konkursu otrzymał nagrodę uczestnictwa. (I. Szewczyk)


Konferencja Informatyczna CheckIT Lublin 2017

W dniu 15 marca 2017 r. uczniowie III klasy Technikum Informatycznego: Tomasz Zemła, Jakub Sałata oraz Robert Pawlina, uczestniczyli w czwartej edycji jednego z największych wydarzeń informatycznych w regionie pod nazwą CHECK IT. Impreza skierowana była przede wszystkim do uczniów szkół ponadgimnazjalnych oraz nauczycieli informatyki.

Wydarzenie było zorganizowane przez Urząd Miasta Lublin w ścisłej współpracy z informatycznymi kołami naukowymi działającymi na lubelskich uczelniach wyższych, organizacjami informatycznymi oraz specjalistami z branży IT.

W ramach spotkania odbyły sie warsztaty, konkursy, prelekcje i pokazy, w tym między innymi: Jak Internet może Ci pomóc w życiu osobistym, Kiedy technologia staje się absolutną pasją?, Trójwymiarowe szaleństwa, Zaczynamy przygodę z animacja 3D, Druk 3D - od pomysłu do wydruku, Wizja świata IT, Jak zrobić karierę w IT?, Przepis na grę w 70 minut oraz wiele innych. Opiekunem grupy był P. Konieczny.

Galeria>>


IX OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY O ERGONOMII I BEZPIECZEŃSTWIE PRACY W ROLNICTWIE w roku 2017

W dniu 13 marca w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej odbył się I-wszy etap IX OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ERGONOMII I BEZPIECZEŃSTWIE PRACY W ROLNICTWIE.

Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu zasad bezpieczeństwa pracy oraz dobrej praktyki rolniczej we wszystkich działach rolnictwa (określonych i omawianych m.in. w przepisach państwowych, w publikacjach "Bez Pługa", „Zasadach ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym” ustanowionych przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego). Test konkursowy składający się z 30 pytań rozwiązało 56 uczniów technikum agrobiznesu. Konkurs cieszy sie z roku na rok większą popularnością wśród przyszłych młodych rolników.

Konkurs przeprowadziła komisja w składzie: 1. Przewodniczący – Adam Ochnio kierownik Referatu ds. Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego -Placówka Terenowa w Radzyniu Podlaskim. 2. Andrzej Chojnacki – KRUS w Kocku 3. Beata Orlicz – nauczyciel ZSR w Woli Osowińskiej.

Najlepsi okazali się: I miejsce – Łukasz Polkowski z kl. IV II miejsce – Aleksandra Kozak z kl. III III miejsce – Daniel Kubaczyński z kl. IV.

Uczniowie otrzymali nagrody rzeczowe, które wykorzystają w gospodarstwie rolnym rodziców, a w przyszłości zapewne i swoim. Zwycięzca zaprezentuje naszą szkołę w finale na SGGW w Warszawie 20 kwietnia, gdzie zawalczy o indeks na wybrany kierunek studiów Wydziału Inżynierii Produkcji.

Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia Mateuszowi! Pan Adam Ochnio przedstawił uczestnikom konkursu informacje dotyczące wypadkowości w rolnictwie na terenie powiatu radzyńskiego oraz województwa lubelskiego, które bardzo zainteresowały uczniów.

Konkurs ma na celu: 1. Popularyzowanie wśród młodzieży szkolnej znajomości dobrej praktyki rolniczej ze szczególnym uwzględnieniem zagrożeń i zasad bezpiecznej pracy w gospodarstwach rolnych. 2. Kształtowanie umiejętności praktycznego zastosowania wiedzy z zakresu dobrej praktyki rolniczej, ergonomii oraz bezpieczeństwa i higieny pracy w rolnictwie. 3. Szerzenie idei bezpiecznej pracy wśród przyszłych młodych rolników. 4. Promowanie najlepszych uczniów oraz szkół w środowisku oświatowym i w społeczeństwie. 5. Rozwijanie zainteresowań uczniów. 6. Promowanie szkół podejmujących działania w zakresie propagowania wiedzy o dobrej praktyce rolniczej, a w szczególności o BHP w rolnictwie. 7. Umożliwienie zdobywcom pięciu pierwszych miejsc w etapie centralnym otrzymania indeksu. (B.Orlicz)

Galeria>>


„Dzień z Wydziałem Przyrodniczym”

W dniu 9 marca 2017 roku w ramach doradztwa zawodowego pedagog szkoły we współpracy z Panią Dyrektor Beatą Żurawską-Polkowską zorganizowała wyjazd do Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach.

W ramach podpisanego porozumienia 3 października 2016 roku z uczelnią, grupa uczniów naszego Technikum w większości była to młodzież z klas maturalnych, poszukująca ciekawych ofert na studia odwiedziła Wydział Przyrodniczy UPH. Uniwersytet przedstawił bardzo bogatą ofertę. Młodzież uczestniczyła w bloku warsztatów, które prowadzili przedstawiciele poszczególnych kierunków wydziału, poznała aktualną ofertę edukacyjną Uniwersytetu na rok akademicki 2017/18 jak również poznała infrastrukturę budynków uczelni.

Największym zainteresowaniem cieszyły się zajęcia laboratoryjne dotyczące oznaczania witaminy C oraz możliwość wystąpienia uczniów przed kamerami telewizji regionalnej. Cieszymy się z faktu, że wzrasta świadomość młodzieży o związku wyboru kierunku studiów, z możliwością podjęcia pracy po ich ukończeniu. Dziękujemy Pani Dziekan Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach oraz wszystkim zaangażowanym w realizację tego dnia za zaproszenie naszej szkoły na to wydarzenie.

(E. Facon)

Galeria>>


Dzień Kobiet

W dniu 8 marca 2017 r. Samorząd Uczniowski zorganizował miłą niespodziankę dla pań.

Wszystkie panie zostały zaproszone do sali nr 18, gdzie uczniowie z samorządu złożyli życzenia, wręczyli kwiaty oraz poczęstowali przepysznym tortem przygotowanym na tę okazję. (I. Szewczyk)

Galeria>>


Dzień Bezpiecznego Internetu 2017

W dniu 2 marca 2017 r. obchodziliśmy Dzień Bezpiecznego Internetu. Z tej okazji odbyły się:

• Konkurs wiedzy o DBI (test wyboru składający się z 25 pytań).

• Konkurs plastyczny na temat: Dlaczego warto mieć antywirusa na kompie?

• Happening mający na celu zwrócenie uwagi młodzieży na zagrożenia w sieci.

W konkursie Wiedzy o DBI zwyciężył Tomasz Zemła z klasy III TI (Tomek udzielił 22 poprawne odpowiedzi). W konkursie plastycznym I miejsce zajęła Monika Kozyrska z klasy III TI, drugie miejsce zajął Jakub Zalewski z klasy I TA. Laureaci otrzymali dyplomy oraz nagrody rzeczowe ufundowane przez szkołę.

Happening przygotowali: Dominika Lis, Monika Kozyrska, Rafał Dudziński, Tomasz Zemła, Magdalena Skowron, Adam Kulik oraz Sebastian Cichosz. Organizatorem DBI w naszej szkole był Piotr Konieczny.

Galeria>>


Tłusty czwartek

W dniu 23 lutego 2017 r. Samorząd Uczniowski zorganizował słodkości z okazji Tłustego czwartku. Cała społeczność szkolna została poczęstowana pączkami. (I. Szewczyk)


Licealiada powiatowa w piłce siatkowej chłopców w Radzyniu Podlaskim

W dniu 22.02.2017 r. uczniowie Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej wzięli udział w Licealiadzie Powiatowej w piłce siatkowej chłopców, która odbyła się w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim.

Opiekunem drużyny był nauczyciel wychowania fizycznego Sławomir Dudek.

Zawody rozpoczęła Dyrektor Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych w Radzyniu Podlaskim Pani Grażyna Dzida, witając wszystkich uczestników.

Naszą szkołę reprezentowali: - Tomasz Zemła - Tomasz Deleżuch - Patryk Krasuski - Michał Brzozowski - Mateusz Stroński - Daniel Olejnik - Konrad Wierzchowski.

Wyniki klasyfikacji końcowej: - I miejsce Zespół Szkól Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim - II miejsce I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim - III miejsce Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej.

Po zakończeniu turnieju drużyny za miejsca I – III otrzymały puchary. (S. Dudek)

Galeria>>


75 Rocznica Powstania Armii Krajowej

W dniu 14 lutego minęła 75 rocznica powstania największej organizacji konspiracyjnej na świecie- Armii Krajowej. Decyzja o powstaniu AK była podyktowana koniecznością scalenia polskich oddziałów zbrojnych i podporządkowania ich rządowi RP w Londynie. W zamierzeniach rządu miała być organizacją ogólnonarodową, ponadpartyjną, a jej Komendant jedynym, upełnomocnionym przez rząd dowódcą krajowej siły zbrojnej. Głównym zadaniem AK było prowadzenie walki o odzyskanie niepodległości przez organizowanie i prowadzenie samoobrony i przygotowanie armii podziemnej na okres powstania, które miało wybuchnąć na ziemiach polskich w okresie militarnego załamania Niemiec.

Młodzież naszej szkoły uczciła pamięć żołnierzy AK uczestnicząc w dwóch uroczystościach zorganizowanych przez Starostę Powiatu Radzyńskiego- Lucjana Kotwicę, dyrektora Biblioteki Publicznej im. H. Łopacińskiego w Lublinie- Tadeusza Sławeckiego i Dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim- Ewę Grodzką.

W poniedziałek 27 lutego w kościele Św. Trójcy odprawiona została msza św. w intencji wszystkich żołnierzy, którzy oddali swoje życie za wolność Ojczyzny. Naszą szkołę reprezentował Poczet Sztandarowy w składzie: Karol Kurowski, Łukasz Polkowski, Mateusz Zarzycki, Andrzej Zalewski, Mateusz Grochowski, Piotr Grodzicki. Po mszy uczestnicy uroczystości zapalili 75 biało-czerwonych zniczy pod Pomnikiem Wolności.

Kontynuacją obchodów 75 Rocznicy Powstania Armii Krajowej był udział uczniów klasy I pod opieką wychowawczyni Beaty Orlicz w konferencji „Organizacje konspiracyjne Polskiego Państwa Podziemnego w powiecie radzyńskim”.

Interesujące referaty wygłosili: dr Janusz Kopeć – „Konspiracja w powiecie radzyńskim w latach 1939 – 1944. Początki – struktury – zakres działania”, dr Tadeusz Doroszuk – „Struktura i działalność Batalionów Chłopskich w powiecie radzyńskim” i dr Grzegorz Figiel – „Konspiracja w powiecie radzyńskim w świetle materiałów źródłowych zgromadzonych w Wojewódzkiej Bibliotece Publicznej w Lublinie.”

Swoimi refleksjami i wspomnieniami podzielili się także kombatanci – żywi świadkowie historii: Jerzy Domański Prezes Koła Światowego Związku Żołnierzy AK w Radzyniu Podlaskim, Franciszek Matuszewski Żołnierz AK i Marian Wojtas – członek Prezydium Zarządu Wojewódzkiego Związku Kombatantów RP.

Żołnierze Państwa Podziemnego, są dla każdego Polaka najpiękniejszym skarbem, najpiękniejszym wzorem, źródłem siły i punktem odniesienia. Dziękujemy żołnierzom AK za lata wojennej walki, za Akcję pod Arsenałem, Powstanie Warszawskie, za to, że byli niezłomni, twardzi jak stal po wojnie, kiedy zmagali się z komunistycznym reżimem. Wreszcie za to, że sztandar niepodległości przenieśliście we współczesne czasy.

Dziękujemy, że nauczyliście nas jak kochać Polskę- cześć Ich pamięci!


SNAP

Stop Narkomanii, Alkoholizmowi, Przemocy

SPOTKANIE PROFILAKTYCZNE MŁODZIEŻY ZSR W WOLI OSOWIŃSKIEJ

W dniu 14 lutego 2017 roku w naszej szkole odbyły się zajęcia profilaktyczne z udziałem terapeuty Piotra Stępniaka, który wraz z trzyosobowym zespołem w składzie: Elżbieta Stępniak, Małgorzata Wnuk-Lipińska, Łukasz Chmielecki poprowadzili spotkanie dla uczniów naszej szkoły. Zaproszeni goście przybyli z misją autorskiego programu S.N.A.P. - Stop Narkomanii, Alkoholizmowi, Przemocy.

Głównym celem spotkania było zachęcenie młodzieży, wchodzącej w dorosłe życie do tego, aby potrafili powiedzieć „NIE” dealerom promującym narkotyki, alkohol, dopalacze, aby poznali brutalną prawdę o uzależnieniach i przemocy oraz zastanowili się nad sobą i swoją przyszłością w kontekście uzależnień. Pan Piotr Stępniak poprzez swoją przeszłość stara się pokazać młodzieży konsekwencje złego stylu życia, jednocześnie pokazując swoją przemianę i wskazując dobrą drogę wyjścia. Prowadzącym zajęcia chodziło o przekonanie młodzieży, że nie może, w środkach odurzających szukać pocieszenia, sposobu na radzenie sobie z trudnymi sytuacjami, uczuciami i emocjami. Spotkanie oparte było na świadectwie życia, dzieleniu się prowadzących osobistymi przeżyciami, a atrakcyjna forma przekazu (muzyka, śpiew, pokaz audiowizualny) była dostosowana do potrzeb i możliwości percepcyjnych słuchaczy. Klimat stworzony przez prowadzących powodował, że uczniowie w skupieniu i z pełnym zaangażowaniem uczestniczyli w zajęciach.

Było to również spotkanie mówiące o poznaniu Jezusa Chrystusa i ogromnej Jego miłości do każdego człowieka. Spotkanie przebiegło w atmosferze otwartości zarówno prowadzących jak i uczestników. Cechowało się autentyzmem i ogromnych zaangażowaniem emocjonalnym.

Organizatorem spotkania była Powiatowa Komenda Policji w Radzyniu Podlaskim, która wraz z innymi placówkami oświatowymi podejmuje działania w ramach realizacji „Powiatowego programu zapobiegania przestępczości oraz ochrony bezpieczeństwa i porządku publicznego”. Szczególne podziękowania kierujemy pod adresem Rzecznika Komendy Policji Pana Piotra Muchy oraz Krzysztofa Jonasza, który zainicjował to przedsięwzięcie w naszej szkole. Dziękujemy! (E. Facon)

Galeria>>


Licealiada powiatowa w tenisie stołowym drużynowym

w Woli Osowińskiej

W dniu 03.02.2017 r. uczniowie Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej wzięli udział w Licealiadzie Powiatowej w tenisie stołowym drużynowym w Woli Osowińskiej w kategorii dziewcząt i chłopców.

Zawody rozpoczęła Pani Dyrektor Beata Żurawska – Polkowska witając zawodników i opiekunów: - drużynę dziewcząt i chłopców I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim pod opieką Pana Roberta Mazurka, - drużynę dziewcząt i chłopców Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim pod opieką Pana Marka Frączka, - drużynę chłopców z Zespołu Szkół Samorządowych w Komarówce Podlaskiej pod opieką Pana Zbigniewa Grzegorzewskiego - drużynę dziewcząt i chłopców Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej pod opieką Pana Sławomira Dudka.

Organizatorem i sędzią głównym zawodów był Sławomir Dudek nauczyciel wychowania fizycznego.

Reprezentacja uczniów z naszej szkoły przedstawiała się następująco:

Dziewczęta: Martyna Adamczyk i Klaudia Włodarczyk.

Chłopcy: Patryk Krasuski i Adam Kulik.

Wyniki klasyfikacji końcowej:

kategoria dziewcząt:

I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim

II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

III miejsce – Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej

kategoria chłopców:

I miejsce - Zespół Szkół Samorządowych w Komarówce Podlaskiej

II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

III miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim

IV miejsce – Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej

Po zakończeniu turnieju Pani Dyrektor Beata Żurawska-Polkowska wręczyła puchary i dyplomy drużynom, które zdobyły miejsca I-III. (S. Dudek)

Galeria>>


Informacja

Serdecznie zapraszamy rodziców uczniów naszej szkoły

na spotkanie z wychowawcami i nauczycielami w ramach Dnia otwartego ZSR

w poniedziałek - 6 lutego 2017 r. w godzinach od 15.00 do 16.30

Harmonogram spotkania:

  • Przekazanie informacji o frekwencji i ocenach semestralnych uczniów

  • Sprawy bieżące


Informacja o opłacie za egzamin maturalny dla absolwentów z terenu Okręgowej Komisji Egzaminacyjnej w Krakowie

Opłata za egzamin maturalny z każdego przedmiotu wynosi 50,00 zł.

Należy ją wpłacić w terminie od 1 stycznia 2017 r. do 7 lutego 2017 r.

na konto: 46 1010 1270 0021 0522 3100 0000

Okręgowa Komisja Egzaminacyjna w Krakowie os. Szkolne 37, 31-978 Kraków

Uwaga: absolwenci, którzy należą do terenu innych okręgowych komisji wnoszą opłatę na konto swojej komisji.

W tytule przelewu należy wpisać:

• EM 2017

• imię, nazwisko i nr PESEL zdającego

• nazwy przedmiotów, których dotyczy opłata

Uwaga:

Nieprawidłowe dane w tytule przelewu spowodują, że opłata nie zostanie zarejestrowana. Informację o wniesieniu opłaty za egzamin maturalny z danego przedmiotu lub przedmiotów (Zał. 26 a) wraz z dowodem wpłaty należy dostarczyć do OKE w Krakowie (osobiście lub pocztą na adres os. Szkolne 37, 31-978 Kraków).

Przykład:


Nowy plan lekcji

Plan w Excel>>


XVII Edycja Góry Grosza

W dniu 16 grudnia 2016 zakończyliśmy XVII Edycję Góry Grosza w naszej szkole. Góra Grosza to przede wszystkim My. Możemy być dumni, że pomagamy dzieciom, które z różnych powodów nie mogą wychowywać się w swoich biologicznych rodzinach. Naszym marzeniem jest, aby każde dziecko mogło wychowywać się w bezpiecznym domu, gdzie zaspokojone są jego potrzeby, a dorośli mądrze i z miłością mu towarzyszą.

Akcja zbierania monet organizowana jest przez Towarzystwo Nasz Dom. Społeczność naszej szkoły w tym roku przekazuje bilon w kwocie 135,11 zł. (I. Szewczyk)


Technicy informatycy odbyli staż w Grecji w ramach program

ERASMUS+1

NR UMOWY 2016-1-PL01-KA102-025903

W dniach 14-29.09.2016 trzynastu uczniów z naszej szkoły było na wyjeździe w Grecji z programu Erasmus+ w ramach programu „Lepszy start w życie zawodowe - staż zagraniczny dla technika informatyka i technika ekonomisty”. Grupa techników informatyków odbywała tam staż w celu podniesienia ich kwalifikacji, podniesienia umiejętności, nabycia międzynarodowego doświadczenia i oczywiście poprawy znajomości języka.

Podczas odbywania praktyk nasi uczniowie mieli okazję zapoznania się z wieloma nowinkami technicznymi, jak również zobaczyć jak pracują informatycy w innym kraju i jakich narzędzi używają. Uczyli się oni instalacji oprogramowania używanego w różnych branżach (np. gastronomicznej), poznali zagadnienia związane z montażem i eksploatacją urządzeń, diagnozą usterek w urządzeniach technicznych, projektowaniem i wykonaniem lokalnych sieci internetowych, systemami baz danych i administrowaniem nimi, grafika komputerową a co za tym idzie tworzeniem logotypów, grafik stron. Tworzyli także aplikacje mobilne i strony internetowe, poznawali języki oprogramowania.

Oprócz intensywnych zajęć podczas stażu uczniowie mieli okazje poznać kulturę grecką jej piękny klimat oraz obyczaje tam panujące. Podczas weekendowych wycieczek kulturoznawczych zwiedzili między innymi wyspę Skiathos, której piękno jest w stanie zachwycić każdego. Podczas rejsu statkiem kapitan wraz z członkami załogi uczył greckich tańców, dbał o atmosferę i starał się jak i cała załoga aby podróż była udana. Nasi uczniowie odwiedzili również piękne i ciężko dostępne prawosławne klasztory, które znajdują się na skałach Meteorów. Mieli okazję zobaczyć również proces postarzania i pozłacania ikon.

Cały wyjazd zorganizowany został przez firmę Global Premium Sp. z o.o., która starała się aby wszystkie elementy takiego stażu były zorganizowane perfekcyjnie.

Na koniec pobytu uczniowie otrzymali certyfikaty Europass Mobilność oraz Europass Paszport Językowy, które pokazują, że uczniowie podnieśli swoje kwalifikacje zawodowe i językowe, a także wzbogacili swoją wiedzę o zachowania w zupełnie nowym otoczeniu i kulturze.

Projekt był finansowany ze środków Unii Europejskiej w ramach programu Erasmus+


Konkurs na Kartkę Świąteczną – grudzień 2016 r.

Uczniowie naszej szkoły wzięli udział w konkursie plastycznym na Kartkę Świąteczną, zorganizowanym przez Gminny Ośrodek Kultury w Borkach z/s w Woli Osowińskiej. Uczestnikami konkursu mogli być uczniowie szkół podstawowych, gimnazjalnych i ponadgimnazjalnych znajdujących się na terenie gminy Borki.

Uczestnicy mieli za zadanie zaprojektować i samodzielnie wykonać kartkę świąteczną dowolnymi technikami płaskimi plastycznymi (rysowanie, malowanie, wyklejanie, wydzieranie, grafika itp.). W kategorii szkoły ponadgimnazjalne : I miejsce zajęła Magdalena Skowron kl. II TA II miejsce Klaudia Świderska kl. IV TI III miejsce Karolina Ochnio kl. II TA.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. (I. Szewczyk)


Konkurs „Szopka Bożonarodzeniowa” – grudzień 2016 r.

Samorząd Uczniowski zorganizował konkurs na „Szopkę Bożonarodzeniową”, w którym mogli wziąć udział wszyscy uczniowie. Uczestnicy mieli za zadanie wykonać starannie szopkę. Do konkursu zostały zgłoszone trzy szopki wykonane przez uczennice klas IV TA i TI, klasę II TA oraz ucznia klasy III TA.

Komisja oceniła prace i ogłosiła werdykt w poniedziałek, tj. 19 grudnia na spotkaniu przedświątecznym. I miejsce zajęły: Karolina Golec, Gabriela Kozioł, Paulina Rogulska, Klaudia Świderska uczennice kl. IV TA i TI II miejsce uczniowie kl. II TA III miejsce Robert Dudziński kl. III TA.

Zwycięzcy otrzymali dyplomy i nagrody. (I. Szewczyk)


Spotkanie przedświąteczne

Galeria>>


„Świąteczne pierniki” – zajęcia warsztatowe

W przedświątecznym czasie w naszej szkole odbyły się zajęcia warsztatowe, w których uczestniczyła grupa młodzieży z klasy II i IV technikum pod opieką pedagoga szkolnego. Celem warsztatów było kultywowanie tradycji Bożonarodzeniowych w szkole oraz wychowywanie młodzieży w duchu wartości chrześcijańskich.

Na warsztatach panowała bardzo życzliwa, radosna atmosfera, a zapach pieczonych pierniczków rozchodził się po całej szkole kusząc łakomczuchów. Pięknie udekorowanych pierników nie mogło oczywiście zabraknąć na wigilijnym stole podczas ogólnoszkolnego spotkania opłatkowego, które odbyło się 19 grudnia przed świętami. (E. Facon)


TURNIEJ MIKOŁAJKOWY W TENISIE STOŁOWYM W WOLI OSOWIŃSKIEJ

W czwartek 15.12.2016 r. uczniowie Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej pod opieką nauczyciela wychowania fizycznego Sławomira Dudka wzięli udział w Turnieju Mikołajkowym w tenisie stołowym w Woli Osowińskiej. W kategorii dziewcząt szkołę reprezentowały: Martyna Adamczyk i Klaudia Włodarczyk, natomiast w kategorii chłopców naszymi reprezentantami byli: Daniel Olejnik, Marek Kurowski, Adam Kulik, Patryk Krasuski, Mateusz Wierzchowski, Sebastian Karpiński, Jakub Zalewski, Patryk Mańko, Rafał Sokół, Łukasz Fijałek, Konrad Wierzchowski.

Uczniowie naszego Technikum osiągnęli następujące lokaty:

Dziewczęta: • I miejsce Klaudia Włodarczyk • II miejsce Martyna Adamczyk.

Chłopcy: • IV miejsce Daniel Olejnik • V-VI miejsce Patryk Krasuski.

Zwycięzcy za miejsca I – III otrzymali puchary i za miejsca I – III dyplomy oraz słodkie upominki w postaci czekolad. (S. Dudek)


Projekt GreenGo – lekcja pokazowa

W dniu 14 grudnia 2016 r. klasa II Technikum Agrobiznesu uczestniczyła w lekcji pokazowej zorganizowanej w naszej szkole przez Centrum Informacji o Środowisku UNEP/GRID – Warszawa, Zakład Narodowej Fundacji Ochrony Środowiska w ramach projektu „GreenGo! Zielona infrastruktura na terenach wiejskich ostoją różnorodności biologicznej”, realizowanego dzięki dofinansowaniu Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej.

Zajęcia prowadziły panie: dr Monika Szewczyk i Emilia Jurkiewicz. Uczniowie po rozwiązaniu quizu i wysłuchaniu krótkiego wykładu, korzystając z Geoportalu wykonywali praktyczne ćwiczenia, polegające na analizie zielonej infrastruktury na terenie jednej z gmin Mazowsza. Panie zachęcały do udziału w konkursie, który ma być organizowany przy współpracy z gminami, a zakończony wspólnymi piknikami szkół uczestniczących w projekcie.

Dziękujemy UNEP/GRID za przeprowadzenie lekcji w naszej szkole i przybliżenie nam tematu ochrony bioróżnorodności na terenach wiejskich. (M. Rogulska)

Galeria>>


Rekolekcje adwentowe 2016

"Przygotujcie drogę Panu, prostujcie ścieżki dla Niego"

W dniu 9 grudnia 2016 roku młodzież z Technikum im. Wincentego Witosa z Woli Osowińskiej uczestniczyła w parafialnych rekolekcjach adwentowych. Słowo Boże do młodzieży skierował ks. Krzysztof Pełka wykładowca informatyki w Wyższym Seminarium Duchownym w Opolu koło Siedlec i pracownik Katolickiego Radia Podlasia.

W homilii nawiązał do sakramentu pokuty, wspomniał niedawno zakończone Światowe Dni Młodzieży, Jubileusz 1050 Rocznicy Chrztu Polski i Rok Miłosierdzia. Dziękujemy wszystkim, którzy przyczynili się do zorganizowania rekolekcji , bo każdy z nas przeżył je na swój sposób.( E. Kozieł)

Galeria>>


Realizacja umowy między Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach, a Zespołem Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej

Zgodnie z umową zawartą w dniu 3 października 2016 r. pracownicy Wydziału Przyrodniczego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach 7 grudnia 2016 roku przeprowadzili zajęcia warsztatowe dla uczniów klas IV naszego Technikum.

Głównym zadaniem warsztatów było zapoznanie młodzieży z rolą związków barwnych w świecie roślinnym oraz ich znaczeniem odżywczym i prozdrowotnym. Jednocześnie warsztaty miały na celu również doskonalenie procesu dydaktycznego, podnoszenie jakości kształcenia, popularyzowanie nauki, a także zapoznanie młodzieży z formami zajęć realizowanych na uczelni oraz rozwianie obaw przed podjęciem nauki na studiach.

Zajęcia na Uczelni składały się z trzech części:

1. Wykład: Warzywa i owoce źródłem barwników roślinnych.

• Celem wykładu było przedstawienie rodzajów barwników roślinnych występujących w owocach i warzywach, ich funkcji w roślinach oraz oddziaływania na zdrowie człowieka.

Wykonawca: dr hab. Jolanta Franczuk, prof. nzw. UPH - Katedra Warzywnictwa, Instytut Agronomii Wydziału Przyrodniczego UPH w Siedlcach.

2. Warsztaty laboratoryjne:

• Ekstrakcja barwników i związków fenolowych oraz badanie ich aktywności biologicznej (zapoznanie z metodami ekstrakcji i metodą destylacji parą wodną, badanie aktywności w stosunku do owadów, określanie składu uzyskanych ekstraktów metodą chromatograficzną na chromatografie cieczowym firmy PerkimElmer Altus A10, zakupionym w ramach projektu „Wzmocnienie potencjału badawczego Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego w Siedlcach” zrealizowanego przy współfinansowaniu ze środków Europejskiego Funduszu Rozwoju Regionalnego.

Wykonawcy: dr hab. Grzegorz Chrzanowski, prof. nzw. UPH, dr Paweł Czerniewicz - Katedra Biochemii i Biologii Molekularnej, Instytut Biologii Wydziału Przyrodniczego UPH w Siedlcach.

• Warsztaty sokowe (zapoznanie młodzieży z surowcami owocowymi i warzywnymi bogatymi w związki barwne o znaczeniu prozdrowotnym). W trakcie warsztatów przeprowadzono konkurs polegający na rozpoznawaniu składników świeżo tłoczonych soków owocowo-warzywnych. Celem konkursu było zapoznanie młodzieży z nowymi smakami i zachęcenie jej do większego spożycia owoców i warzyw. Następnie młodzież samodzielnie przygotowywała soki owocowo – warzywne według własnego pomysłu. Podsumowaniem warsztatu była degustacja przygotowanych przez młodzież soków i wybór najsmaczniejszego soku owocowo – warzywnego.

Wykonawcy: prof. dr hab. Anna Zaniewicz-Bajkowska, dr hab. Robert Rosa, mgr inż. Krystyna Chromińska – Katedra Warzywnictwa, Instytut Agronomii Wydziału Przyrodniczego UPH w Siedlcach.

Serdeczne podziękowania kieruję do Wszystkich Wykładowców oraz do dr inż. Anny Cybulskiej, za pomoc przy realizacji tego przedsięwzięcia.

Uczniom gratuluję wspaniałych efektów warsztatów laboratoryjnych i zachęcam do studiowania. Wyjazd zorganizowały: M. Rogulska, B. Żurawska-Polkowska.

B. Żurawska-Polkowska

Galeria>>


Wirtualne Drzwi Otwarte

W najbliższy poniedziałek 12.12.2016 roku w Inkubatorze Medialno-Artystycznym UMCS odbędą się Wirtualne Drzwi Otwarte. Zachęcam Uczniów naszej szkoły, szczególnie z klasy czwartej, do obejrzenia transmisji na żywo w godzinach 16.30-18.00.W trakcie relacji każdy uczeń otrzyma wskazówki ,jak dostać się na upragnione studia, zapozna się z procesem rekrutacji, pozna wiele inicjatyw studenckich. Organizatorzy zaplanowali również konkurs z nagrodami. Relację będzie można obejrzeć na stronie: http://www.umcs.pl/pl/wirtualne-drzwi-otwarte. Szczegółowych informacji udziela biuro promocji UMCS tel. 81 537-50-36. Zachęcam do obejrzenia.

Dyrektor szkoły


Mikołajki 2016

W dniu 6 grudnia br. Samorząd Uczniowski zorganizował szkolne Mikołajki. Wszyscy zostali poczęstowani słodyczami, ale oczywiście rózg nie zabrakło. Zgodnie z regulaminem jaki został opracowany dla „Maskotki Szczęściarz”, która będzie funkcjonowała w naszej szkole od 7 grudnia, Mikołaj w obecności Pani Dyrektor oraz Samorządu Uczniowskiego wylosował nam ”szczęściarzy” na kilka kolejnych dni. Wylosowani uczniowie w danym dniu są chronieni przez „Szczęściarza”. (I. Szewczyk)

Galeria>>


MIKOŁAJKI W KINIE

Uczniowie klas I-III technikum spędzili ciekawie czas na seansie filmowym "Za niebieskimi drzwiami" w kinie Helios w Siedlcach. Ekranizacja polskiego bestsellera i jednocześnie lektury wybieranej przez wielu nauczycieli. Film „Za niebieskimi drzwiami” w reżyserii Mariusza Paleja, zabiera widzów w niezwykłą podróż. Jest w nim wszystko, co kochają dzieci – ciekawi bohaterowie, tajemnicze potwory i nowi przyjaciele – magiczne, kolorowe ptaki. Opowiada o tym, co się dzieje, gdy zamykasz oczy i zasypiasz.

Magiczne drzwi prowadzą do świata „we śnie”. Tak realnego, że można w nim zamieszkać, tak ekscytującego, że chce się go poznawać i tak tajemniczego, że można się go bać.

 Ten film to zrealizowane z rozmachem i efektami specjalnymi polskie kino, które może podobać się całej rodzinie. Ukazuje historię chłopca, którego siłą jest miłość. Zagubiony i słaby dojrzewa, przeciwstawia się apatii i bierności. Miłość do matki jest tym, co go wzmacnia, daje wiarę w siebie i siłę. To jest film o sile miłości. Idąc do kina, uczniowie jednocześnie zrobili coś dobrego, bo część dochodów ze sprzedaży biletów, zostanie przekazana Fundacji Ewy Błaszczyk „Akogo?” wspierającej Klinikę BUDZIK uruchomioną w lipcu 2013 roku jako pierwszy w Polsce wzorcowy szpital dla dzieci po ciężkich urazach mózgu. Wyjazd zorganizowały oraz opiekę podczas wyjazdu sprawowały nauczycielki Pani Małgorzata Rogulska - wychowawczyni klasy II oraz Pani Beata Orlicz - wychowawczyni klasy I. (B. Orlicz)Uroczystość wręczenia Stypendiów Prezesa Rady Ministrów

Ostatniego dnia listopada 2016 roku, w Sali Błękitnej Urzędu Wojewódzkiego w Lublinie, uczeń naszego Technikum Łukasz Polkowski z rąk Lubelskiego Kuratora Oświaty Pani Teresy Misiuk otrzymał pamiątkowy dyplom potwierdzający przyznanie Stypendium Prezesa Rady Ministrów za miniony rok szkolny. Stypendium Prezesa Rady Ministrów przyznaje się uczniowi, który otrzymał promocję z wyróżnieniem, uzyskując przy tym najwyższą w danej szkole średnią ocen lub wykazuje szczególne uzdolnienia w co najmniej jednej dziedzinie wiedzy, uzyskując w niej najwyższe wyniki, a w pozostałych dziedzinach wyniki co najmniej dobre.

O przyznaniu stypendium decyduje także ocena z zachowania, która musi być przynajmniej bardzo dobra. Ze szkół ponadgimnazjalnych naszego powiatu, dla których organem prowadzącym jest starostwo powiatowe, stypendium otrzymało czterech uczniów. Podczas uroczystości był czas na obejrzenie Mazura w wykonaniu Zespołu Pieśni i Tańca Łukowiacy, wspólne zdjęcia i słodki poczęstunek. Gratuluję Łukaszowi oraz Wszystkim Stypendystom i zachęcam Wszystkich naszych Uczniów do pracy. Dla takich chwil naprawdę warto trochę przysiąść nad książką.

Dyrektor szkoły

Galeria>>


OTWÓRZ SWOJE SERCE NA POTRZEBY INNYCH

W dniu 30 listopada 2016 roku w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej odbyło się spotkanie z panią Barbarą Bosy- pracownikiem Hospicjum im. Małego Księcia w Lublinie.

Celem było zapoznanie młodzieży z działalnością lubelskiego hospicjum. Podczas prelekcji została zaprezentowana prezentacja multimedialna o formach wolontariatu, problemach chorych dzieci – podopiecznych hospicjum oraz ich rodzin.

Zachęcono młodzież do dalszego udziału w akcji zbierania nakrętek. Dotychczas zebrane zostały przekazane na cele hospicjum. (E. Kozieł)

     

Lubelska Regionalna Konferencja Rad Rodziców

W dniu 23 listopada 2016 r. w Urzędzie Wojewódzkim w Lublinie odbyła się Regionalna Konferencja Rad Rodziców poświęcona roli rady rodziców w polskim systemie oświaty. W konferencji uczestniczyli przedstawiciele rad rodziców wraz z nauczycielami i dyrektorami szkół.

Celem konferencji było upowszechnienie wiedzy dotyczącej różnych obszarów działalności rad rodziców ze szczególnym zwróceniem uwagi na ich rolę przy tworzeniu i realizacji programów wychowawczych szkół, przedstawienie oczekiwań rad rodziców w stosunku do: Ministra Edukacji Narodowej, kuratorów oświaty, samorządów terytorialnych i dyrektorów szkół, a także o propozycji stworzenia krajowej reprezentacji rad rodziców – Ogólnopolskiego Porozumienia Rad Rodziców.

Organizatorami konferencji byli: Wojewoda Lubelski, Lubelski Kurator Oświaty oraz Fundacja „Rodzice Szkole”. Na konferencji pojawił się gość specjalny w osobie Pani Minister Edukacji Anny Zalewskiej, która mówiła o założeniach reformy oświaty oraz roli Rad Rodziców w polskiej szkole bo z przykrością należy zauważyć że wciąż jednak niewielu rodziców wie, jaka dokładnie jest ich rola i funkcja w systemie oświaty.

Ze względów organizacyjnych naszą szkołę reprezentował szkolny koordynator Rady Rodziców pani Elżbieta Facon. Informacje pozyskane podczas konferencji zostaną przekazane przewodniczącej Szkolnej Rady Rodziców, którą jest pani Elżbieta Kulenty.

Pedagog szkolny


Matura Próbna z OPERONEM

W dniach 22-25 listopada 2016 roku 20 uczniów klasy IV naszego Technikum im. W. Witosa przystąpiło do próbnej matury. ,,Próbna Matura z Operonem” to ogólnopolska akcja skierowana do uczniów klas maturalnych. Nasi uczniowie spośród przedmiotów dodatkowych najczęściej wybierali biologię i geografię. Nie zabrakło również "śmiałków” piszących fizykę.

Próbny egzamin pozwala sprawdzić aktualna wiedzę i umiejętności uczniów oraz dostarcza informacji nad czym jeszcze należy popracować. Jak wynika z wypowiedzi uczniów najwięcej pracy należy poświęcić ,,królowej nauk”-matematyce.

Moi drodzy matura to najważniejszy Wasz cel na najbliższe pół roku. Wystarczy tylko odpowiednia motywacja i jak powiedziała przedstawicielka SGH na konferencji ,,Młody człowiek w świecie finansów”- wszystko w Waszych rękach.

Dziękuję nauczycielom pracującym w ZN za przeprowadzenie egzaminów, nauczycielom egzaminatorom za sprawdzenie prac i wskazanie uczniom kierunków dalszej pracy.

Powodzenia w maju.

Dyrektor szkoły

Galeria>>


Lekcja w ramach realizacji szkolnego programu profilaktyki

- "Jak działa alkohol?"

W dniu 25 listopada 2016 r. w naszej szkole  odbyły się lekcje poruszające zagadnienie uzależnień, w których uczestniczyli uczniowie z klasy I TA, II TA i III TI.

Młodzież obejrzała prezentację pt. "Jak działa alkohol", przygotowaną przez pana Piotra Koniecznego, a pedagog szkolny pani Elżbieta Facon wygłosiła  pogadankę na temat szkodliwości alkoholu.

Dzięki uprzejmości pracowników Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radzyniu Podlaskim - pani Jolancie Kozak i pani Marii Kowalskiej uczniowie mogli wypróbować  "Alkogogle" i "Narkogogle" - specjalne okulary, które służą do demonstracji upośledzenia ludzkich zmysłów, występujących po spożyciu alkoholu i narkotyków. (Piotr Konieczny)

Galeria>>


Finał Konkursu Mistrz SUDOKU 2016

W dniu 24 listopada 2016 r. odbył się Finał Konkursu Mistrz SUDOKU przygotowany przez pana Piotra Koniecznego. Do finału zakwalifikowało się zgodnie z regulaminem trzech uczniów.

W wyniku zaciętych zmagań I miejsce zajął Tomasz Zemła, II miejsce zajął Andrzej Zalewski, a III  miejsce - Karol Kolęda - wszyscy z technikum informatycznego. Pani dyrektor Beata Żurawska - Polkowska wręczyła finalistom nagrody rzeczowe oraz dyplomy. Gratulujemy. (Piotr Konieczny)

Celem konkursu jest: rozwijanie myślenia dedukcyjnego, mającego na celu dojście do określonego wniosku na podstawie założonego wcześniej zbioru przesłanek a także podniesienie efektywności kształcenia w zakresie przedmiotów wymagających logicznego myślenia.

Galeria>>


Dzień Życzliwości

W dniu 21 listopada 2016r. Samorząd Uczniowski wraz z opiekunem zorganizował „Dzień Życzliwości i Pozdrowień”. Z tej okazji wśród uczniów i nauczycieli został zorganizowany konkurs, w którym wzięły udział 63 osoby. Uczestnicy mieli za zadanie wymyślić imię dla maskotki. Po przeprowadzonym konkursie komisja wyłoniła trzy imiona, które zwyciężyły.

Najładniejsze okazało się imię ”Szczęściarz” laureaci zostali nagrodzeni słodkimi upominkami. Od 7 grudnia 2016r. Maskotka „Szczęściarz” zgodnie z opracowanym regulaminem będzie krążyła wśród uczniów. Posiadacz szczęśliwej maskotki będzie chroniony w danym dniu.

Galeria>>


"Światowy Tydzień Przedsiębiorczości”

"Wygrywa tylko ten,

kto ma jasno określony cel

i nieodparte pragnienie aby go osiągnąć”

Napoleon Hill

W bieżącym roku w dniach 14-20 listopada po raz dziewiąty organizowany jest ,,Światowy Tydzień Przedsiębiorczości”.

Uczniowie naszej szkoły w ramach tych działań uczestniczyli w dniu 15 listopada 2016 roku w konferencji organizowanej przez ZSP im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim,, MŁODY CZŁOWIEK W ŚWIECIE FINANSÓW”. Podczas której zostali zmotywowani wewnętrznie dzięki prelekcji wykładowcy z SGH w Warszawie ,,Żeby się chciało chcieć”, przypomnieli sobie informacje dotyczącą usług bankowych także poznali możliwości dofinansowania życia studenckiego poprzez prezentację ,,Kredyty studenckie” oraz zasady bezpiecznych transakcji w cyberprzestrzeni, o których mówiła Pani Ewa Waszkiewicz z NBP o/Lublin.

Natomiast w piątek 19 listopada w naszej szkole gościliśmy przedstawicieli z Uniwersytetu Przyrodniczo-Humanistycznego z Siedlec. Pani dr inż. Agnieszka Ginter z katedry Ekonomiki Rolnictwa i Agrobiznesu przybliżyła młodzieży aspekty przedsiębiorczości, cechy człowieka przedsiębiorczego oraz kilka teorii osiągania sukcesów ludzi ze świata biznesu. Pani dr Anna Cybulska na prostych przykładach wskazała jak marzenia stają się celami życiowymi i to tylko od nas zależy czy je zrealizujemy. Pani doktor zwróciła uwagę na ważność ustalenia kolejności celów, które chcemy osiągnięć, określenie terminów i sposobów ich realizacji. Naszym maturzystom przekazano kilka wskazówek w drodze do osiągnięcia najbliższych i ważnych dla ich dalszego rozwój edukacyjny celów.

Uczestnicy spotkania mieli możliwość poznania oferty edukacyjnej i zajęć dodatkowych UPH. Spotkanie zostało zrealizowane dzięki podpisanej w dniu 03 października 2016 roku umowie o współpracy naszej szkoły z Uniwersytetem Przyrodniczo-Humanistycznym w Siedlcach reprezentowanym przez z Rektora dr hab. Panią Tamarą Zacharuk. Pragnę dodać, że uczniowie klasy IV w celu podniesienia jakości pracy szkoły oraz popularyzacji nauki w ramach zajęć z biologii wezmą udział w warsztatach przeprowadzonych przez nauczycieli akademickich i na terenie Uczelni ,,Związki barwników w roślinach i żywieniu człowieka”.

W kolejnym etapie realizacji działań Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości z uczniami klas III spotkały się również Panie z Młodzieżowego Centrum Kariery nasza absolwentka Pani Agnieszka Wiącek oraz Pani Renata Stefaniak-doradca zawodowy, które przeprowadziły badanie kompetencji zawodowych. Oba spotkania informacyjno-doradcze cieszyły się dużym zainteresowaniem. Organizatorem spotkań i wyjazdu był nauczyciel podstaw przedsiębiorczości Beata Żurawska-Polkowska.

Serdeczne podziękowania kieruję w stronę naszych Prelegentów z UPH oraz z MCK za podjęcie działań przedsiębiorczych, Uczniów za aktywny udział w tym przedsięwzięciu, Nauczycieli za sprawowanie opieki. Bardzo dziękuję Pani Dyrektor Grażynie Dzida za zaproszenie na konferencję.

Beata Żurawska-Polkowska

Galeria>>


Finał VIII Regionalnego Konkursu Młodzieży Szkół Rolniczych

nt. „W rolnictwie można pracować bezpiecznie”

W dniu 17 listopada 2016 r. w Zespole Szkół Centrum Kształcenia Rolniczego im. Augusta Zamoyskiego w Jabłoniu odbył się Finał VIII-ego Regionalnego Konkursu organizowany przez: P/T KRUS w Radzyniu Podlaskim i w Kocku, PIP w Białej Podlaskiej, LIR w Białej Podlaskiej, LODR w Końskowoli, KO Delegatura w Białej Podlaskiej. W I-szym etapie 24 uczniów ze szkół rolniczych w Janowie Podlaskim, Jabłoniu, Leśnej Podlaskiej, Łukowie i Woli Osowińskiej rozwiązywali test składający się z 45 pytań obejmujących zagadnienia z zakresu zasad bezpieczeństwa pracy we wszystkich działach rolnictwa, przepisów i dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie i ochrony środowiska oraz programów nauczania bhp w przedmiotach zawodowych. Do 10 finalistów II etapu VIII finału zakwalifikowało się 2 uczniów reprezentujących Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej.

Nasi reprezentanci w finale ustnym uzyskali następujące noty: III miejsce – Mateusz Zarzycki – kl. IV technikum agrobiznesu, VIII miejsce – Paweł Jurkowski – kl. IV technikum agrobiznesu.

UUczniowie wygrali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów, które z pewnością wykorzystają w gospodarstwach rodziców. Nad przebiegiem konkursu czuwała Regionalna Komisja Konkursowa w składzie: 1. Pan Adam Ochnio – P/T KRUS w Radzyniu Podlaskim – przewodniczący 2. Pan Andrzej Chojnacki – P/T KRUS w Kocku – członek 3. Pani Magdalena Grodzicka – PIP Oddz. W Białej Podlaskiej – członek 4. Pani Agnieszka Borowska – LIR Oddz. w Białej Podlaskiej – członek 5. Pan Marek Lewandowski – LODR w Końskowoli – członek 6. Pan Marek Żelisko – KO Delegatura w Białej Podlaskiej - członek.

Nasi uczniowie mają ogromną wiedzę z zakresu stosowania przepisów BHP w rolnictwie, którą stosują podczas prac wykonywanych w gospodarstwach rodziców, jednocześnie edukują ich w tym zakresie./font>

Opiekę nad młodzieżą oraz przygotowanie uczniów do konkursu koordynowała nauczycielka przedmiotów zawodowych Pani Beata Orlicz.

Galeria>>


98 ROCZNICA ODZYSKANIA NIEPODLEGŁOŚCI

Tegoroczne obchody Święta Niepodległości, młodzież naszej szkoły rozpoczęła 10.11.2016 roku od udziału w sesji naukowej i Internetowym Konkursie Niepodległościowym. Sesja naukowa dotyczyła wydarzeń lat 1918-1939. Bardzo interesujące wykłady wygłosili: profesor KUL Tomasz Panfil „ Jak niemożliwe stało się możliwe” oraz prof. Mieczysław Ryba i dr Ilona Skibińska-Fabrowska zagadnień w obszarze walki o niepodległość i tworzenia Banku Polskiego.

Następnie 27 mieszkańców naszego województwa z rąk wicewojewody Roberta Gmitrczuka otrzymało akt nadania obywatelstwa polskiego.

 Po tej doniosłej uroczystości przystąpiliśmy do quizu historycznego. Naszą szkołę reprezentował zespół: Karolina Golec, Łukasz Polkowski, Adrian Zalewski. Podczas udzielania odpowiedzi liczyła się bardzo szczegółowa wiedza historyczna i refleks (szybkość udzielania odpowiedzi). Gratulujemy naszym koleżankom i kolegom z I LO w Radzyniu Podlaskim za zajęcie II miejsca w konkursie. Natomiast Powiatowe Obchody Święta Niepodległości rozpoczęliśmy od udziału w Mszy Świętej koncelebrowanej w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy.

Uroczystość zgromadziła przedstawicieli samorządów, zakładów pracy, instytucji, organizacji społecznych i szkół. Naszą placówkę reprezentował: Poczet Sztandarowy w składzie: Karol Kurowski, Mateusz Grochowski, Łukasz Polkowski, Dominik Kortoniuk, Przemysław Rzepka, Paweł Jurkowski. Po uroczystej Mszy Świętej w intencji Ojczyzny, uczestnicy w pochodzie udali się pod Pomnik Zwycięstwa, gdzie złożono wieńce i wiązanki kwiatów.

Wszystkim uczestnikom uroczystości składam serdeczne podziękowanie. (Ewa Stankiewicz)

Galeria>>


WYJAZD DO KINA NA FILM „WOŁYŃ”

W REŻ. W. SMARZOWSKIEGO

Dnia 9 listopada młodzież z Technikum w ramach wyjazdu szkolnego miała okazję oglądać polski film „Wołyń” w reżyserii Wojciecha Smarzowskiego w kinie Cinema City w Lublinie. Przy okazji wyjazdu p. Ewa Stankiewicz, nauczycielka historii, przypomniała młodzieży wydarzenia związane z Rzezią Wołyńską w 1943 roku. Uczestnicy wyjazdu to uczniowie klasy III: Deleżuch Tomasz, Dudziński Rafał, Górski Dawid, Gwiazda Monika, Jurkowski Piotr, Kozak Aleksandra, Krasuski Patryk, Kurowski Marek, Piszcz Marcin, Wylotek Marta, Zienkiewicz Dominik, Suska Katarzyna, Pawlina Robert, Sałata Jakub, Szepietowski Łukasz, Zemła Tomasz, Zalewski Arkadiusz, Olejnik Daniel, Lis Dominika, Suska Katarzyna oraz klasy II: Żondełek Sandra, Wierzchowski Mateusz.

Wyjazd został zorganizowany przez p. Barbarę Szykułę. Rolę opiekuna pełnił p.Adam Zabłocki. Dziękuję młodzieży za wspólnie spędzony czas, wykazanie się wrażliwością oraz zrozumieniem tematu filmu.

Rolę opiekuna pełnił p.Adam Zabłocki. Dziękuję młodzieży za wspólnie spędzony czas, wykazanie się wrażliwością oraz zrozumieniem tematu filmu. Cel i założenia programowe wyjazdu: - kształtowanie wrażliwości estetycznej poprzez aktywny odbiór sztuki filmowej (edukacja medialna), - kształtowanie nawyków kulturalnego zachowania się w miejscach publicznych (kino) oraz w środkach transportu, - integracja uczniów i wzmocnienie więzi koleżeńskiej.


Targi pracy i edukacji - Radzyń Podlaski

W dniu 24 października w godzinach 10.00-13.00 w Zespole Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim odbyły się Targi pracy i edukacji. Wzorem lat ubiegłych prezentowaliśmy ofertę edukacyjną naszej szkoły.

Głównymi organizatorami targów byli: Centrum Edukacji i Pracy Młodzieży w Białej Podlaskiej, Młodzieżowe Centrum Kariery w Radzyniu Podlaskim, Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim oraz Powiatowy Urząd Pracy w Radzyniu Podlaskim.

W programie targów było m.in. prezentacja pracodawców i ofert pracy, oferta uczelni wyższych, szkół ponadgimnazjalnych, jednostek szkoleniowych, agencji zatrudnienia, warsztaty i zajęcia dla wszystkich zainteresowanych.

Na wydarzenie przybyli: Tadeusz Sławecki, który reprezentował marszałka Sławomira Sosnowskiego, starosta powiatu radzyńskiego Lucjan Kotwica, wicestarosta Jan Gil, przedstawiciel Wojewódzkiego Urzędu Pracy, reprezentowanego przez kierownika filii w Białej Podlaskiej Anna Szymala, ksiądz prałat Roman Wiszniewski, ksiądz kanonik Andrzej Kieliszek, przewodniczący Rady Powiatu Marek Wołosowicz, burmistrz Jerzy Rębek oraz wójtowie z powiatu radzyńskiego.

Naszą szkołę na Targach reprezentowali opiekunowie: Adam Zabłocki, Elżbieta Facon oraz uczennice z klasy II Ta: Magdalena Skowron i Karolina Ochnio.


VIII ADAMOWSKA DZIESIĄTKA – BIEGI MŁODZIEŻOWE

W niedzielę 23 października 2016 r. uczniowie Technikum im. W.Witosa wzięli udział w VIII Biegach Ulicznych, które przeprowadzono na ulicach Adamowa. Szkołę reprezentowali: Łukasz Polkowski z klasy IV TA, Patryk Duda z klasy IV TI, Adam Kulik i Dawid Guz z klasy II TA. Opiekunem zawodników był nauczyciel wychowania fizycznego Sławomir Dudek.

W rywalizacji szkół ponadgimnazjalnych na dystansie 1100 m w kategorii chłopców Łukasz Polkowski zajął I miejsce, III miejsce Patryk Duda, IV miejsce Adam Kulik, V miejsce Dawid Guz.

Za miejsca I – III zawodnicy otrzymali medale i nagrody rzeczowe, natomiast Łukasz Polkowski za zajęcie I miejsca otrzymał puchar. Wszyscy zawodnicy po ukończonym biegu otrzymali pamiątkowe medale. Dekoracji dokonał Wójt Gminy Adamów Pan Sławomir Skwarek.

Galeria>>


Spotkanie w Synagodze

W niedzielę 23 października 2016 roku uczennice naszej szkoły wraz z paniami Beatą Orlicz i Beatą Żurawską - Polkowską wzięły udział w spotkaniu z przedstawicielami klas mundurowych z Izraela i województwa lubelskiego. Spotkanie zostało zorganizowane w Synagodze w Jeszywas Chachmej w Lublinie przez Marszałka Województwa Pana Sławomira Sosnowskiego. Stronę Izraelską reprezentowała Orit Keren.

Podczas spotkania rozmawialiśmy o specyfice edukacji zawodowej oraz wdrażaniu innowacji w szkołach w Polsce i Izraelu.

 Uczniowie i nauczyciele dyskutowali o możliwości współpracy i wymienili się dotychczasowymi doświadczeniami. O obowiązującym systemie edukacji w szkolnictwie zawodowym oraz o aktywności naszej społeczności szkolnej mówiła dyrektor szkoły Beata Żurawska-Polkowska.

Prezentacja naszej szkoły bardzo zainteresowała uczestników spotkania. Czego wynikiem była niecodzienna możliwość zrobienia sobie zdjęć z uczestnikami oraz udzielenia wywiadów dla telewizji przez naszą delegację tj. dyrektor szkoły oraz przewodniczącą Samorządu Uczniowskiego – uczennicę klasy IV Paulinę Rogulską, Karolinę Golec-uczennicę klasy IV, Samantę Bieniek - uczennicę klasy I.

/Beata Żurawska-Polkowska/

Galeria>>


VIII REGIONALNY KONKURS MŁODZIEŻY SZKÓŁ ROLNICZYCH „W ROLNICTWIE MOŻNA PRACOWAĆ BEZPIECZNIE”

W dniu 20 października br. odbył się w naszej szkole etap szkolny VIII Regionalnego konkursu młodzieży szkół rolniczych nt. „W ROLNICTWIE MOŻNA PRACOWAĆ BEZPIECZNIE”. Konkurs przeprowadziła komisja w składzie: 1. Przewodniczący – Adam Ochnio kierownik Referatu ds. Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego - Placówka Terenowa w Radzyniu Podlaskim. 2. Andrzej Chojnacki – KRUS w Kocku 3. Beata Orlicz – nauczyciel ZSR w Woli Osowińskiej.

W konkursie udział wzięło 45 uczniów technikum agrobiznesu. Rozwiązywali test zawierający 35 pytań obejmujących zagadnienia z zakresu zasad bezpieczeństwa pracy we wszystkich działach rolnictwa ustanowionych przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego, przepisów i dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie i ochrony środowiska oraz programów nauczania bhp w przedmiotach zawodowych.

Szkołę w finale, który odbędzie się 17 listopada w ZSCKR w Jabłoniu reprezentować będą: I miejsce Łukasz Polkowski – kl. IV TA (33 pkt.), II miejsce – Mateusz Zarzycki kl. IV TA (31 pkt., III miejsce – Adrian Zalewski kl. IV TA (27pkt.), IV miejsce – Paweł Jurkowski kl. IV TA (26 pkt.), V miejsce - Karol Kurowski kl. IV TA (21 pkt.), VI miejsce – Łukasz Rzepka kl.II TA. Trzymamy kciuki i życzymy podium w konkursie finałowym.


Mistrzostwa Województwa Lubelskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych

We wtorek 11 października 2016 roku w Adamowie reprezentant naszej szkoły rywalizował podczas Mistrzostw Wojewódzka lubelskiego w Indywidualnych Biegach Przełajowych. W zawodach łącznie udział wzięło 1052 zawodników. Na dystansie 3000 m chłopców naszą szkołę reprezentował Łukasz Polkowski-uczeń klasy IV, który zajął 13 miejsce. Gratulujemy Łukaszowi dobrego wyniku i życzymy powodzenia w następnych zawodach.

/B. Żurawska-Polkowska/


IV Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym 2016

Wzorem lat ubiegłych uczniowie naszej szkoły wzięli udział w IV Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym. Spośród ponad dwudziestu osób biorących udział w etapie szkolnym wyłoniła się trójka laureatów, którzy w dniu 10 października w Światowy Dzień Zdrowia Psychicznego reprezentowali naszą szkołę na etapie powiatowym w I Liceum Ogólnokształcącym w Radzyniu Podlaskim a byli to: Weronika Paniak z klasy I, Łukasz Polkowski i Mateusz Brzozowski z klasy IV.

Głównym celem olimpiady jest poszerzenie wiedzy i wzrost świadomości w zakresie zdrowia psychicznego, sprzyjający kształtowaniu nawyków prozdrowotnych, lepszemu rozumieniu zaburzeń i zwalczaniu stereotypów w tym zakresie, zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego.

Młodzieży biorącej udział w olimpiadzie serdecznie dziękuję za poświęcony czas i zaangażowanie w zgłębianiu wiedzy z dziedziny psychologii. Szkolny koordynator olimpiady - E. Facon.


74 ROCZNICA EGZEKUCJI MIESZKAŃCÓW TCHÓRZEWA

Tradycyjnie od kilku już lat przedstawiciele naszej szkoły uczestniczą w uroczystościach upamiętniających pomordowanie dwóch rodzin z Tchórzewa - Guzów i Pszkitów. Uroczystość odbyła się przy pomniku-kapliczce wybudowanej ,,ku pamięci mieszkańców Tchórzewa zamordowanych w dniu 06.10.1942 roku przez Niemców”.

W niedzielę 09.10.2016 roku o godzinie 14:00 odprawiona została msza święta w intencji pomordowanych, złożono kwiaty i zapalono znicze.

Naszą społeczność reprezentowały panie Iwona Szewczyk, Monika Karwowska oraz dyrektor szkoły i przybyli uczniowie z klasy IV w osobach P. Gomoła, M. Mateusiak, P. Żeleźnik, A. Zalewski. Delegacja z naszej szkoły złożyła kwiaty i zapaliła znicze.

Wysłuchaliśmy również przemówień okolicznościowych oraz programu poetycko-muzycznego przygotowanego przez uczniów i nauczycieli szkoły podstawowej w Tchórzewie. Poprzez udział w tych uroczystościach poznaliśmy cząstkę historii gminy Borki. Zachęcam wszystkich do odwiedzenia tego miejsca pamięci. B. Żurawska-Polkowska


Święto Technikum

im. W. Witosa w Woli Osowińskiej

W dniu 14 października 2016 roku tradycyjnie już od 6 lat Technikum im. W. Witosa w Woli Osowińskiej obchodziło swoje Święto. Przypomnijmy, równo 6 lat temu podczas Złotego Jubileuszu Szkoły Starosta Powiatu Pan Lucjan Kotwica wręczył Akt Nadania Technikum imienia Wincentego Witosa, a Rada Rodziców przekazała sztandar, który towarzyszy nam we wszystkich uroczystościach patriotycznych lokalnych i powiatowych, a w roku ubiegłym odznaczony został medalem W. Witosa.

W tegorocznych uroczystościach udział wzięli: Starosta Powiatu Pan Lucjan Kotwica, Wicestarosta Pan Jan Gil, Marszałka województwa lubelskiego reprezentował Pan Tadeusz Sławecki, a Wójta Gminy Borki Doradca Pan Wiesław Korulczyk, prezes Towarzystwa Regionalnego w Woli Osowińskiej Pani Krystyna Kożuch, dyrektorzy szkół, nauczyciele, młodzież, rodzice.

W tak uroczystym dla społeczności szkolnej dniu uczniowie klas pierwszych złożyli przysięgę, wyróżniający się uczniowie z klasy drugiej mundurowej otrzymali kolejny stopień awansu.

Największym zainteresowaniem i wielokrotnie wypowiedzianymi słowami uznania cieszyła się część artystyczna nagrana przez naszych uczniów. Pomysłodawcą i scenarzystą montażu słowno-muzycznego ,,Wincenty Witos - On naprawdę lubił pracę na roli”, był nauczyciel przedmiotów informatycznych Pan Piotr Konieczny, z którym współpracowała Pani Beata Orlicz -nauczyciel przedmiotów ekonomicznych. W postać Wincentego Witosa wcielił się Rafał Dudziński z kl. III, zaś kwestię Marszałka Piłsudzkiego odtwarzał Łukasz Polkowski z kl. IV.

W nagraniu udział wzięli również Tomasz Zemła z klasy III, Gabriela Kozioł, Karolina Golec, Klaudia Świderska z klasy IV, Dawid Guz z klasy II.

Podczas uroczystości nie zabrakło serdecznych słów i gratulacji skierowanych od naszych gości do nauczycieli i uczniów oraz życzeń i nagród dla Grona Pedagogicznego z okazji Dnia Edukacji Narodowej.

Nagrodę Starosty otrzymał Pan Adam Zabłocki, dyrektor swoje nagrody przekazała Paniom Beacie Orlicz i Iwonie Szewczyk. Rozstrzygnięto również konkurs fotograficzny "Człowiek na wsi”. Laureatami zostali: Klaudia Miszczuk Gimnazjum nr 1 im. Orląt Lwowskich w Radzyniu Podlaskim, Natalia Górna Gimnazjum im. Jana Pawła II w Borkach, Mateusz Ryszkowski Zespół Szkół w Białce, wyróżnienia otrzymali: Bartosz Rogoziński z Zespołu szkół im. Jana Pawła II w Ulanie Majoracie oraz Kornelia Miazio z Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim.

Naszą uroczystość uświetnił Zespół Czerwone Korale z Zabiela. Msza koncelebrowana w intencji społeczności szkolnej odprawiona została 16.X.2016 roku o godz.12.00.

Wszystkim Nauczycielom, Uczniom i Rodzicom, którzy włączyli się w organizację uroczystości, w okresie tak licznych obowiązków, serdecznie dziękuję i gratuluję osiągniętego sukcesu.

Beata Żurawska-Polkowska

 

Galeria>>


1050 Rocznica Chrztu Polski

W niedzielę 9 października 2016 r. w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim odbyły się uroczystości wieńczące powiatowe obchody 1050-lecia chrztu Polski. Podczas eucharystii, odprawionej w intencji Ojczyzny, dokonano aktu zawierzenia oraz odnowiono przyrzeczenia chrzcielne, a głównemu koncelebransowi księdzu arcybiskupowi Andrzejowi Dziędze nadano tytuł honorowego obywatela Radzynia Podlaskiego.

W tej doniosłej uroczystości udział również wzięli, obok licznie zgromadzony mieszkańców powiatu radzyńskiego, przedstawicieli szkół, instytucji i zakładów pracy, uczniowie naszego Technikum im. W. Witosa pod opieką dyrektora zespołu wraz z pocztem sztandarowym w osobach: Karolina Golec, Klaudia Świderska, Dominik Kortoniuk, Karol Kurowski, Patryk Kania, Łukasz Polkowski, Rafał Dudziński.

 W ramach radzyńskich obchodów tego wielkiego jubileuszu odbyło się szereg wydarzeń. Obchody rozpoczęły się w dniu 2 października br. inscenizacją chrztu Mieszka I. Odbyła się również uroczysta sesja Rady Powiatu Radzyńskiego, Rady Miasta Radzyń Podlaski i Rady Gminy Radzyń Podlaski, podczas której samorządy te przyjęły przez aklamację stosowne stanowisko dotyczące tego doniosłego jubileuszu.

Bardzo dziękuję Uczniom za wzorową postawę podczas uroczystości. /B. Żurawska-Polkowska/


27.09.2016 r. - Staż - Wytwórnia oliwy

Galeria>>


26.09.2016 r. - Staż - Informatyk

Galeria>>


24.09.2016 r. - Staż - Meteory

Galeria>>


23.09.2016 r. - Staż

Galeria>>


22.09.2016 r. - Staż

Galeria>>


21.09.2016 r. - Staż

Galeria>>


20.09.2016 r.- Staż

Galeria>>


19.09.2016 r. - Staż

Galeria>>


17.09.2016 r. - Wyjazd na Skiathos

Już o godzinie 7.30 statkiem Elisabeth Cruises udaliśmy się w rejs, który w pełni ukazał grecką gościnność. Kapitan Kostas oraz jego pomocnicy przez 12 godzin zabawiali gości, którzy podziwiali piękno greckich wysp i obyczaje lokalnych mieszkańców. Obiad zjedliśmy w restauracji El Greco, która oferowała miedzy innymi lokalne przysmaki: musakę i kalmary.

 

Galeria>>


16.09.2016 r. - Pierwszy dzień w Leptokarii

Pierwszego dnia zapoznaliśmy się z obiektem w którym spędzimy 14 dni stażu. Poznaliśmy obsługę i panujące zwyczaje.

Zwiedziliśmy także niewielkie miasteczko w którym znajduje się hotel. Młodzież doskonaliła język angielski oraz grecki robiąc zakupy i  zwiedzając okolicę. Nie zabrakło także wizyty na pobliskiej plaży. Jutro zajęcia w terenie.

Galeria>>


14-15.09.2016 r. - Podróż do Grecji

Trzydzieści godzin w podróży to niewielki wysiłek biorąc pod uwagę cel. Nasza trasa wiodła przez: Słowację, Węgry, Serbię oraz Macedonię aż do greckiej Leptokarii.

Nowym autokarem dotarliśmy na miejsce około godziny szesnastej. Powitano nas serdecznie w Hotelu Great Aleksander. Pilotka -  pani Ania - przeprowadziła nas skutecznie przez wszystkie kontrole graniczne. Dziękujemy!!!

Galeria>>


Euro-rolnik inwestycją w nowoczesną wieś. 6 likes · 6 talking about this. Euro-rolnik inwestycją w nowoczesną wieś


Informacje dla uczniów wyjeżdżających

na staż do GRECJI 14-29.09.2016 r.

1. Co zabrać do Grecji? Sprawdź i przygotuj!
2. Informacja dla rodziców - cele programowe wyjazdu
3. Regulamin dotyczący wyjazdu - zapoznaj się!
4. Zgoda rodzica/opiekuna na wyjazd - wydrukuj/wypełnij
5.

Zobacz zakwaterowanie w hotelu Great Alexander Hotel

http://www.booking.com/hotel/gr/great-alexander.pl.html

   

Harmonogram Egzaminów Zawodowych - październik 2016


Dzień Kukurydzy - Osiny 2016

W dniu 9 września 2016 roku grupa młodzieży z klasy II i III technikum agrobiznesu wraz z opiekunami uczestniczyła w wycieczce zawodowej do gospodarstwa doświadczalnego – Osiny koło Puław na obchody „Święta kukurydzy”.

Zebranych powitała Pani prof. dr hab. Teresa Doroszewska v-ce dyrektor IUNG PIB w Puławach, która wspólnie z prof. dr hab. Tadeuszem Michalskim – prezesem Polskiego Związku Producentów Kukurydzy przewodniczyła referatowej części spotkania. Uczniowie wysłuchali trzech referatów na temat:

• Emisja gazów cieplarnianych z rolnictwa - Prof. dr. hab. Jan Kuś - IUNG-PIB Puławy,

• Geneza oraz założenia projektu LCAgri - dr Robert Borek - IUNG-PIB Puławy,

• Azomias – innowacyjna technologia uprawy kukurydzy –dr Piotr Ochal - IUNG-PIB Puławy.

Na polu doświadczalnym zaś 19 firm hodowlanych i nasiennych prezentowało około 100 odmian kukurydzy o różnych kierunkach użytkowania i wczesności dojrzewania. Ponadto swoje produkty przedstawiło 10 firm produkujących nawozy, środki ochrony roślin, maszyny, narzędzia do uprawy, siewu i pielęgnacji kukurydzy. Swoje stoisko zorganizował także IUNG-PIB Puławy.

W spotkaniu uczestniczył pan prof. dr hab. Witold Stępniewski dziekan Wydziału Inżynierii Środowiska z Politechniki Lubelskiej, pan Stanisław Jagiełlo – starosta pow. Ryckiego, pan Eugeniusz Piątek – dyrektor biura PZPK, doradcy ODR, pracownicy Izb Rolniczych, a przede wszystkim rolnicy i uczniowie szkół: ZSR-T Zwoleń, ZSA Klementowice, CKR Siennica Różana oraz liczna grupa naszych uczniów - ZSR Wola Osowińska w sumie ponad 200 osób.

Uczestnicy wyjazdu zapoznali się z najnowszymi odmianami kukurydzy, zobaczyli zbiór kukurydzy, pracę mulczera, zakiszanie ziarna w rękawach oraz obserwowali siew pasowy. Serdecznie dziękujemy organizatorom za pamięć i zaproszenie naszej szkoły na obchody Dnia Kukurydzy. (E. Facon)

Galeria>>


Staż zawodowy dla uczniów klas o profilu rolniczym

Uczennica Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej bierze udział w rolniczym stażu zawodowym w Holandii. Beneficjentem projektu pn. „Agriculture Facilities – Education Opportunities” (2015-1-PL01-KA102-01580) jest Związek Młodzieży Wiejskiej. Przedsięwzięcie realizowane jest w partnerstwie z Uitzendgroep Sun-Power B.V. oraz placówkami edukacyjnymi kształcącymi w kierunku rolniczym, w tym z Zespołem Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej.

Głównym celem działania jest zwiększenie kompetencji zawodowych młodych uczniów i absolwentów szkół o profilu rolniczym poprzez zdobycie doświadczenia na 3 miesięcznym stażu na plantacjach rolnych w Holandii. Uczestnicy poznają specyfikę miejsca pracy oraz metody i techniki wykorzystywane w nowoczesnym rolnictwie podczas prac pielęgnacyjnych przy roślinach. Projekt opracowany przez Związek Młodzieży Wiejskiej finansowany jest ze środków Programu Erasmus+.

Życzymy powodzenia!


3 września 2016 r.

NARODOWE CZYTANIE „Quo vadis” Henryka Sienkiewicza

Akcja Narodowe Czytanie organizowana jest przez Prezydenta RP od 2012 roku. Została zainicjowana wspólną lekturą „Pana Tadeusza” Adama Mickiewicza. W 2013 roku w całej Polsce odbyło się czytanie dzieł Aleksandra Fredry, a w rok później „Trylogii” Henryka Sienkiewicza. W ubiegłym roku, 5 września, Andrzej Duda i Agata Kornhauser-Duda rozpoczęli Narodowe Czytanie „Lalki” Bolesława Prusa w warszawskim Ogrodzie Saskim.

Tegoroczna lektura została wybrana podczas internetowego głosowania spośród pięciu propozycji. Dzieło Sienkiewicza konkurowało z „Chłopami” Władysława St. Reymonta, „Weselem” Stanisława Wyspiańskiego, „Popiołami” Stefana Żeromskiego oraz powieścią Marii Dąbrowskiej „Noce i dnie”.

„Quo vadis” – powieść historyczna Henryka Sienkiewicza - została opublikowana w latach 1895-1896 w odcinkach w warszawskiej „Gazecie Polskiej” oraz w krakowskim dzienniku „Czas” i „Dzienniku Poznańskim”. Następnie wydano ją w formie druku zwartego. Pierwsze wydanie „Quo vadis” ukazało się w Krakowie w 1896 r. Powieść odniosła światowy sukces i została przetłumaczona na ponad pięćdziesiąt języków.

Henryk Sienkiewicz (1846-1916) – powieściopisarz i publicysta, laureat Nagrody Nobla (1905) w dziedzinie literatury za całokształt twórczości, jeden z najpopularniejszych polskich pisarzy.

Nasza szkoła przyłączyła się do uroczystości organizowanej przez Muzeum Henryka Sienkiewicza w Woli Okrzejskiej. W programie przewidziano wiele interesujących pozycji, m.in. czytanie fragmentów w interpretacji Wojciecha Malajkata, inscenizacja walk gladiatorów w wykonaniu Bractwa Rzymskiego „Hellas et Roma”, żywe sceny z „Quo vadis”, wystawa planszowa, prezentacja filmu czy też możliwość lotu balonem i motolotnią.

Dziękuję młodzieży, która uczestniczyła w wyjeździe oraz Pani Dyrektor za pokrycie kosztów przejazdu. Klasa IV Technikum – Rogulska Paulina, Polkowski Łukasz, Zarzycki Adrian Klasa III Technikum – Dudziński Rafał, Kurowski Marek, Mitura Dominik, Kulenty Dominik, Kulenty Dawid Klasa II Technikum – Ochnio Karolina, Sokół Dominika, Kulik Kamil.

Wszyscy uczestnicy otrzymują ocenę celującą z języka polskiego. (B. Szykuła)


Rozpoczęcie nowego roku szkolnego

2016/17

Galeria>>


Lubelskie Dożynki Wojewódzkie 2016

Radawiec 28 sierpnia 2016

Organizatorami "Dożynek Wojewódzkich 2016", które odbyły się w niedzielę, 28 sierpnia 2016 r. na lotnisku sportowym w Radawcu k/Lublina byli: Urząd Marszałkowski Województwa Lubelskiego, Powiat Lubelski, Gmina Konopnica oraz Wojewódzki Ośrodek Kultury w Lublinie. Doroczne „Święto Plonów” – o godz. 9.15 – rozpoczął korowód delegacji dożynkowych.

O godz. 10.30 odprawiona została Msza Święta Dziękczynna za zbiory pod przewodnictwem abp. Stanisława Budzika, metropolity lubelskiego.

Oprawę muzyczną Eucharystii ubogaciły Słowiki Lubelskie. Korowód wieńców dożynkowych, uroczysta Msza Święta Dziękczynna, występy zespołów ludowych z kraju i zagranicy, a także wielobarwny kiermasz, liczne konkursy z nagrodami, wesołe miasteczko, wystawa sprzętu rolniczego, koncerty gwiazd muzyki – to połączenie dziękczynienia za plony, ludowych tradycji i rodzinnego świętowania, które cieszy się ogromnym zainteresowaniem społeczności lokalnej. Obok koncertów, spektakli i pokazów, w ramach wydarzenia prezentowany był dorobek całego regionu: jego tradycja, zakorzeniona ludowość jak również prezentowane były produkty firm i przedsiębiorstw z ternu województwa.

Dożynki to impreza, która ma ambicje pokazywać to, co w Regionie Lubelskim najlepsze. To bezpłatna i otwarta dla wszystkich impreza budująca tożsamość społeczności lokalnej oraz edukująca jej kolejne pokolenia.

DOŻYNKI WOJEWÓDZKIE 2016 – RADAWIEC – PROGRAM:

9.15 – Korowód i powitanie Delegacji Dożynkowych

10.30 – Msza Święta Dziękczynna za zbiory

11.30 – Obrzęd Dożynkowy i oficjalne otwarcie Dożynek Wojewódzkich

12.30 – Wręczenie odznaczeń

13.00 – Występ zespołów ludowych

13.30 – AntyGrawitacja Radawca – pokaz skoków spadochronowych i wręczenie nagród skoczkom

14.00 – Występ zespołów „Serpanok” i „Dyvostruny” z Ukrainy

15.00 – Rozstrzygnięcie:

• konkursu „Najpiękniejsza posesja Powiatu Lubelskiego”

• konkursów wieńców dożynkowych

17:00 Koncert zespołu AKCENT z Zenonem Martyniukiem

18:30 Koncert zespołu 2 + 1

20:30 Koncert zespołu Poparzeni Kawa Trzy

Po raz pierwszy w tym roku na Dożynkach w Radawcu pojawił się ukraiński zespół bandurzystek DYWOSTRUNY. Zespół powstał 1999 roku. Koncertuje po całej Europie i Ukrainie. Repertuar „DYWOSTRUNY” to utwory ukraińskich kompozytorów – klasyków, utwory kultury narodowej, ale i utwory współczesne.

Obok co rocznych występów zespołów, kiermaszu, pokazów skoków spadochronowych i konkursów, pojawiły się także:

• Prezentacje Gmin Powiatu Lubelskiego – „Wioska” LGD „Kraina Wokół Lublina”,

• Wesołe miasteczko, animacje i zabawy dla dzieci,

• Wirtualne zwiedzanie powiatu lubelskiego 3D, fotobudka,

• Dzień dla życia w Radawcu – Fundacja DKMS,

• Demolka Wraq Race.

Oprócz wymienionych atrakcji, można było również zobaczyć zabytkowy sprzęt rolniczy, gdyż swoją wystawę zaprezentował Skansen Maszyn i Urządzeń Rolniczych.

Powiat radzyński reprezentowała delegacja w osobach: Starosta Radzynia Podlaskiego Pan Lucjan Kotwica, Sekretarz powiatu radzyńskiego Pan Daniel Gochowski, Wójt gminy Ulan-Majorat Pan Jarosław Koczkodaj, Koło Gospodyń Wiejskich z Soból z autorsko wykonanym wieńcem dożynkowym, Dyrektor ZSR w Woli Osowińskiej Pani Beata Żurawska-Polkowska, nauczyciele ZSR w Woli Osowińskiej Pani Małgorzata Rogulska, Pani Elżbieta Facon, Pani Beata Orlicz, uczennice klasy I Technikum ZSR W Woli Osowińskiej - Magdalena Skowron, Karolina Ochnio oraz słuchacze Policealnej Szkoły Zaocznej w zawodzie technik turystyki wiejskiej.

Nasza szkoła przygotowała powiatowe stoisko dożynkowe z tradycyjnymi potrawami regionalnymi oraz darami ziemi w postaci ekologicznych owoców. (B.Orlicz)

Galeria>>


Dożynki Gminne w Krasewie

W dniu 28 sierpnia w Krasewie odbyły się dożynki Gminne. Uczniowie naszej szkoły prezentowali podczas uroczystości wieniec dożynkowy. Nasza szkoła przygotowała stoisko reprezentujące ofertę edukacyjną oraz osiągnięcia szkolne. Rodzice oraz nauczyciele przygotowali poczęstunek w postaci ciasta i owoców. Szkołę reprezentowali uczniowie: Łukasz Polkowski, Patryk Kania, Piotr Jurkowski oraz nauczyciele: Adam Zabłocki, Sławomir Dudek, Iwona Szewczyk. (I. Szewczyk, A. Zabłocki)


UWAGA - PRAKTYKI ZAWODOWE W GRECJI

WYJAZD JUŻ 14 WRZEŚNIA 2016 r.

Wszyscy uczniowie i absolwenci, którzy zadeklarowali wyjazd do Grecji na praktyki zawodowe proszeni są o jak najszybsze potwierdzenie swojej deklaracji (osobiście lub telefonicznie) w celu przygotowania dokumentacji wyjazdowej.

Obowiązkowo wszyscy wyjeżdżający biorą udział w spotkaniu przedwyjazdowym 1 września 2016 r. tuż po uroczystości rozpoczęcia roku szkolnego (około godz. 11.00).

Osoby niepełnoletnie zapraszam z rodzicem lub opiekunem prawnym. Przypominam również, że wszyscy wyjeżdżający muszą posiadać aktualny dowód osobisty.

Opiekunowie wyjazdu – pan Piotr Konieczny, pan Adam Zabłocki.

Proszę o potraktowanie sprawy jako pilnej.

Dyrektor i opiekunowie


ZAPROSZENIE DO UDZIAŁU W DOŻYNKACH

W imieniu organizatorów serdecznie zapraszam społeczność szkolną na dożynki:

1. Gminne 28 sierpnia 2016 r. w Krasewie – koordynator pan Adam Zabłocki.

2. Wojewódzkie 28 sierpnia 2016 r. w Radawcu we współpracy z organem prowadzącym – wyjazd spod szkoły 6:45. Szczegółowych informacji udziela pani Małgorzata Rogulska.

3. Gminno - Powiatowe 11 września 2016 r. w Głównym.

Bardzo dziękuję, następującym nauczycielom pani Małgorzacie Rogulskiej, pani Beacie Orlicz oraz panu Adamowi Zabłockiemu, za przygotowanie stoiska naszej szkoły na dożynkach Gminno-Parafialnych Gminy Ulan, które odbyły się 21 sierpnia 2016 r.

Serdecznie zapraszam Dyrektor szkoły


Wykaz podręczników do technikum w roku 2016/17


UZYSKANIE KWALIFIKACJI ROLNICZYCH

W CIĄGU JEDNEGO ROKU!!!!!!

Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej prowadzi nabór na bezpłatny kwalifikacyjny kurs zawodowy w kwalifikacji R.03 Prowadzenie produkcji rolniczej. Kurs rozpocznie się od września 2016 r. i będzie trwał przez rok szkolny 2016/2017 w systemie zaocznym.

Uczestnikami kursu mogą być wszystkie pełnoletnie osoby bez względu na posiadane wykształcenie. Szczegółowe informacje dostępne w sekretariacie szkoły

pod nr tel. 81 85-74-189

ZAPRASZAMY!!!!


Więcej informacji znajdziesz w Archiwum>>


Absolwenci ZSR

Szkolny Klub HDK

 

 

Bierzemy udział w programie:

 

 

Wspieramy:

 

 

 

foto>>

 

Prezentacja2017>>

 

szkoła 2017>>

 
 
Loading