f

 

Główna

O nas

Samorząd

Plany lekcji

Kronika

Kalendarz

Rekrutacja

Matura

Praktyki

Egzamin zaw.

Dokumenty

Podręczniki

Zaoczne

Dobre praktyki

Galeria

Absolwenci

Archiwum

Frekwencja

Osiągnięcia

Nauczyciel

Konkurs

 

Wyszukaj:

 

 

 

 


Dożynki w Woli Osowińskiej

Galeria>>


Dożynki Gminno - Parafialne w Ulanie

Galeria>>


Zakończenie roku szkolnego 2013/2014

 

Szanowni Państwo Dyrektorzy,

Nauczyciele i Pracownicy

szkół i placówek oświatowych województwa lubelskiego,

Drodzy Uczniowie

Szanowni Państwo, Mija kolejny rok nauki i pracy, czas wielu sukcesów osiągniętych pomimo licznych wyzwań i zmian, rok wielu cennych inicjatyw i twórczych działań. Niezależnie od wydarzeń, które dla każdego inaczej zapisują ten czas w pamięci, mijający rok szkolny powinien pozostać przede wszystkim źródłem satysfakcji z dobrze wypełnionych obowiązków, wierności edukacyjnym ideałom.

Wszystkim Dyrektorom, Nauczycielom i Wychowawcom dziękuję przede wszystkim za pedagogiczny wysiłek i odpowiedzialność w wychowaniu młodego pokolenia oraz włączanie się w proces zmian systemu edukacji. Za ten szczególnie cenny wysiłek, który podejmujecie Państwo na co dzień, przepełniony sercem i zaangażowaniem, składam najserdeczniejsze podziękowania. Niech czas letniego urlopu da Państwu prawdziwe wytchnienie i radość oraz pozwoli wzmocnić siły do podejmowania kolejnych wyzwań w nowym roku szkolnym.

Drodzy Uczniowie, Wasza przyszłość zależy w dużej mierze od tego, czy dobrze wykorzystacie szanse, które daje szkoła; większość z Was to rozumie i skutecznie realizuje. Dużą satysfakcją napawają mnie Wasze osiągnięcia, dzielę z Wami radość z odniesionych sukcesów, podziwiam otwartość na nowe wyzwania i młodzieńczy entuzjazm, który również nas, dorosłych, mobilizuje do wysiłku.

Serdecznie gratuluję sukcesów, tych mniejszych, wynikających z codziennego wysiłku, jak i tych największych, które osiągnęliście na egzaminach i sprawdzianie. Niektórzy z Was opuszczą w tym roku mury swojej szkoły, pożegnają się z nauczycielami i kolegami, by po wakacjach rozpocząć naukę na kolejnym etapie edukacji, inni powrócą po dwóch miesiącach z nowymi siłami, pomysłami i zapałem do nauki.

Przed Wami dwa miesiące wypoczynku - niech będzie to czas wypełniony aktywnością poznawczą, pełen nowych doznań i przeżyć. Życzę, aby nadchodzące wakacje były ciekawe i inspirujące, ale przede wszystkim – bezpieczne; korzystajcie z licznych atrakcji, zwłaszcza nad wodą, z rozwagą i wyobraźnią.

Niech wakacje roku 2014 będą dla Was wszystkich pod każdym względem udane.

Z serdecznymi pozdrowieniami

Lubelski Kurator Oświaty

Krzysztof Babisz

Galeria>>


PEREGRYNACJA KRZYŻA ŚDM I IKONY M.B. SALUS POPULI ROMANI

W poniedziałek, 23 czerwca do Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy w Radzyniu Podlaskim przybyły symbole Światowych Dni Młodzieży Krzyż i Ikona Matki Bożej Salus Populi Romani.

Święte znaki do Sanktuarium wnoszone były procesją pokoleń w asyście harcerzy, strażaków i młodzieży Technikum im. Wincentego Witosa z Woli Osowińskiej z klasy wojskowej i policyjnej. Na początku krzyż przejęli ojcowie i matki, następnie młodzież z poszczególnych miejscowości i szkół.

Młodzież naszej szkoły: Karolina Golec, Paulina Rogulska, Piotr Gomoła i Łukasz Polkowski przejęli symbole od młodzieży z Ulana i przekazali parafii Świętej Trójcy. Po wprowadzeniu świętych symboli przedstawiciele lokalnych władz na czele ze starostą radzyńskim Lucjanem Kotwicą, burmistrzem Witoldem Kowalczykiem oraz wójtem gminy Radzyń Wiesławem Mazurkiem przywitali biskupa Piotra Sawczuka, który przewodniczył Eucharystii, koncelebrowanej przez kapłanów dekanatu radzyńskiego. Tuż po nabożeństwie rozpoczęło się różańcowe czuwanie z Apelem Jasnogórskim oraz adoracja Najświętszego Sakramentu. Na stopniach ołtarza młodzież z poszczególnych parafii dekanatu umieściła relikwie i obrazy swoich świętych. Przedstawiciele parafii w Woli Osowińskiej Karolina Golec, Paulina Rogulska, Łukasz Polkowski i Pani Elżbieta Kozioł wnieśli obraz i relikwie Jana Pawła Wielkiego.

We wtorek 24 czerwca o godz. 9.00 młodzież oraz towarzyszący jej na modlitwie dorośli zgromadzili się w Sanktuarium, skąd uroczystą procesją ze znakami Światowych Dni Młodzieży – Krzyżem i ikoną Matki Bożej przeszli do Zespołu Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II.

W hali widowiskowo-sportowej ZSP odbyło się spotkanie ewangelizacyjne poprowadzone przez ks. Rafała Jarosiewicza i Szkołę Nowej Ewangelizacji z diecezji koszalińsko – kołobrzeskiej.

Po nawiedzeniu dekanatu radzyńskiego Krzyż oraz ikona Matki Bożej przewiezione zostały do Parczewa.

Były to dwa dni wspaniałych przeżyć religijnych, doznań duchowych, które wzmocniły naszą wiarę i w sposób duchowy przygotowały na nadchodzące Światowe Dni Młodzieży.

Uczniowie naszej szkoły godnie reprezentowali ZSR w Woli Osowińskiej, którym za udział i modlitewne czuwanie składam serdecznie podziękowanie! (E. Stankiewicz)

Galeria>>


Podania o przyjęcie do szkoły 2014/15

Technikum 4-letnie:

Agrobiznesu/ Informatyczne/ Turystyki wiejskiej/ Ochrony środowiska

Szkoły dla dorosłych:

Liceum Ogólnokształcące Zaoczne

Szkoła Policealna

Wniosek o przyznanie miejsca w internacie

Uwaga: liczba miejsc w internacie ograniczona!


Harmonogram pisemnych i praktycznych egzaminów zawodowych 2014


INFORMACJA

Absolwenci szkół średnich /liceów, techników/

kwalifikacje rolnicze mogą uzyskać w:

Nazwa szkoły: Policealna Szkoła Zaoczna

Zawód: technik turystyki wiejskiej

Adres: Wola Osowińska, ul. Parkowa 7, 21-345 Borki

Okres trwania nauki: 2 lata /cztery semestry/

Informacje uzupełniające:

• szkoła zaoczna, zjazdy średnio dwa razy w miesiącu

piątki od godz. 13:00 i soboty od godz. 8:00

• w trakcie trwania nauki słuchacze przystępują do egzaminów OKE z poszczególnych kwalifikacji


Matematyka Reaktywacja

Zakończono projekt realizowany pod hasłem: „Matematyka Reaktywacja”, który realizowany był w latach 2011 – 2014.

Dyplomy absolwentów projektu otrzymało 8 uczniów. Uczniowie ci za pośrednictwem Internetu otrzymali do dyspozycji bezpłatny nieograniczony dostęp do materiałów wykładowych i ogromnej liczby dynamicznych interaktywnych ćwiczeń oraz testów, z których mogli korzystać o dowolnej porze również w domu.

Nauczycielem matematyki odpowiedzialnym za realizację projektu w naszej szkole była pani Iwona Szewczyk. (I. Szewczyk)


VI Spotkania z Pieśnią i Tradycją Weselną

W niedzielę 15 czerwca w Woli Osowińskiej nasza szkoła uczestniczyła już w VI edycji Spotkań z Pieśnią i Tradycją Weselną. Głównym założeniem imprezy jest przegląd i dokumentacja dawnych obrzędów, pieśni, przyśpiewek i potraw weselnych. Impreza miała formę festynu rodzinnego. Rozstawiono namiot z tradycyjnymi potrawami weselnymi.

Zespół z Woli Osowińskiej przedstawił widowisko obrzędowe „Wesele Woleńskie”, którego scenariusz powstał ponad 80 lat temu na podstawie relacji uczestników takich uroczystości. Przedstawienie wyreżyserowała pani Irena Skowron, była nauczycielka. W jedne z głównych ról wcielili się absolwenci naszej szkoły: Jakub Mazurek - pan młody oraz Paweł Kryjak - pierwszy drużba obaj zamieszkali w Krasewie.

Na scenie zaprezentowały się również zespoły z całego województwa. Walczyły o nagrodę „Jaśka Muzykanta”. Komisja wyróżniła następujące zespoły:

- Zespół Śpiewaczy „ Moszczanianki”,

- Koło Gospodyń Wiejskich w Tchórzewie,

- Zespół Śpiewaczy z Olszewnicy,

- Zespół Śpiewaczy „ Jednolatki” z Miłkowa,

- Zespół śpiewaczy z Nowin,

- Koło Regionalne z Białej,

- Grupa Wokalna przy Muzeum w Woli Osowińskiej.

Nagrody rozdano także w kategorii tradycyjnych potraw weselnych - Makutry.

Ponadto wyróżnienia otrzymały następujące zespoły:

- Koło Gospodyń Wiejskich w Tchórzewie za galaretę,

- Grupa Wokalna przy Muzeum w Woli Osowińskiej za kaszę jęczmienną z sosem grzybowym,

- Koło Regionalne w Białej za zupę rosołową „ mamałyga”,

- Zespół „Jednolatki” z Miłkowa za bigos wiejski.

Impreza cieszy się ogromnym zainteresowaniem, z roku na rok uczestniczy w niej więcej zespołów jak również obserwatorów. Jest to prawdziwa uczta dla duszy i ciała.

Zapraszamy do obejrzenia większej galerii zdjęć na stronę www.gok.superhost.pl

(B.Orlicz)

Galeria>>


II Lotnicze Warsztaty Młodzieżowe Dęblin 2014 r.

W dniach 15-17 czerwca 2014 r. Wyższa Oficerska Szkoła Sił Powietrznych w Dęblinie zorganizowała warsztaty lotnicze dla klas wojskowych głównie z regionu Lubelszczyzny.

W jednostce przebywali uczniowie klas mundurowych z Białej Podlaskiej, Biłgoraja, Dęblina, Janowa Lubelskiego, Kraśnika, Lublina, Łaskarzewa, Małaszewic, Pułtuska, Radoryża Smolanego, Sobieszyna, Stalowej Woli, Starachowic, Zakrzówka, Zamościa, Wisznic oraz z naszej szkoły. W grupie ponad czterystu uczniów i opiekunów nasza szkołę reprezentowali: Kinga Grabowska, Karolina Golec, Paulina Rogulska, Patryk Duda, Paweł Jurkowski, Łukasz Polkowski oraz opiekun Piotr Konieczny.

Program warsztatów był niezwykle urozmaicony i ciekawy.

W pierwszym dniu odbyły się:

 • Uroczyste otwarcie warsztatów,

 • Spotkanie z gen. bryg. pil. Mirosławem Hermaszewskim - jedynym polskim kosmonautą,

 • Spotkanie z ppłk. Ziembińskim prezentującym warunki rekrutacji do WSOSP na studia wojskowe i cywilne,

 • Spotkanie z pilotem Zespołu Akrobacyjnego "Biało-Czerwone Iskry" - mjr. pil. Tomaszem Czerwińskim,

 • Kolacja integracyjna przy ognisku.

W drugim dniu odbyły się:

 • Zawody sportowe w następujących kategoriach:

- pływanie,

- strzelanie (symulator Śnieżnik),

- bieg na 1000 m,

- bieg na 100 m,

- podciąganie na drążku,

- rzut granatem ćwiczebnym.

Patryk Duda zajął II miejsce w rzucie granatem. Nasza grupa zajęła 17 miejsce drużynowo.

 • Udział w uroczystościach "Święta Szkoły Orląt",

 • Spotkanie z gen. bryg. prof. dr hab. Jerzym Lewitowiczem,

 • Spotkanie z przedstawicielem zakładów przemysłu lotniczego - PZL Mielec,

 • Inauguracja IV Międzynarodowego Festiwalu Filmów Lotniczych FLY FILM FESTIVAL,

 • Spotkanie z kpt. pil. PLL LOT Tadeuszem Wroną,

 • Koncerty: Orkiestry Wojskowej z Dęblina, solistki operetki - Moniki Gruszczyńskiej, kabaretu OTTO,

 • Dyskoteka.

W trzecim dniu odbyło się:

 • Zapoznanie z wybranymi elementami bazy dydaktycznej WSOSP, 41 BLSz, CSIL (zaplecze z samolotami i helikopterami, strzelnica, sala symulacji przeciążeniowych i spadochronowych, symulatory lotów, hangar mechaników, Muzeum Sił Powietrznych),

 • Wręczenie dyplomów i pucharów w poszczególnych kategoriach sportowych,

 • Zakończenie warsztatów.

Warunki zakwaterowania były typowo biwakowe. Miła atmosfera oraz opieka ze strony organizatorów, w tym licealistów dęblińskich orląt, długo zostaną w naszej pamięci. Otrzymaliśmy podziękowanie za udział i zostaliśmy zaproszeni na kolejne warsztaty lotnicze w Dęblinie.

Dziękujemy za zaproszenie do Dęblina gen. bryg. pil. dr hab. Janowi Rajchelowi - rektorowi-komendantowi szkoły. 

Za organizację transportu dziękuję: panu Ryszardowi Stankiewiczowi, panu Maksymilianowi Polkowskiemu, panu Dariuszowi Rogulskiemu, panu Adamowi Zabłockiemu oraz za przygotowanie wyjazdu pani dyrektor Beacie Żurawskiej - Polkowskiej i pani Ewie Stankiewicz.

(P. Konieczny)

Galeria>>

Zobacz więcej

Pobierz film mp4 /25MB/


Happening „Profilaktyka a TY”

W sobotę 14 czerwca 2014 r. grupa uczniów i nauczycieli Technikum im. Wincentego Witosa w Woli Osowińskiej w składzie: Paulina Rogulska, Karolina Golec, Karolina Karolak, Natalia Bylina, Justyna Parysek, Wojciech Lis, Patrycja Nicpan, Adrian Zalewski, Karol Kolęda oraz nauczyciele pani: Ewa Stankiewicz, Marta Sposób-Żądełek, Małgorzata Rogulska i Elżbieta Facon przyłączyła się do ogólnopolskiej akcji „Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki"- „Profilaktyka a Ty" organizowanej przez Komendę Powiatową Policji w Radzyniu Podlaskim przy współpracy Ministerstwa Edukacji Narodowej. Jest to akcja promująca modę na życie bez uzależnień - życie godne, odpowiedzialne i bezpieczne, którego wartością jest wolność.

Happening Ogólnopolskiego Głosu Profilaktyki w Radzyniu Podlaskim odbywał się poraz pierwszy uczestniczyli w nim znakomici goście: sekretarz stanu w MEN p. Tadeusz Sławecki, kierownik delegatury w Białej Podlaskiej Kuratorium Oświaty w Lublinie p. Andrzej Mironiuk, ks. kan. Andrzej Kieliszek – psychoterapeuta, starosta radzyński Lucjan Kotwica, burmistrz miasta Radzyń Witold Kowalczyk, komendant Powiatowej Komendy w Radzyniu Podlaskim nadkomisarz Jerzy Czebreszuk, panie z Sanepidu, pani psycholog Anna Zyszczuk-Kucyk z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej. Wszyscy uczestnicy wzięli udział w przemarszu ulicami w okolicy Pałacu Potockich, niosąc własnoręcznie przygotowane transparenty promujące życie wolne od nałogów i przemocy.

Kulminacyjnym punktem akcji było wykonanie o tej samej porze w całym kraju przez 60 sekund wspólnego gestu bicia serca tzw. „Zryw Wolnych Serc”. Po wykonaniu tego symbolicznego gestu odezwę do społeczności patowskiej wygłosił p. Tadeusz Sławecki poczym głos zabrali zaproszeni goście i rozpoczął się program artystyczny przygotowany przez uczniów poszczególnych szkół, które zaangażowały się w przygotowanie tego święta.

Nasza grupa taneczna dziewcząt pod kierunkiem Pani Marty Sposób-Żądełek wykonała układ taneczny do piosenki „Happy” Pharrella Williamsa, który żywo zainteresował uczestników.

Dziękuję serdecznie wszystkim osobom, które czynnie włączyły się w akcję. (E. Facon)

Galeria>>

odtwórz film>>


Czas na zdrowie

W dniu 11 czerwca 2014 roku już po raz trzeci w naszej szkole odbył się „Festyn Zdrowia” w ramach III edycji projektu edukacyjnego „Czas na zdrowie”. Konkurs był organizowany przez Fundację Banku Ochrony Środowiska, a jego główna idea to upowszechnianie wiedzy dotyczącej zdrowego stylu życia.

Uczniowie naszej szkoły mieli więc możliwość spotkania się z ekspertami w dziedzinie zdrowia i profilaktyki prozdrowotnej panią Jolantą Kozak i panią Marią Kowalską z Powiatowej Stacji Sanitarno-Epidemiologicznej w Radzyniu Podlaskim oraz panią Danutą Bącik reprezentującą Praktykę Lekarza Rodzinnego w Borkach. Panie wygłosiły ciekawe prelekcje dotyczące zdrowego stylu życia, właściwego odżywiania, chorób układu krążenia, cukrzycy. Przekazały wiele istotnych informacji, ulotek i zachęcały do wykonywania podstawowych badań lekarskich.

Następnie odbył się pokaz filmów „Śmietnik w mojej głowie”, przygotowanych przez Fundację BOŚ, które w zabawny sposób opowiadały o funkcjonujących w społeczeństwie stereotypach, wpływających na jakość dokonywanych wyborów zdrowotnych. Kolejnym elementem „Festynu Zdrowia” było przygotowanie i degustacja potraw wykonanych z produktów ekologicznych i regionalnych oraz zajęcia sportowo- rekreacyjne. (Małgorzata Rogulska)

Galeria>>


W dniu 11 czerwca 2014 roku w naszej szkole odbyło się spotkanie z panem Andrzejem Olko Kierownikiem Biura Powiatowego AR i MR oraz pracownikami tej instytucji. Spotkanie skierowane zostało do uczniów naszego Technikum w zawodzie technik agrobiznesu oraz przybyłych rolników i nauczycieli kształcenia zawodowego.

Tematem spotkania był "Projekt programu rozwoju obszarów wiejskich na lata 2014-2020". Z informacji przekazanej przez prelegentów przygotowanej w formie prezentacji wynika, że głównym celem PROW 2014-2020 będzie wzrost konkurencyjności rolnictwa z uwzględnieniem celów środowiskowych.

PROW 2014-2020 będzie realizował sześć priorytetów wyznaczonych dla unii polityki rozwoju obszarów wiejskich tj.:

1.Ułatwienie transferu wiedzy i innowacji w rolnictwie, leśnictwie i na obszarach wiejskich.

2.Poprawa konkurencyjności wszystkich rodzajów gospodarki rolnej i zwiększenie rentowności gospodarstw rolnych.

3.Poprawa organizacji łańcucha żywnościowego i promowanie zarządzania ryzykiem w rolnictwie.

4.Odtwarzanie, chronienie i wzmacnianie ekosystemów zależnych od rolnictwa i leśnictwa.

5.Wspieranie efektywnego gospodarowania zasobami i przechodzenia na gospodarkę niskoemisyjną i odporną na zmianę klimatu w sektorach: rolnym, spożywczym, leśnym.

6.Zwiększenie włączenia społecznego, ograniczenie ubóstwa i promowanie rozwoju gospodarczego na obszarach wiejskich.

Bardzo dziękuję za przybliżenie informacji dotyczących pozyskiwania środków na rozwój obszarów wiejskich na lata 2014-2020. Naszych uczniów, absolwentów i rodziców zachęcam do korzystania z powyższych funduszy.

Beata Żurawska-Polkowska

Dyrektor Szkoły


Wizyta w KPP w Radzyniu Podlaskim

W dniu 05.06.2014 r w ramach projektu eSkills jobs 2014 grupa naszych uczniów odwiedziła KPP w Radzyniu Podlaskim.

Podczas spotkania pan Piotr Kopeć – st. Informatyk, zapoznał uczniów z zadaniami jakie należą do zakresu jego działań. Z uwagi na fakt, iż serwerownia znajduje się w ograniczonej strefie dostępu uczniowie nie mogli jej zwiedzić. Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, uczniowie oraz opiekunowie dziękują panu Piotrowi Kopciowi za wysiłek włożony w przygotowanie i przeprowadzenie spotkania.  (J.Bownik)


XXV LAT III RP

W dniu 04.06.2014 roku Katarzyna Janczura uczennica klasy II TI i Łukasz Polkowski uczeń klasy I TA wzięli udział finale konkursu historycznego XXV lat III RP. Udział w konkursie wymagał od uczestników obszernej wiedzy na temat ustroju, systemu politycznego oraz głównych wydarzeń z dziejów III RP.

Uczniowie naszej szkoły zajęli w nim VI miejsce – GRATULUJEMY


Funga Alafia Asze Asze!

We wtorek 04 czerwca na naszych twarzach pojawiał się uśmiech, a nogi pląsały w rytm afrykańskich melodii, które dobiegały z sali nr 10, gdzie odbyło się spotkanie z Ojcem Otto Katto - misjonarzem należącym do Wspólnoty Ojców Białych, pochodzącym z Ugandy.

Na początku Ojciec Otto przekazał naszej Pani Dyrektor oznakę władzy z jego wioski, a mianowicie koński ogon i nauczył wesołego pozdrowienia jambol. Misjonarz pięknie mówił o bogactwie, które każdy z nas posiada, a nie docenia tego w codziennym życiu- a jest to dar życia. Ciągle powtarzał Hakuna Matata - nie martw się ciesz się życiem. Uświadomił nam, że tak wiele zostało nam dane i zamiast za to dziękować Bogu, my stale narzekamy.

Ojciec Otto wspominał o swoich przeżyciach z dzieciństwa, kiedy mieszkał w ubogiej wiosce w Ugandzie, wśród dziewięciorga rodzeństwa. Gdzie dzień rozpoczynał się wędrówką po wodę do studni oddalonej o 5 kilometrów z bukłakiem wydrążonym z dyni niesionym na głowie. Pokazywał młodzieży narzędzia pracy oraz przybory szkolne ze swojego kraju. Zaprezentował zabawki i instrumenty muzyczne wykonane własnoręcznie przez mieszkańców Ugandy.

Z niedowierzaniem patrzyliśmy na buty zrobione z opon samochodowych „wersja letnia i zimowa”, czy miniaturowe krzesełka uczniowskie, na których jak wspomina Konrad Górski bardzo wygodnie się siedzi. Jednakże pomimo tak dużej przepaści cywilizacyjnej zauważył, że to właśnie w jego kraju ludzie częściej się uśmiechają, wydają się być szczęśliwsi.

Spotkanie z ojcem Otto Katto było cenną lekcją dla nas wszystkich. Na chwilę doceniliśmy co mamy i co jest w życiu najważniejsze. Dziękujemy za ten czas, który był nam dany przeżyć, a podziękowania kierujemy na ręce Pani Małgorzaty Caban za zaproszenie Ojca do naszej szkoły. (E. Stankiewicz)

Galeria>>


Strzelanie w Ostrowie Lubelskim

W dniu 03 czerwca 2014 roku uczniowie I klasy Technikum w ramach realizacji podstawy programowej z przedmiotu Edukacja dla bezpieczeństwa uczestniczyli w zajęciach ze strzelectwa sportowego, które odbyły się na strzelnicy w Ostrowie Lubelskim. Opiekunami na wyjeździe byli: Ewa Stankiewicz, Anna Kopańska, Marta Sposób - Żądełek. (A. Kopańska)

Galeria>>


Wyjazd na zawody strzeleckie

W dniu 02 czerwca 2014 roku uczniowie ZSR w Woli Osowińskiej wzięli udział w "V Powiatowym Turnieju Strzeleckim Mistrzów KBKS", który odbył się na Strzelnicy Gminnej w Komarówce Podlaskiej.

Celem zawodów była popularyzacja sportów strzeleckich, rywalizacja sportowa oraz promocja Gminy Komarówka Podlaska i Powiatu Radzyńskiego.

Szkołę reprezentowały trzy drużyny:

1) Rogulska Paulina 2) Polkowski Łukasz 3) Rybak Patryk

1) Borkowska Marta 2) Boreczek Paulina 3) Nicpan Paulina

1) Kopańska Anna 2) Zabłocki Adam 3) Grochowski Kamil

 (A.Kopańska)


JUBILEUSZ KAPŁAŃSTWA KSIĘDZA PROBOSZCZA JERZEGO KALICKIEGO

Przed 45 laty 31 maja1969 roku ksiądz Jerzy Jan Kalicki otrzymał święcenia kapłańskie z rąk biskupa Diecezji Siedleckiej Jana Mazura w Katedrze pw. Niepokalanego Poczęcia NMP w Siedlcach.

W niedzielę 02 czerwca 2014 roku parafia Wniebowzięcia Najświętszej Maryi Panny w Woli Osowińskiej obchodziła Jubileusz swojego Pasterza. Na uwagę zasługuje piękna i niezwykle uroczysta oprawa Mszy Świętej przygotowana przez służbę ołtarza, chór pod kierunkiem pani Magdy Mitury i grupy parafialne. Liturgię słowa skierowała do wiernych Pani Dyrektor Beata Żurawska Polkowska i Pani Małgorzata Rogulska.

Młodzież naszej szkoły: Karolina Golec, Paulina Rogulska, Łukasz Polkowski w modlitwie wiernych zanieśli do Boga Ojca prośby za kościół, ojczyznę i drogiego Jubilata. Gabriela Kozioł, Kinga Grabowska, Patryk Duda, Piotr Gomoła, Mateusz Mateusiak i Adrian Zalewski w procesji z darami złożyli na ołtarzu chleb, wino oraz kwiaty.

Na zakończenie Eucharystii delegacje ze wspólnot działających przy parafii, władze samorządowe, młodzież szkół złożyły księdzu proboszczowi podziękowania, gratulacje i najlepsze życzenia.

Jeszcze raz Księże Proboszczu dziękujemy Ci za 45-lecia Twoich święceń kapłańskich, dziękujemy Jezusowi za wezwanie Ciebie do kapłańskiej służby. Radujemy się z twojego „TAK” na to wezwanie i życzymy Bożego błogosławieństwa, mocy Ducha Świętego, opieki Matki Bożej i Jana Pawła Wielkiego - Szczęść Boże! (E. Stankiewicz)

Galeria>>


Dzień Otwartych Drzwi w ODR Grabanów

Po raz kolejny w pierwszą niedzielę czerwca, która w tym roku wypadła w „Dzień Dziecka” Ośrodek Doradztwa Rolniczego w Grabanowie koło Białej Podlaskiej zorganizował Dzień Otwartych Drzwi.

Uroczystości rozpoczęły się Maszą Św. polową o godz. 10.00. Po Eucharystii nastąpi oficjalne otwarcie, którego dokona dyrektor Lubelskiego Ośrodka Doradztwa Rolniczego. Wokół XIX-wiecznego pałacyku – siedziby ośrodka, można było obejrzeć sprzęt do produkcji rolnej oraz zasięgnąć porad doradców m.in. z ARiMR, ARR, PIP, KRUS oraz ODR.

Nie zabrakło również straganów z rękodziełami okolicznych artystów, drobnymi narzędziami rolniczymi, przysmakami regionalnymi oraz namiotów promujących poszczególne gminy oraz szkoły rolnicze. Uczestnicy mogli również zwiedzić pola doświadczalne ze zbożami ozimymi i jarymi, rzepakiem ozimym, grochem i łubinem w Stacji Oceny Odmian w Ciciborze.

Co chwilę kursował darmowy bus, dowożący rolników na pobliskie pola. Od godz. 10.00 do 17.00 zaplanowane zostały:

- doradztwo branżowe,

- wystawy i kiermasze na placu wystawowym: maszyny i urządzenia rolnicze, sprzęt i produkty pszczelarskie, rękodzieło ludowe, rzemiosło i produkty regionalne,

- występy zespołów artystycznych (w godzinach od 14.00 do 17.00),

- oraz liczne atrakcje dla dzieci.

Nasza szkołę reprezentowali pani Beata Orlicz, pan Adam Zabłocki oraz uczniowie klasy II Technikum Agrobiznesu: Karolina Karolak, Mateusz Wysokiński, Daniel Kubaczyński. (B.Orlicz)


Wizyta w Dęblinie

W dniu 30 maja po raz kolejny klasa pierwsza realizowała zadania wynikające z innowacji mundurowej w 41 Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Tym razem były to biegi na orientację i odbywały się w lesie niedaleko Bobrownik. Zajęcia rozpoczęły się od wykładu kpt. Wojciecha Życkiego, który zapoznał nas z budową kompasu i omówił cechy charakterystyczne mapy. Mapa do biegu na orientację jest bardziej szczegółowa od tradycyjnej topograficznej. Kolor biały przedstawia las bardzo dobrze przebieżny, żółty teren otwarty (np. łąka, ), odcienie zielonego – gęstość roślinności, niebieski – obiekty wodne (strumienie, bagna), brązowy – rzeźba terenu (górki, obniżenia terenu), czarny – pozostałe szczegóły mogące pomóc w dokładnym umiejscowieniu się na mapie (drogi, kamienie, paśniki, ambony).

Po wykładzie uczniowie w zespołach dwuosobowych , posługując się mapą i kompasem udali się na trasę biegu. Mieli w jak najkrótszym czasie przebiec określoną drogę przez punkty kontrolne. Osobiście nie odważyłam się na ten wyczyn i z niepokojem z Panią Anią czekałyśmy na powrót młodzieży. Po dwóch godzinach zameldowały się pierwsze osoby był to Paweł Jurkowski, Patryk Kania oraz Patryk Duda z Łukaszem Polkowskim. Na pozostałych zawodników trzeba było troszeczkę dłużej czekać. Trasa była dość trudna i nie wszystkim udało się odnaleźć punkty pomiarowe.

Nie obyło się też bez przygód. Dwóch uczniów źle zorientowało mapę i zabłądziło. Wspólnie z kpt. Życkim rozpoczęliśmy poszukiwania. Na szczęście wszystko dobrze się skończyło, chłopcy choć zmęczeni ale szczęśliwi wrócili do bazy, a my do szkoły. (E.Stankiewicz)

Galeria>>


Wyjazd do Instytutu Uprawy Nawożenia i Gleboznawstwa w Puławach

W dniu 26 maja w ramach skorzystania z oferty Otwartych Dni w IUNG -PIB w Puławach uczniowie klasy II Technikum Agrobiznesu zapoznali się z kilkoma zagadnieniami realizowanymi przez Instytut.

Pracownicy Instytutu przedstawili naszym uczniom organizację i zakres działalności jednostki. W programie zawarte zostały następujące wykłady:

1. Chwasty - wróg czy przyjaciel rolnika?

2. Ryzyko toksykologiczne wynikające z przeazotowania środowiska - czy azotany III i azotany V stanowią zagrożenie dla ludzi?

3. Zasady zrównoważonego nawożenia zbóż.

Plan wyjazdu obejmował również zwiedzanie stacji meteorologicznej oraz zapoznanie z działaniem urządzeń pomiarowych znajdujących się w stacji. Powyższe zagadnienia zawarte są w podstawie programowej realizowanej w cyklu kształcenia technikum.

Uczniowie zdobyli wiele ciekawych informacji, które mają przedstawić w formie referatów na przedmiotach zawodowych z dziedziny produkcji roślinnej. Dzięki uprzejmości pracowników Instytutu mogliśmy zwiedzić centralną Bibliotekę Rolniczą im. Michała Oczapowskiego oraz odrestaurowane sale pałacu Książąt Czartoryskich.

Sympatycznym podsumowaniem wyjazdu było zwiedzanie pobliskiego Kazimierza Dolnego i spacery nabrzeżem Wisły. Wyjazd zorganizowali i sprawowali opiekę nad młodzieżą nauczyciele przedmiotów zawodowych - pani Beata Orlicz, pani Anna Kopańska, pan Adam Zabłocki. (B.Orlicz)

Galeria>>


W dniu 19 maja 2014 roku na zaproszenie dyrektora, w naszej szkole gościliśmy uczniów klas 0 oraz I-III ze Szkoły Podstawowej im. płk. pil. Zdzisława Krasnodębskiego z Woli Osowińskiej. Nasi mali goście wraz z opiekunami obejrzeli przedstawienie ukazujące mały wątek z działalności SM SPOMLEK tj. proces produkcji serów dawniej i dziś. Przedstawienie cieszyło się dużym zainteresowaniem widowni. Wykorzystano w nim logo firmy, sery oraz wiele ciekawych rekwizytów. Przygotowane zostało w ramach programu grantowego "Spomlek Działaj z pasją".

Z rozmów przeprowadzonych wśród najmłodszych wynika, że nawet Ci najmłodsi wiedzą bardzo dużo o lokalnej mleczarni, chętnie jedzą produkty mleczne, a rodzice kilku z nich są dostawcami mleka do SPOMLEK-u. Na zakończenie spotkania dyrektor szkoły przygotowała dla Wszystkich niespodziankę w postaci słodyczy oraz książeczek o zdrowej żywności. Wizyta w naszej szkole najmłodszych uczniów ZPO w Woli Osowińskiej wniosła wiele radości i satysfakcji dla uczniów naszego Technikum. Naszym najmłodszym życzę wielu sukcesów w nauce, a radość lat najmłodszych niech towarzyszy Wam również w życiu dorosłym.

Galeria>>

Beata Żurawska-Polkowska

Dyrektor Szkoły


IV Memoriał Kawaleryjski o Szablę Majora Jaworskiego

W dniu 18 maja br. odbył się IV Memoriał Kawaleryjski o szablę majora Jaworskiego. Coroczna impreza upamiętnia wydarzenia z 1915 r. tj. bitwę o Wolę Osowińska stoczoną przez IV Pułk Piechoty i I Brygadę Legionów Polskich a także roku 1920 r. gdy podczas wojny polsko-sowieckiej, w Woli Osowińskiej stacjonowali ułani.

Memoriał rozpoczął się w południe od defilady kawalerii. Dwudziestu sześciu uczestników w strojach historycznych, a także mieszkańcy Woli Osowińskiej zgromadzili się na dziedzińcu szkoły podstawowej, gdzie pod pomnikiem zapalono znicze i złożono wiązanki kwiatów. Naszą szkołę reprezentowała delegacja w składzie: Kinga Grabowska, Patryk Duda, Łukasz Polkowski, Piotr Gomoła.

Po części oficjalnej nastąpiła rywalizacja drużyn. Uczestnicy zawodów brali udział w trzech konkurencjach: skoki przez przeszkody, władanie lancą oraz szablą. Poza konkursem sprawności przeprowadzany był również przegląd, podczas którego ocenie podlegało umundurowanie, wyposażenie oraz ogólne wrażenia konia i jeźdźca.

Dla zgromadzonych na stadionie widzów przygotowane były różnorakie atrakcje, pokazy szermierki, strzelanie z łuków, prezentacja grupy rekonstrukcyjnej, a zabawę dzieciom i dorosłym umilił instruktor tańca z GOK. Było też coś dla ciała pyszna grochówka serwowana przez panie z Gminnego Ośrodka Kultury i słodkości przygotowane przez nasz Zespół. (E.Stankiewicz)

Galeria>>

 


Galeria>>


„ Prawdziwa miłość nigdy nie umiera, także ta dla Ojczyzny”

Tymi słowami biskup polowy Wojska Polskiego Józef Guzdek rozpoczął mszę żałobną w intencji pierwszego dowódcy Dywizjonu 303 płk. Zdzisława Krasnodębskiego i jego żony Wandy. W Mszy Świętej brali udział członkowie rodziny Krasnodębskich, przedstawiciele MON z szefem resortu Tomaszem Siemoniakiem, ambasador Kanady Alexandra Bugailiskis, kombatanci, Wójt Gminy Borki, przedstawiciele GOK, nauczyciele i uczniowie ZPO w Woli Osowińskiej oraz młodzież naszej szkoły.

"Pułkownik pilot Zdzisław Krasnodębski i jego żona Wanda są dla nas symbolem bohaterstwa determinacji, nieustannej walki o lepszy świat i wolną Polskę" - powiedział bp Guzdek. Minister Obrony Narodowej jak i inni przemawiający przypomnieli szlak bojowy płk. Krasnodębskiego i jego żony Wandy.

Po nabożeństwie urny z prochami zostały przewiezione na warszawskie Powązki Wojskowe, i uroczyście złożone w kolumbarium w kwaterze żołnierzy Polskich Sił Zbrojnych na Zachodzie. Orkiestra Wojskowa z Dęblina pożegnała swego Patrona utworem „Śpij kolego” i Marszem żałobnym. Wzruszającymi słowami żegnał pułkownika Wójt Gminy Borki Henryk Mateusiak.

Młodzież naszej szkoły i opiekunowie grupy Elżbieta Facon, Ewa Stankiewicz serdecznie dziękują panu Wójtowi za umożliwienie nam udziału w tej wzruszającej uroczystości, która była dla nas żywą lekcją historii. (E. Stankiewicz)

Galeria>>


XIV Powiatowe Biegi upamiętniające uchwalenie Konstytucji 3 maja 

W sobotę 10 maja 2014 r. uczniowie ZSR w Woli Osowińskiej wzięli udział w XIV Powiatowych Biegach upamiętniających uchwalenie Konstytucji 3 maja. Biegi przeprowadzono w Parku Miejskim w Radzyniu Podlaskim.

W rywalizacji na dystansie 400 m szkół ponadgimnazjalnych dziewcząt zwyciężyła uczennica klasy II naszego Technikum Paulina Boreczek, natomiast na dystansie 800 m szkół ponadgimnazjalnych w kategorii chłopców pierwsze miejsce zdobył Łukasz Polkowski uczeń klasy I Technikum.

 Nagrodę dla Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej za II miejsce w kategorii szkół ponadgimnazjalnych odebrał nauczyciel wychowania fizycznego Sławomir Dudek. Zwycięzcy otrzymali dyplomy oraz nagrody. Dekoracji dokonali Dyrektor MOSiR Pan Grzegorz Szram, Starosta Radzyński Pan Lucjan Kotwica oraz Wicestarosta Pani Anna Bogutyn. (S.Dudek)

Galeria>>


Rocznica Uchwalenia Konstytucji 3 Maja

W dniu 3 maja 2014 roku obchodziliśmy 223 rocznicę uchwalenia Konstytucji 3 Maja. To święto narodowe zostało przywrócone w 1990 roku przez Zgromadzenie Narodowe. Konstytucja była pierwszą w Europie i drugą na świecie ustawą zasadniczą, która regulowała ustrój prawny Rzeczpospolitej Obojga Narodów.

Obchody powiatowe zostały zapoczątkowane mszą świętą w intencji Ojczyzny, odprawionej w kościele p.w. Świętej Trójcy w Radzyniu Podlaskim. W uroczystości wzięły udział władze samorządowe, parlamentarzyści, młodzież radzyńskich szkół i licznie zgromadzeni mieszkańcy miasta. Po uroczystej celebrze uczestnicy uroczystości udali się pod pomnik Konstytucji, gdzie miało miejsce złożenie wieńców i wiązanek kwiatów.

Młodzież naszej szkoły: Łukasz Polkowski, Mateusz Grochowski, Dominik Kortoniuk złożyli wieniec w imieniu Marszałka Województwa Lubelskiego pana Sławomira Sosnowskiego, natomiast Karolina Golec, Andrzej Zalewski i Adrian Zalewski złożyli wieniec od społeczności naszej szkoły.

Niech Konstytucja 3 Maja będzie dla nas dumą i radością, bo to święto radosne, których niewiele w naszej historii. Niech przypomina nam o roli Polski i Polaków w Europie w tym ważnym momencie historii (E. Stankiewicz)

Galeria>>


Zakończenie szkoły klas IV

Dnia 25 kwietnia 2014 roku uczniowie klas IV Technikum w zawodzie technik agrobiznesu i technik informatyk ukończyli szkołę. Na uroczystość przybył Radny Rady Powiatu Radzyńskiego – Pan Tadeusz Skowron oraz Wójt Gminy Borki – Pan Henryk Mateusiak. Złożyli gratulacje absolwentom i życzenia dalszych sukcesów.

Na początku Dyrektor Szkoły – Pani Beata Żurawska – Polkowska powitała zgromadzonych Gości, Radę Pedagogiczną, Rodziców oraz Absolwentów i Uczniów Szkoły. Podsumowaniu czterech lat nauki towarzyszyło rozdanie nagród uczniom, którzy wzięli udział w konkursach w ostatnim roku szkolnym. Na szczególne wyróżnienie wśród absolwentów zasłużyła Monika Bogusz – absolwentka Technikum Agrobiznesu, stypendystka Rady Ministrów, Gospodyni Klasy, finalistka i laureatka wielu konkursów i olimpiad, która na przestrzeni czterech lat wykazała się ambicją, sumiennością, talentem i życzliwością. Otrzymała świadectwo ukończenia szkoły z wyróżnieniem oraz statuetkę ufundowaną przez Dyrektora Szkoły oraz Radę Pedagogiczną w uznaniu za zasługi na rzecz rozwoju i pracy Szkoły.

Następnie Dyrektor Szkoły podziękowała wszystkim Rodzicom za współpracę. Na szczególne wyróżnienie na tym polu zasłużyła trójka rodziców uczniów Technikum Agrobiznesu: Pani Beata Grochowska, Pani Beata Górska oraz Pani Grażyna Wierzchowska. Otrzymały List Gratulacyjny w uznaniu za zasługi na rzecz organizacji i pracy Szkoły.

Na koniec Absolwenci podziękowali za trud wychowawczo-dydaktyczny włożony w ich edukację Dyrektorowi Szkoły oraz Radzie Pedagogicznej wręczając symboliczne bukiety kwiatów.

Absolwenci Technikum w zawodzie technik agrobiznesu rocznik 2013/2014:

Absolwenci Technikum w zawodzie technik informatyk rocznik 2013/2014:

1. Bącik Daniel

2. Błaszczyk Adrian

3. Bogusz Monika

4. Górski Kamil

5. Grochowski Kamil

6. Hałas Piotr

7. Kopeć Marek

8. Kulik Katarzyna

9. Musiatowicz Łukasz

10. Matejuk Paweł

11. Synderkiewicz Iga

12. Wierzchowski Radosław

13. Zych Mateusz

1. Cuch Kinga

2. Gajownik Paulina

3. Jankowski Bartłomiej

4. Karpińska Monika

5. Kot Małgorzata

6. Kożuch Wojciech

7. Kuśmierz Rafał

8. Latoch Marcin

9. Niedziela Marcin

10. Niewęgłowski Kamil

11. Obroślak Tomasz

12. Parysek Ewa

13. Piszcz Aniela

14. Raczyński Łukasz

15. Sawka Paulina

16. Sawka Kamil

17. Sokół Kamil

18. Walczak Arkadiusz

19. Wysokiński Mariusz

Wychowawca klasy: Szykuła Barbara

Galeria>>


XVI Spotkania z Pieśnią i tradycją Wielkopostną

W niedzielę palmową 13 kwietnia 2014 roku w Woli Osowińskiej odbyły się już XVI Spotkania z Pieśnią i Tradycją Wielkopostną, których byliśmy współorganizatorami oraz czynnymi uczestnikami. Ideą przewodnią tegorocznych Spotkań były słowa „Wierzę w Syna Bożego”.

Uroczystość rozpoczęła się mszą św. w kościele parafialnym celebrowaną przez ks. kanonika Stanisława Wakulskiego i ks. proboszcza Jerzego Kalickiego. Po mszy odbył się koncert ludowych, tradycyjnych rzadko śpiewanych pieśni wielkopostnych. W koncercie uczestniczyło 14 zespołów z terenu powiatu radzyńskiego, parczewskiego, lubartowskiego i ryckiego.

W oprawie mszy świętej uczestniczyli dyrektor ZSR w Woli Osowińskiej pani Beata Żurawska-Polkowska, pan Adam Zabłocki i pani Ewa Stankiewicz oraz uczniowie klasy I Technikum Agrobiznesu: Andrzej Zalewski, Adrian Zalewski, Karol Kolęda, Mateusz Mateusiak, Gabriela Kozieł, Klaudia Świderska.

 Po modlitewnym spotkaniu uczestnicy zostali zaproszeni do hali sportowej przy budynku ZSR w Woli Osowińskiej na prezentację tradycyjnych potraw wielkopostnych, wielkanocnych i potraw mlecznych.

Po degustacji odbyło się podsumowanie konkursu na tradycyjną potrawę wielkopostną i wielkanocną oraz konkursu na najbardziej okazałą palmę podlaską wykonaną w sposób tradycyjny. Otrzymaliśmy pamiątkowe dyplomy, anioła oraz nagrodę finansową.

Dyrektor ZSR W Woli Osowińskiej serdecznie dziękuje wszystkim tym, którzy aktywnie uczestniczyli w przygotowaniach oraz przeprowadzeniu imprezy. Dziękuje nauczycielom przygotowującym potrawy: Piotrowi Koniecznemu, Jolancie Bownik, Annie Kopańskiej, Marcie Sposób-Żądełek, Ewie Stankiewicz, Beacie Orlicz, Iwonie Szewczyk, Małgorzacie Rogulskiej, Adamowi Zabłockiemu, Elżbiecie Facon i Danucie Karpińskiej.

Dziękuje uczniom uczestniczącym we mszy św. oraz reprezentującym szkołę podczas koncertu pieśni wielkopostnych: Karolinie Karolak, Paulinie Nicpan, Katarzynie Janczura, Dominice Burdach, Hannie Wylotek, Paulinie Rogulskiej, Karolinie Golec, Gabrieli Kozioł, Klaudii Świderskiej, Łukaszowi Polkowskiemu, Mateuszowi Mateusiakowi.

Szczególne podziękowania kieruje do pani Katarzyny Matyka za przygotowanie potrawy konkursowej na stoisko naszej szkoły.

Galeria>>


Klasa policyjna Zespołu Szkół Rolniczych

w Woli Osowińskiej w sądzie

W dniach 08.04.2014 r. oraz 15.04.2014 r. uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej w ramach realizacji zadań wynikających z innowacji pedagogicznej „Klasa Mundurowa” odbyli wycieczkę do Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim.

Szczególną opieką otoczyła naszych uczniów Prezes Sądu Pani Jolanta Latoch, która mimo natłoku zajęć i obowiązków poświęciła nam swój czas, doświadczenie zawodowe i wiedzę. W tych dniach kadeci wzięli udział w rozprawach karnych: pierwsza prowadzona przez SSR Panią Dorotę Domańską Przewodniczącą II Wydziału Karnego, drugiej przewodniczył SSR Pan Stanisław Tarnowski.

Ze względu na powagę rozpatrywanych spraw, wszyscy byli bardzo przejęci i z ogromną uwagą śledzili przebieg rozpraw. Uczniowie mieli doskonałą okazję, by przyjrzeć się z bliska, jak wygląda prawdziwa rozprawa. Zapoznali się ze specyfiką pracy sędziego, prokuratora i adwokata oraz procedurami obowiązującymi w sądzie.

Wizyta odbyła się dzięki uprzejmości Pani Jolanty Latoch Prezesa Sądu Rejonowego w Radzyniu Podlaskim za co opiekunowie oraz uczniowie serdecznie dziękują. (J. Bownik)

Galeria>>


Mistrzostwa Powiatu LZS w tenisie stołowym w Woli Osowińskiej

W dniu 04.04.2014 r. uczniowie naszej szkoły wzięli udział w Mistrzostwach Powiatu LZS w tenisie stołowym w Woli Osowińskiej.

W zawodach wzięło udział 17 uczniów pod opieką Sławomira Dudka nauczyciela wychowania fizycznego.

Osiągnięcia uczniów ZSR : w kategorii dziewcząt: I miejsce - Martyna Adamczyk klasa II TA II miejsce - Klaudia Włodarczyk klasa I TA III miejsce – Dominika Burdach klasa II TA IV miejsce- Kinga Grabowska klasa I TI

W kategorii chłopców: IV miejsce – Mateusz Matyka klasa III TA. (S. Dudek)

Galeria>>


Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców

W dniu 03.04.2014 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej odbyły się Mistrzostwa Szkoły w tenisie stołowym dziewcząt i chłopców, które zorganizował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Sławomir Dudek.

W zawodach wzięło udział 23 uczniów. Klasyfikacja końcowa Mistrzostw Szkoły była następująca: w kategorii dziewcząt: I miejsce - Klaudia Włodarczyk klasa I TA II miejsce - Martyna Adamczyk klasa II TA III miejsce - Monika Karpińska klasa IV TI. W kategorii chłopców: I miejsce – Mateusz Matyka klasa III TA II miejsce – Jakub Bożedajek klasa II TI III miejsce – Konrad Michalski klasa II TI.

Zwycięzcom i wszystkim pozostałym uczestnikom Mistrzostw Pani Dyrektor Beata Żurawska –Polkowska pogratulowała sukcesów i wręczyła puchary oraz dyplomy.

Mistrzostwa Szkoły zostały przygotowane i przeprowadzone dzięki współpracy z Panią Beatą Żurawską –Polkowską Dyrektorem Szkoły oraz dzięki pomocy nauczycieli ZSR: P. Jolanty Bownik oraz P. Piotra Koniecznego, jak również ZPO w Woli Osowińskiej. (S. Dudek)


Wyjazd do Dęblina

W dniu 02.04.2014 r. młodzież klas pierwszych, realizująca innowacje mundurowe, uczestniczyła w kolejnych zajęciach w 41. Bazie Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

Pierwsze dwie godziny spędziliśmy na symulatorach lotu. Uczniowie mogli usiąść za sterami i poćwiczyć umiejętność prowadzenia samolotu w różnych warunkach atmosferycznych. Kolejne zajęcia były prowadzone przez majora Andrzeja Grejnera -instruktora Krav Maga.

Uczniowie zapoznali się z różnymi technikami obronnymi, które sprawdzałyby się podczas walki realnej. Następnie opiekun naszej grupy major Artur Ostrowski po krótkiej musztrze zapoznał uczniów z budową i użyciem masek przeciwgazowych MP-4 (potocznie zwanych "Buldog"). Maska chroni przed działaniem bojowych środków trujących, biologicznych oraz przed substancjami promieniotwórczymi.

Ostatnie zajęcia odbyły się na nowo oddanej strzelnicy, gdzie na przyrządzie nauki celowania Cyklop, uczyliśmy się oddawania celnych strzałów z karabinka 96 Mini Beryl i pistoletu Wist 94 L.

W opinii uczniów były to ciekawe i pasjonujące zajęcia, chociaż wymagające dużej sprawności fizycznej i kondycji.

Dziękujemy Księdzu Proboszczowi Jerzemu Kalickiemu i Pani Elżbiecie Facon za towarzyszenie nam podczas wyjazdu, a Panu majorowi Arturowi Ostrowskiemu za zorganizowanie interesujących warsztatów. (E. Stankiewicz)

Galeria>>


VI OGÓLNOPOLSKI KONKURS WIEDZY

O ERGONOMII I BEZPIECZEŃSTWIE PRACY W ROLNICTWIE

w roku 2014

W dniu 28 marca odbył się w naszej szkole etap szkolny VI OGÓLNOPOLSKIEGO KONKURSU WIEDZY O ERGONOMII I BEZPIECZEŃSTWIE PRACY W ROLNICTWIE. Konkurs obejmował zagadnienia z zakresu zasad bezpieczeństwa pracy oraz dobrej praktyki rolniczej we wszystkich działach rolnictwa (określonych i omawianych m.in. w przepisach państwowych, w publikacjach "AGROmechaniki", „Zasadach ochrony zdrowia i życia w gospodarstwie rolnym” ustanowionych przez Prezesa Kasy Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego).

Test konkursowy składający się z 30 pytań rozwiązało siedemnastu uczniów technikum agrobiznesu.

Najlepszy okazał się Adrian Zalewski zamieszkały w Zakrzewie uczeń kl. I Technikum Agrobiznesu. II miejsce zajął Mateusz Grochowski uczeń kl. I TA, III miejsce Kamil Grochowski uczeń kl. IV TA.

Adrian będzie reprezentował szkołę w II etapie ogólnopolskim przeprowadzanym 24 kwietnia na SGGW w Warszawie.

Nagrodą główną dla Laureatów Konkursu będzie indeks na wybrane kierunki studiów Wydziału Inżynierii Produkcji w Szkole Głównej Gospodarstwa Wiejskiego w Warszawie (dotyczy kierunków: Technika Rolnicza i Leśna, Zarządzanie i Inżynieria Produkcji, Technologie Energii Odnawialnej). Trzymamy kciuki… (B.Orlicz)


XV Międzywojewódzki Konkurs Recytatorski Poezji i Prozy Ludowej

im. Wacława Tuwalskiego

W dniu 22 marca 2014 r. nasza szkoła była po raz kolejny współorganizatorem XV Międzywojewódzkiego Konkursu Recytatorskiego Poezji i Prozy Ludowej im. Wacława Tuwalskiego. W ZSR prezentowali prozę i poezję ludową uczniowie szkół ponadgimnazjalnych w przygotowanej do konkursu, udekorowanej motywami ludowymi sali.

Naszą szkołę reprezentowali: Paulina Rogulska - uczennica kl. I TI oraz Dominik Siwak z kl. III TI.

Konkurs prowadzili: Karolina Golec i Łukasz Polkowski z kl. I TA. W trakcie konkursu można było odwiedzić stoiska przygotowane w holu Zespołu Placówek Oświatowych. Wiosenny kiermasz połączony z pokazami sztuki ludowej cieszył się dużym zainteresowaniem.

Stoisko promocyjne naszej szkoły reprezentowali uczniowie klasy I i II technikum pod opieką nauczycieli: pani Małgorzaty Rogulskiej, pani Iwony Szewczyk, pani Ewy Stankiewicz, pani Anny Kowalik.

Organizatorzy konkursu zaprosili wszystkich uczestników wraz z opiekunami na regionalny obiad: kapustę z grochem i kartoflaki z soczewicą. Regionalne dania podawały gościom uczennice kl. ITA: Gabriela Kozioł i Klaudia Włodarczyk, Klaudia Świderska z kl. I TI, Katarzyna Janczura z kl. IITI oraz uczennice kl. II TA: Paulina Nicpan , Sylwia Sposób, Kinga Celińska, Hanna Wylotek pod opieką p. Ewy Stankiewicz.

Na zakończenie odbył się Koncert Laureatów, ogłoszono wyniki i rozdano nagrody. Paulina Rogulska, uczennica klasy I TI otrzymała nagrodę książkową za utwór mówiony gwarą. Słowa podziękowania laureatom, uczestnikom i opiekunom złożył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej pan Tadeusz Sławecki, Wójt Gminy Borki- pan Henryk Mateusiak, dr hab. profesor UMSC - Jan Adamowski oraz Dyrektor Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej - pani Danuta Kucio.

Wszyscy uczestnicy konkursu otrzymali dyplomy oraz nagrody książkowe.

Dyrektor ZSR w Woli Osowińskiej pani Beata Żurawska- Polkowska serdecznie dziękuje nauczycielom i uczniom za bardzo duże zaangażowanie w organizację konkursu. Szczególne słowa podziękowania kieruje do rodziców, którzy wypożyczyli eksponaty twórczości ludowej oraz przygotowali słodki poczęstunek. (A. Kowalik) Galeria>>


Akcja „Z książką na Wschód” - prośba skierowana do Społeczności Szkół o zbiórkę podręczników do nauki języka polskiego dla Polaków na Białorusi. Na Białorusi mieszka ok. 2 milionów Polaków. Bardzo często przedstawiciele Polonii nie maja dostępu do polskiej kultury czy nauki języka ojczystego. Na Białorusi nadal powstają ośrodki polskiej kultury. Brakuje im materiałów do nauki języka polskiego. W roku szk.2013/2014 języka polskiego uczyło się na Białorusi 13 tys. osób, a na Ukrainie - 10 tys. Polskie społeczeństwo może im przyjść z pomocą. Aby pomóc rodakom na Białorusi wystarczy przekazać jedną lub więcej dodatkowych książek lub podręczników wymienionych w niżej przedstawionym wykazie. Akcję popierają m.in. Andżelika Borys Przewodnicząca Rady Naczelnej Związku Polaków na Białorusi i Emilia Chmielewska Prezes Federacji Organizacji Polskich na Ukrainie. W Lublinie akcję „Z książką na Wschód” prowadzą: Wyższa Szkoła Przedsiębiorczości i Administracji, Księgarnia „Anika”, Biuro Radnego Rady Miasta Lublin Zbigniewa Ławniczaka. Nasz szkoła również włączyła się w tę akcję. Podręczniki lub książki przekazujemy do biblioteki szkolnej. (A.Kowalik)


Projekt

Przeciwdziałanie wykluczeniu cyfrowemu III Edycja

Regulamin rekrutacji
O projekcie
deklaracja uczestnictwa
formularz zgłoszeniowy
oświadczenie o wysokości dochodów
opinia o stypendiach socjalnych
opinia
miejsce składania dokumentów

PIERWSZY DZIEŃ WIOSNY

w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej

21 marca 2014 r.

Pierwszy dzień wiosny w naszej szkole został szczególnie wyróżniony. Zorganizowane były różne atrakcje min.: międzyklasowe zawody w siatkówkę, pokaz mody wiosennej. Pani Beata Orlicz uczyła jak przygotowywać ozdoby na stół wielkanocny, odbył się konkurs na najładniejszą Marzannę oraz zorganizowany został poczęstunek.

Największą atrakcją okazał się pokaz mody, w którym brali udział uczniowie ubrani w zaprojektowane wcześniej przez siebie stroje. W finałowej części pokazy wziął udział Pan Adam Zabłocki w towarzystwie dwóch pięknych dziewczyn. Wszyscy uczestnicy pokazu wypadli świetnie.

Sądzimy że Pierwszy Dzień Wiosny w naszej szkole był bardzo fajnie zorganizowany. (S.U.)

Galeria>>


Dzień Otwarty na PSW im. JP II w Białej Podlaskiej

W dniu 13 marca br. uczniowie klas czwartych naszej szkoły wyjechali do Białej Podlaskiej na zaproszenie Państwowej Szkoły Wyższej im. Jana Pawła II. Przyszli maturzyści zapoznali się z infrastrukturą, ofertą edukacyjną oraz działalnością uczelni. Mieli możliwość obejrzenia wielu interesujących wykładów, prezentacji, uczestniczyli w konkursach. Miłym akcentem kończącym wizytę na uczelni był bardzo smaczny obiad. Wyjazd oraz poczęstunek dla naszych uczniów finansowała oczywiście uczelnia w Białej Podlaskiej. Serdecznie dziękujemy i chętnie skorzystamy z zaproszenia w przyszłym roku. (B.Orlicz)


"Kangur"

W dniu 7 marca 2014 odbył sie Konkurs matematyczny "Kangur".

Wzięli w nim udział: Paulina Boreczek, Damian Mazurek, Katarzyna Janczura, Adrian Zalewski oraz Andrzej Zalewski. (I. Szewczyk)


ŻOŁNIERZE NIEZŁOMNI

Żołnierze Wyklęci to niezłomni bojownicy o Polskę niepodległą, którzy po II wojnie światowej zbrojnie stawiali opór Związkowi Radzieckiemu i jego agenturze.

Dochowując wierności żołnierskiej przysiędze i zawołaniu „Bóg - Honor - Ojczyzna” ginęli w nierównej walce. Tropieni, torturowani, poniżani, wyszydzani, skazywani na śmierć w sfingowanych procesach oddawali życie za wolną Polskę. Wielu z nich nie ma grobów, ich ciała funkcjonariusze NKWD, UB czy służby więziennej zakopywali w tajemnicy i byle gdzie. Propaganda PRL nazywała ich „bandytami” i „zaplutymi karłami reakcji”, a ich rodziny komuniści prześladowali długie lata.

Od czterech lat 1 marca uroczyście obchodzimy pamięć Żołnierzy Wyklętych. W tym roku uroczystość miała miejsce w ZS w Białej i związana była z nadaniem imienia szkole. Uczestniczyliśmy w pięknej akademii w wykonaniu uczniów gimnazjum.

Przejmujące były słowa, które skierowała do zebranych wnuczka rotmistrza Pileckiego Małgorzata Kosior „Szkoła im. Żołnierzy Wyklętych to pomnik, który będzie żył: – Przekazanie pamięci w ręce młodzieży jest sprawą niezwykłą, przyniesie pożytek całej Ojczyźnie. Do Żołnierzy Niezłomnych przylgnęło określenie „Wyklęci”, bo w ich czasach patriotyzm był karany karą śmiercią.

Dziś dzieje się coś, co służy podobnym celom – deprecjonowanie, ośmieszanie patriotyzmu, duma narodowa jest niemodna, patriotyzm jest archaiczny. – To bardziej niebezpieczne – podkreśliła Małgorzata Kosior – bo przeciwko przemocy człowiek walczy, wobec ośmieszania jest bezbronny. "Wzbudziliście we mnie wielką nadzieję, że potraficie te wartości ocalić.”

Podczas tej uroczystości uczeń naszej szkoły Łukasz Polkowski otrzymał nagrodę książkową za I miejsce w konkursie „W jaki sposób według ciebie Żołnierze Wyklęci mogli rozumieć pojęcia patriotyzm i niezłomność w dzisiejszych czasach”.

Serdecznie gratulujemy i życzymy następnych sukcesów. (E. Stankiewicz)


TŁUSTY CZWARTEK W ZSR W WOLI OSOWIŃSKIEJ

Tłusty czwartek to w kalendarzu chrześcijańskim ostatni czwartek przed wielkim postem. Rozpoczyna on ostatni tydzień karnawału. Dzień ten zwany jest także zapustami.

W Polsce, wedle tradycji, w tym dniu dozwolone jest objadanie się tłustymi potrawami. Najpopularniejsze dania to pączki i faworki, zwane również w niektórych regionach chrustem lub chruścikami. Dawniej popularne były pączki z nadzieniem ze słoniny, boczku i mięsa.

Staropolskie przysłowie mówi: Powiedział Bartek, że dziś tłusty czwartek, a Bartkowa uwierzyła, dobrych pączków nasmażyła. Według jednego z przesądów, jeżeli ktoś w tłusty czwartek nie zje ani jednego pączka – w dalszym życiu nie będzie mu się wiodło.

Więc by dalej nam się wiodło społeczność naszej szkoły skosztowała pysznych pączków ufundowanych przez Panią Dyrektor.

Oczywiście nikomu nie udało się go zjeść bez oblizania ust. Była to fajna zabawa i okazja do przypomnienia i kultywowania naszej tradycji narodowej. (E. Stankiewicz)


„Wiedza o tym jak się uczyć jest najważniejszą umiejętnością w życiu”

W dniu 28 lutego br. uczniowie klas pierwszych i drugich technikum uczestniczyli w zajęciach warsztatowych z „Technik uczenia się”. Zajęcia prowadzone były przez psycholog z Poradni Psychologiczno-Pedagogicznej w Radzyniu Podlaskim Panią Annę Zyszczuk - Kucyk.

Uczestnicząca w nich młodzież aktywnie brała udział w zajęciach zwiększając swoją wiedzę na temat technik efektywnego uczenia się, wzmacniali poczucie własnej wartości ucznia co mamy nadzieję że przełoży się na wyższe wyniki edukacyjne uczniów. (E. Facon)


Licealiada powiatowa w piłce siatkowej dziewcząt

W dniu 26.02.2014 r. w Zespole Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej odbyła się Licealiada Powiatowa w piłce siatkowej dziewcząt, którą zorganizował i przeprowadził nauczyciel wychowania fizycznego Sławomir Dudek.

Sędziami zawodów byli Panowie: Piotr Deleżuch i Konrad Michalski. Otwarcia zawodów dokonała Pani Dyrektor ZSR w Woli Osowińskiej Beata Żurawska-Polkowska, witając i życząc sukcesów wszystkim reprezentantom poszczególnych szkół.

W turnieju wzięły udział następujące drużyny:

- I LO w Radzyniu Podlaskim,

- ZSS w Komarówce Podlaskiej,

- ZSP w Radzyniu Podlaskim,

- ZSR w Woli Osowińskiej.

Drużyna gospodarzy, czyli Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej wystąpiła w składzie:

- Małgorzata Kot,

- Marta Borkowska,

- Monika Karpińska,

- Martyna Adamczyk,

- Klaudia Włodarczyk,

- Paulina Boreczek,

- Paulina Nicpan.

Turniej przebiegał w duchu sportowej rywalizacji, wspomaganej przez kibiców obserwujących rozgrywki z trybun. Klasyfikacja końcowa zawodów była następująca:

I miejsce – I Liceum Ogólnokształcące w Radzyniu Podlaskim

II miejsce – Zespół Szkół Ponadgimnazjalnych im. Jana Pawła II w Radzyniu Podlaskim

III miejsce – Zespół Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej

IV miejsce – Zespół Szkół Samorządowych w Komarówce Podlaskiej.

Zwycięzcom i wszystkim pozostałym uczestnikom turnieju Pani Dyrektor Beata Żurawska-Polkowska pogratulowała sukcesów i wręczyła puchary oraz dyplomy. (S. Dudek)

Galeria>>


LICEALIADA POWIATOWA -PIŁKA SIATKOWA CHŁOPCÓW

W dniu 24.02.2014 r. r. uczniowie Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej wzięli udział w Licealiadzie Powiatowej w piłce siatkowej chłopców w Komarówce Podlaskiej. W zawodach wzięło udział sześciu uczniów. Opiekunem drużyny był Sławomir Dudek nauczyciel wychowania fizycznego.

Drużyna ZSR w Woli Osowińskiej w składzie: Wojciech Kożuch Mateusz Matyka Radosław Nicpan Konrad Michalski Jakub Bożedajek Jakub Mazurek zajęła III miejsce. (S. Dudek)


Zawody w halowej piłce nożnej - Licealiada Powiatowa

W dniu 12.02.2014 r. uczniowie ZSR wzięli udział w Licealiadzie Powiatowej w halowej piłce nożnej chłopców w Radzyniu Podlaskim.

Drużyna w składzie: Konrad Michalski, Mateusz Gwiazda, Mateusz Matyka, Patryk Rybak, Patryk Duda, Michał Brzozowski, Patryk Kania i Patryk Żeleźnik zajęła IV miejsce. (S. Dudek)


Wizyta w Dęblinie

W dniu11 lutego 2014 roku młodzież klas pierwszych uczestniczyła w zajęciach prowadzonych przez kadrę 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie. Zajęcia odbywały się w ramach innowacji wojskowej. Opiekę nad grupą sprawował praz cały dzień pobytu st. chorąży Paweł Krzemiński. Pierwszym punktem programu było zwiedzanie Muzeum Sił Powietrznych. Uczniowie zapoznali się z historią lotnictwa okresu XX-lecia Międzywojennego, II wojny światowej i czasów współczesnych. Tradycją muzeum jest wysłanie „sms do nieba” do najsłynniejszego polskiego pilota porucznika Franciszka Żwirko.

Tego sms, w imieniu wszystkich uczniów, wysłała Paulina Rogulska. Mieliśmy również możliwość zwiedzania Muzeum Sił Powietrznych, w którym znajdują się legendy polskiego lotnictw. Mogliśmy wsiąść do samolotu JAK- 40, samolotu prezydenckiego, który lądował w Smoleńsku kilka godzin po tragedii 10 kwietnia.

Następnie obejrzeliśmy prezentację multimedialną przedstawioną przez kapitana Pawła Orłowskiego, dowódcę Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych. Zaprezentował nam musztrę paradną, zmianę warty i defiladę w wykonaniu kompanii. Służba w niej nie jest łatwa. Żołnierze setki godzin spędzają na placu musztry w słońcu, deszczu, mrozie.

Do głównych zadań należy reprezentowanie Polskich Sił Zbrojnych podczas uroczystości państwowych, wojskowych, patriotyczno- religijnych. 11 listopada 2013 roku pan kapitan Orłowski wraz z Kompanią Reprezentacyjną brał udział w defiladzie podczas Narodowego Święta Niepodległości.

Podczas dalszego spotkania mogliśmy obserwować jak młodzi adepci szkoły przygotowują się do służby w kompanii reprezentacyjnej. Są to kilkumiesięczne żmudne ćwiczenia i ciężka praca polegająca na zgraniu układu chorograficznego z marszową muzyką. Także z zainteresowaniem nasza młodzież wysłuchała informacji na temat budowy i obsługi karabinka AKM powstałego w wyniku modernizacji karabinka AK (broni skonstruowanej w ZSRR przez Michaiła T. Kałasznikowa w roku 1947). Najlepsi uczniowie Szkoły Orląt składają ten karabinek w ciągu 22 sekund.

W kolejnym punkcie wyjazdu, młodzież naszej szkoły uczestniczyła w zajęciach udzielania pierwszej pomocy osobom poszkodowanymi rannym, prowadzonych przez st. kpr. Artura Białogowieszczeńskiego i st. kpr. Wojciecha Szumilaka. Było to kolejne ciekawe i interesujące spotkanie.

Klasa pierwsza wraz z wychowawcą dziękują Pani Dyrektor Beacie Żurawskiej - Polkowskiej i Księdzu proboszczowi Jerzemu Kalickiemu za towarzyszenie nam podczas zajęć w Dęblinie oraz kadrze 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego za interesujące spotkanie.

Także Dyrektor ZSR w Woli Osowińskiej osobiście podziękowała dowódcy 41. BLSz w Dęblinie płk pilotowi dr inż. Waldemarowi Gołębiowskiemu, kapitanowi Pawłowi Orłowskiemu Dowódcy Kompanii Reprezentacyjnej Sił Powietrznych za umożliwienie realizacji zadań wynikających z założeń innowacji wojskowej na terenie jednostki. (E. Stankiewicz)

Galeria>>


Wizyta w Zakładzie Karnym w Białej Podlaskiej

W dniu 11.02.2014 r. uczniowie I i II klasy o profilu policyjnym wraz z opiekunami odwiedzili Zakład Karny w Białej Podlaskiej. Otrzymanie zgody na zwiedzanie tak specyficznej placówki, jaką jest Zakład Karny nie było łatwe, ale udało się, za co jesteśmy wdzięczni Dyrektorowi zakładu Panu ppłk Leszkowi Wojciechowskiemu. Wizyta wywarła na młodych ludziach duże wrażenie. Na miejscu wszyscy przeszli szczegółową kontrolę. Na teren zakładu nie można było zabrać telefonów komórkowych, ani żadnych nośników pamięci.

Podczas spotkania uczniowie wysłuchali wykładu Pana mjr Sławomira Mirońskiego, kierownik działu penitencjarnego, zapoznał młodzież z historią zakładu opowiedział o przeznaczeniu jednostki penitencjarnej, funkcjonowaniu w strukturze wymiaru sprawiedliwości, omówił funkcjonowanie organizacyjne Zakładu Karnego (poszczególne działy służb), metody i formy oddziaływania penitencjarnego. Następnie mł. chor. Paweł Waszczuk przybliżył uczniom sprawy kadrowe - formacja jaką jest Służba Więzienna, pragmatyka służbowa , możliwość pracy czyli jakie są kryteria naboru.

Młodzież dowiedziała się również jak wygląda praca funkcjonariuszy działu ochrony (zmianowość, organizacja służby, grafiki pracy). Kolejnym punktem była prezentacja sprzętu ochronnego (zestaw wyposażenia specjalnego typu "żółw"). Atrakcją dla uczniów było poznanie pracy psa specjalnego Manama, pies ten jest wyszkolony do wykrywania narkotyków. Doświadczony psi nos jest niezastąpiony, nie miał żadnych problemów z odnalezieniem i wskazaniem miejsca ukrycia narkotyków.

Ta niecodzienna lekcja skłoniła uczniów naszej szkoły do refleksji nad wartością jaką jest wolność. Dyrektor Zespołu Szkół Rolniczych Pani Beata Żurawska – Polkowska przekazała podziękowania Dyrektorowi Zakładu Karnego w Białej Podlaskiej Panu ppłk Leszkowi Wojciechowskiemu jak również pracownikom służby więziennej uczestniczącym w spotkaniu za umożliwienie realizacji zadań wynikających z założeń innowacji pedagogicznej.

Galeria>>


Dzień Bezpiecznego Internetu

W dniu 11.02.2014 r. odbyły się inicjatywy z okazji „Dnia Bezpiecznego Internetu” w ZSR w Woli Osowińskiej.

Przeprowadzono pogadanki połączone z prezentacją materiałów multimedialnych przesłanych przez NASK oraz prezentację filmów obejmujących tematykę zagrożeń w sieci.

Pani Jolanta Bownik przeprowadziła Konkurs Wiedzy o DBI w formie testu wyboru składającego się z 18 pytań, w którym wzięło udział 14 uczniów rożnych klas.

Wyłoniono trzech najlepszych uczniów i wręczono im dyplomy.

 • Damian Izdebski – I miejsce

 • Kinga Cuch - II miejsce

 • Arkadiusz Walczak - III miejsce

Przeprowadzono także Konkurs plastyczny „Zagrożenia w Internecie”. Technika wykonania prac była dowolna (malarska, kolaż). Nagrodzono dwie prace a autorom wręczono dyplomy i nagrody rzeczowe.

 • Klaudia Świderska – I miejsce

 • Paulina Boreczek – II miejsce

Koordynatorami inicjatyw byli: Piotr Konieczny, Jolanta Bownik oraz Beata Orlicz, która przeprowadziła pogadanki oraz zainicjowała powstanie gazetki ściennej o właściwym zachowaniu w Internecie. (P. Konieczny)


Zawody w tenisie stołowym - Licealiada Rejonowa

W dniu 11.02.2014 r. uczniowie ZSR wzięli udział w Licealiadzie Rejonowej Drużynowej w tenisie stołowym w Parczewie.

VII miejsce w kategorii dziewcząt zajęły  Martyna Adamczyk i Klaudia Włodarczyk

IX  miejsce w kategorii chłopców zajęli  Wojciech Latoch i Mateusz Matyka. (S.Dudek)

Galeria>>


Zawody w tenisie stołowym - Licealiada Powiatowa

W dniu 07.02.2014 r. uczniowie ZSR wzięli udział w Licealiadzie Powiatowej Drużynowej w tenisie stołowym w Radzyniu Podlaskim.

I miejsce w kategorii dziewcząt zajęły Martyna Adamczyk i Klaudia Włodarczyk

II miejsce w kategorii chłopców zajęli Wojciech Latoch i Mateusz Matyka.

(S.Dudek)


22 Finał Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy

W dniu 12.01.204 uczniowie ZSR Wola Osowińska brali udział w 22 Finale Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy. Celem była zbiórka funduszy na zakup specjalistycznego sprzętu dla dziecięcej medycyny ratunkowej i godnej opieki medycznej seniorów.

Szkołę reprezentowało 14 osób: Paulina Rogulska, Kinga Grochowska, Gabriela Kozioł, Karolina Golec, Patryk Duda, Piotr Gomoła reprezentujący klasę I Technikum Agrobiznesu I Technikum Informatycznego. Karolina Karolak, Dominika Burdach, Sylwia Oleśkiewicz, Małgorzata  Jaroń reprezentujący klasę II TA. Justyna Parysek, Natalia Bylina, Wojciech Lis, Wojciech Zagrody reprezentujący klasę III TI.

Młodzież kwestowała na terenie Łukowa, Radzynia Podlaskiego, Ulana, Bork i okolic.

Kwotę jaką zebrała młodzież to 2988,17 zł, która została przekazana do sztabu Wielkiej Orkiestry Świątecznej Pomocy mieszczącym się w Gminnym Ośrodku Kultury w Woli Osowińskiej. (A. Zabłocki)


Dzień Języków Obcych

W dniu 08 stycznia 2014 r. odbył się Dzień Języków Obcych. Przedsięwzięcie zorganizowane zostało przez nauczycieli języka angielskiego i rosyjskiego: p. Julitę Łuba- Kopacz, p. Agnieszkę Domańską i p. Annę Kowalik. Miało ono na celu popularyzację wiedzy na temat nauczanych w szkole języków obcych.

Uczniowie mieli możliwość sprawdzenia swojej wiedzy w zakresie kultury i tradycji Rosji oraz Wielkiej Brytanii poprzez udział w konkursach. Część uczniów mogła wykazać się talentem plastycznym uczestnicząc w konkursie plastycznym dotyczącym symboli Rosji i wielkiej Brytanii, jak również kulinarnym przygotowując na ten dzień tradycyjne potrawy kuchni rosyjskiej i angielskiej.

Wyniki Konkursu Wiedzy o Wielkiej Brytanii: I miejsce - Kamil Sokół kl. IV TI II miejsce - Kuśmierz Rafał i Wysokiński Mariusz z kl. IV TI

Wyniki Konkursu Wiedzy o Rosji:

I miejsce – Anna Salamończyk kl.III TA

II miejsce – Marta Borkowska kl. II TA

III miejsce – Wojciech Kożuch kl. IV TI

Konkurs plastyczny: I miejsce – Paulina Boreczek kl. II TA Wyróżnienia: Klaudia Świderska kl I TI i Gabriela Kozioł kl.I TA Laureatom gratulujemy. (A.Kowalik)


Mikołajki 2013

W dniu 6 grudnia odwiedził nasza szkołę Święty Mikołaj wraz ze śnieżynkami.

Przyniósł dla grzecznych nauczycieli, pracowników szkoły i uczniów prezenty (cukierki, upominki), a dla niegrzecznych rózgi.

Przedsięwzięcie było inicjatywą Samorządu Uczniowskiego.

Galeria>>


„Narodziłem się z miłości, abyś ty nigdy nie zwątpił w swoją miłość.”

Święta Bożego Narodzenia to okres nieco innego spojrzenia na codzienność, a także moment wspomnień i podsumowań. Z okazji Świąt Bożego Narodzenia w Zespole Szkół Rolniczych, odbyła się Wigilia szkolna. Dzięki przepięknej scenerii i stołom z wigilijnymi potrawami, atmosfera w tym dniu była prawdziwie świąteczna.

Spotkanie rozpoczęła Pani Dyrektor Beata Żurawska – Polkowska witając Przyjaciół Szkoły przybyłych na spotkanie opłatkowe: Wójta Gminy Borki Pana Henryka Mateusiaka, Kierownika ZDR w Radzyniu Podlaskim Panią Urszulę Sawczuk wraz z pracownikami Panią Katarzyną Gajownik i Panią Anną Mróz, Inspektora ds. Oświaty w Starostwie Powiatowym w Radzyniu Podlaskim Panią Annę Michalak, Dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim Panią Ewę Godzką, wieloletniego Dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim Pana Tadeusza Pietrasa, Dyrektora SOSz – w Radzyniu Podlaskim Panią Małgorzatę Popek, Zastępcę Naczelnika Wydziału Prewencji KPP w Radzyniu Podlaskim podkom. Pana Marcina Sytę, Oficera Prasowego KPP w Radzyniu Podlaskim Panią asp. Barbarę Salczyńską, Asystenta Jednoosobowego Stanowiska ds. Nieletnich i Patologii KPP w Radzyniu Podlaskim Pana mł. asp. Konrada Osypińskiego, Radę Rodziców, Nauczycieli i Uczniów.

Młodzież klas IV przedstawiła montaż słowno – muzyczny przygotowany pod opieką Pani Barbary Szykuły. Pani Dyrektor we współpracy ze św. Mikołajem wręczyła dyplomy uczniom, którzy w I semestrze zostali laureatami szkolnych konkursów. Każdy otrzymał od św. Mikołaja drobny prezent w formie pierniczka.

Następnie Pani Dyrektor odczytała życzenia skierowane do społeczności szkolnej przez Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej Pana Tadeusza Sławeckiego. Nawiązując do tradycji chrześcijańskiej Pani Dyrektor odczytała fragment Ewangelii św. Łukasza - Narodzenie Jezusa. Wspólnie odśpiewano kolędę i łamiąc się opłatkiem złożono życzenia świąteczne.

Na koniec przystąpiono do wieczerzy wigilijnej. Dyrektor Szkoły do całego Grona Pedagogicznego, Pracowników administracji i obsługi, Rodziców, Absolwentów i Uczniów skierowała życzenia na nadchodzące Święta Bożego Narodzenia stabilizacji rodzinnej i zawodowej oraz, realizacji planów na nadchodzący Nowy Rok.

Galeria>>


Święto Szkoły Podstawowej w Woli Osowińskiej

W dniu 11 grudnia Pani Dyrektor, nauczyciele, młodzież klas pierwszych i drugich oraz poczet sztandarowy w składzie: Kamil Grochowski, Marek Kopeć, Radosław Wierzchowski, uczestniczyła w Święcie Szkoły ZPO w Woli Osowińskiej.

Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą koncelebrowaną przez księdza dr Błażeja Kmiecika i proboszcza parafii mgr Jerzego Kalickiego. Następnie przed obeliskiem poświęconym pamięci pułkownika pilota Zdzisława Krasnodębskiego, odbył się prowadzony przez mjr mgr Artura Ostrowskiego Szefa Sekcji Wychowawczej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, apel pamięci poległych w bitwach lotników.

Obecni na obchodach goście: wicemarszałek Sławomir Sosnowski, starosta Lucjan Kotwica, ppłk Jarosław Wasilewski, wójt Henryk Mateusiak oraz delegacje szkół, w tym przedstawiciele naszej szkoły: Kinga Grabowska, Łukasz Polkowski i Paulina Rogulska, złożyli kwiaty pod pomnikiem.

Dalsza część uroczystości odbyła się w gmachu szkoły. Złożyła się na nią akademia w wykonaniu uczniów ZPO, ślubowanie uczniów klas pierwszych, występ orkiestry wojskowej i przemówienia gości. Ciekawym punktem programu była prezentacja przedstawiona przez Grupę Rekonstrukcyjną Lotnictwa Polskiego, a dotyczącą udziału żołnierzy polskich w bitwie o Anglię.

Gratulujemy, społeczności szkolnej ZPO i wszystkim którzy przyczynili się do zorganizowania uroczystości Święta Patrona Szkoły, i życzymy dalszych sukcesów wychowawczych i dydaktycznych. (E.Stankiewicz)

Galeria>>


Mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym

W dniu 05.12.2013 w Woli Osowińskiej odbyły się mistrzostwa szkoły w tenisie stołowym. W zawodach wzięło udział 31 zawodników. Organizatorem zawodów był Uczniowski Klub Sportowy ZSR w Woli Osowińskiej. Sędzią głównym zawodów był nauczyciel W-F Sławomir Dudek.

W kategorii dziewcząt: I miejsce Kinga Grabowska II miejsce Martyna Adamczyk III miejsce Klaudia Włodarczyk W kategorii chłopców: I miejsce Wojciech Latoch II miejsce Dariusz Kłoda II miejsce Wojciech Zagrodny

Uczniowie ZSR w Woli Osowińskiej w dn. 06.12.2013 r. wzięli udział w Turnieju Mikołajkowym w tenisie stołowym w Woli Osowińskiej. W turnieju wzięło udział 18 zawodników.

W kategoriach OPEN dziewcząt: I miejsce Kinga Grabowska II miejsce Martyna Adamczyk III miejsce Klaudia Włodarczyk W kategoriach OPEN chłopców Vi VI miejsce zajęli Mateusz Matyka i Wojciech Latoch Opiekun – Sławomir Dudek (S. Dudek)


Pamięci Tadeusza Zaorskiego

W dniu 05 grudnia 2013 roku grupa młodzieży z klas I TI/TA i II TA/TI uczestniczyła w spotkaniu, którego głównym tematem było uczczenie pamięci szóstej rocznicy śmierci piewcy Południowego Podlasia doktora, inżyniera Tadeusza Zaorskiego. Zostało ono zorganizowane przez byłego żołnierza Batalionów Chłopskich pana Józefa Kościaniuka w radzyńskiej Oranżerii. Wzięli w nim udział koledzy „poety-żołnierza”, a także młodzież I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim, uczniowie z Adamowa i Rososza, harcerze radzyńskiego szczepu. Było bardzo refleksyjnie, lirycznie, a nade wszystko patriotycznie. Wiersze recytowane przez pana Kościaniuka przeplatane były pieśniami w wykonaniu chóru „Wrzos” z Kąkolewnicy. Na zakończenie młodzież wręczyła symboliczne kwiaty, a koledzy Tadeusza Zaorskiego wspominali wspólnie spędzone chwile. Była to ciekawa i żywa lekcja historii za którą serdecznie dziękujemy panu Józefowi Kościaniukowi. (E. Stankiewicz)


Bezpieczeństwo w Ruchu Drogowym

W dniu 4 grudnia 2013r odbyło się spotkanie profilaktyczno-edukacyjne uczniów klas II Technikum, którzy rozpoczynają naukę przepisów ruchu drogowego z przedstawicielem KPP w Radzyniu Podlaskim Wydział Ruchu Drogowego Panem aspirantem Mariuszem Jeruzalskim.

Głównym tematem spotkania była problematyka szeroko rozumianego bezpieczeństwa. Podczas spotkania pan aspirant przekazał uczniom wiele cennych informacji dotyczących zasad bezpiecznego poruszania się po drodze Uczniowie uczestniczyli w projekcji filmu dotyczącego przyczyn i skutków zdarzeń drogowych.

(E. Facon)


Obchody Światowego Dnia Walki z AIDS

W dniu 2 grudnia 2013 roku w naszej szkole obchodziliśmy "Światowy Dzień Walki z AIDS”. Tematem tegorocznych obchodów było hasło: "Dążmy do zera - Zero nowych zakażeń HIV. Zero dyskryminacji. Zero zgonów AIDS".

Obchody tego dnia zorganizowały i przeprowadziły: Małgorzata Rogulska– nauczyciel biologii i Elżbieta Facon – pedagog szkolny. Osobami wspierającymi byli Pani Danuta Bącik – pielęgniarka szkolna oraz grupa uczniów w składzie: Anna Salamończyk, Dominik Siwak, Katarzyna Janczura, Paulina Boreczek, Paulina Rogulska.

Zajęcia skierowane były do uczniów i nauczycieli technikum podczas których uczniowie zdobyli takie wiadomości jak:

• pojęcie: HIV i AIDS,

• poznali drogi zakażenia,

• wiedzą, że HIV uszkadza układ odpornościowy,

• znają najczęściej występujące fakt i mity dotyczące HIV i AIDS,

• znają sytuację osób zarażonych wirusem HIV we współczesnym świecie,

• wiedzą kiedy jest Światowy Dzień Walki z AIDS,

• wiedzą , co symbolizuje czerwona wstążka.

Przeprowadzone zajęcia składały się z trzech części:

1. Inscenizacji pt. „Z pamiętnika Narkomanki”

2. Prelekcji wygłoszonej przez pielęgniarkę szkolną

3. Szkolnego konkursu wiedzy o AIDS, do którego przystąpiło 31-uczniów

W konkursie „Wiedzy o AIDS komisja konkursowa wyłoniła następujących laureatów:

I. miejsce – Kamil Sokół (23 punkty)

II. miejsce ex aequo -Karolina Golec i Łukasz Polkowski (22 punkty)

III. miejsce - Iga Synderkiewicz (21punktów)   (M. Rogulska, E. Facon)


Obóz szkoleniowy „Moja przyszłość w służbach mundurowych”

W dniach 18-22 listopada 2013 roku uczniowie klas pierwszych Technikum im. Wincentego Witosa w Woli Osowińskiej uczestniczyli w obozie szkoleniowym „Moja przyszłość w służbach mundurowych”. Tegoroczny obóz odbywał się w miejscowości Pokrówka koło Chełma. Był to kolejny po warsztatach lotniczych „Dęblin 2013” wyjazd szkoleniowy, podczas którego młodzież klasy policyjnej i wojskowej realizowała innowacje mundurowe.

Szkolenie obejmowało 30 godzin zajęć z:

 • ratownictwa medycznego,

 • ratownictwa wodnego,

 • musztry wojskowej,

 • wspinaczki,

 • strzelania sportowego,

 • samoobrony.

Dzień rozpoczynał się pobudką o godzinie 6:00 poranną zaprawą nad zbiornikiem wodnym Żółtaniec, a kończył o 22:00 wieczornym apelem. Każdy z uczestników, na zakończenie szkolenia otrzymał zaświadczenie o uczestnictwie w obozie, a Paulina Rogulska za zajęcie III miejsce w rywalizacji strzeleckiej z broni pneumatycznej pamiątkowy dyplom.

Opinie uczniów o obozie:

Łukasz: „Moim zdaniem pobyt na obozie szkoleniowym w Pokrówce był dobrze spędzonym czasem. Zostaliśmy wzbogaceni w cenną wiedzę praktyczno-teoretyczną. Zawiązaliśmy wiele przyjaźni, które być może będą procentowały latami. Pomimo trudu jaki tam ponieśliśmy dziękujemy za serce naszym opiekunom w szczególności p. Ewie Stankiewicz. Mamy nadzieję, że w czerwcu ponownie zostanie zorganizowany obóz i dostaniemy szansę reprezentowania naszej szkoły.”

Mateusz: „ Pobyt na tym obozie był wspaniały. Najbardziej podobały mi się zajęcia strzeleckie i z samoobrony (nigdy nie zapomnę” duszenia gilotyną”). Zdobyte umiejętności na pewno nam się przydadzą. Mam nadzieję, że pojadę na obóz w czerwcu.”

Gabrysia: „Obóz był ciekawy. Było fajnie chociaż czasami ciężko. Szczególnie podobała mi się wspinaczka na ścianki i strzelanie.”

Karolina: „Obóz był ciekawy, a zdobyte umiejętności przydadzą mi się w życiu. Wiele się nauczyłam. Zajęcia były prowadzone przez wykwalifikowaną kadrę. Czasami miałam dość, ale mimo to podobało mi się i chętnie pojechałabym jeszcze raz.”

Kinga: „Obóz był po prostu wspaniały. Nie wyobrażałam sobie, by w ciągu tygodnia z osób całkiem sobie obcych stworzyć grupę dobrych kolegów, a czasami wręcz przyjaciół. Mam nadzieję, że uda nam się jeszcze raz spotkać”

Paulina: „Obóz bardzo mi się podobał. Zajęcia były bardzo ciekawe, szczególnie samoobrona, wspinaczka i strzelanie. Zdobyliśmy wiedzę jak postępować w sytuacjach kryzysowych oraz jak ratować życie. Nauczyliśmy się strzelać z broni pneumatycznej, a także chwytów obronnych.”  (E.Stankiewicz)

Galeria>>


Uczniowie ZSR w Woli Osowińskiej w dn. 21.11.2013 r. brali udział w Licealiadzie Powiatowej w tenisie stołowym w I LO w Radzyniu Podlaskim. W zawodach wystartowało siedmiu uczniów: Martyna Adamczyk, Katarzyna Kulik, Klaudia Włodarczyk, Dariusz Kłoda, Wojciech Latoch, Mateusz Matyka i Damian Misiak. Opiekun – Sławomir Dudek I miejsce wśród dziewcząt zajęła Martyna Adamczyk III miejsce wśród chłopców zajął Wojciech Latoch.

 

Uczniowie ZSR w Woli Osowińskiej w dn. 19.11.2013 r. wzięli udział w III Ponadgimnazjalnym Turnieju w piłkę nożną o puchar „EDKA” w ZSS w Komarówce Podlaskiej. W drużynie wystartowało siedmiu uczniów: Brzozowski Michał, Matyka Mateusz, Mazurek Jakub, Michalski Konrad, Olejnik Patryk, Rybak Patryk, Żeleźnik Patryk. Opiekun drużyny – Sławomir Dudek Drużyna zajęła III miejsce w turnieju. (S. Dudek)


I Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

W dniu 25 listopada br. w Starostwie Powiatowym w Białej Podlaskiej odbyło się uroczyste wręczenie nagród w I Regionalnej Olimpiadzie Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym skierowanej do uczniów szkół ponadgimnazjalnych z powiatu: bialskiego, radzyńskiego i parczewskiego.

Celem Olimpiady było poszerzenie wiedzy w zakresie szeroko pojętego zdrowia psychicznego, czyli realizacja celów Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego oraz opracowanych na jego bazie na lata 2011 - 2015 programów powiatowych.

 Olimpiada składała się z trzech etapów, tj. szkolnego, powiatowego i finału regionalnego przeprowadzonych we wszystkich szkołach ponadgimnazjalnych powiatu bialskiego, parczewskiego i radzyńskiego i zakończona wyłonieniem najlepszych 9 uczniów.

Wzięło w niej udział 15 szkół ponadgimnazjalnych, w etapie powiatowym było to 89 uczniów z trzech samorządów powiatowych. Łącznie w olimpiadzie wzięło udział 300 uczniów. W naszej szkole do olimpiady i pisania testów przystąpiło 43 uczniów, do etapu powiatowego zakwalifikowało się 9-ciu uczniów: Katarzyna Kulik, Iga Synderkiewicz, Natalia Bylina, Monika Bogusz, Marta Borkowska, Paulina Boreczek. Do etapu regionalnego zakwalifikowała się uczennica klasy IV Ta Iga Synderkiewicz zajmując I miejsce w etapie powiatowym olimpiady.

W finale etapu regionalnego Iga zdobyła 7 miejsce exequo z uczniem I Liceum Ogólnokształcącego w Radzyniu Podlaskim. Uczestnicy nie mieli łatwego zadania, by się przygotować, musieli zmierzyć się z trudnym i obszernym materiałem teoretycznym, obejmującym wiele zagadnień.

Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Babisza, posłów do Parlamentu Europejskiego Arkadiusza Bratkowskiego i Lenę Kolarską-Bobińską oraz posłów na Sejm RP Franciszka Stefaniuka, Stanisława Żmijana, Adama Abramowicza i senatora RP Grzegorza Biereckiego.

Nagrody ufundowały osoby obejmujące przedsięwzięciem swoim patronatem oraz Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim i Parczewie.

Gratuluję zwycięzcom, w sposób szczególny Idze i serdecznie dziękuję wszystkim uczniom naszej szkoły za udział w olimpiadzie. (E. Facon).


W dniu 22.11.2013 r. na zaproszenie dyrektora szkoły w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości, z uczniami kl. IV spotkali się wykładowcy WSPiA w Lublinie. Spotkanie miało na celu przeprowadzenie warsztatów z „Kreatywnej autoprezentacji”.

Uczniowie uporządkowali sobie dotychczasową wiedzę dotyczącą autoprezentacji oraz rozmowy kwalifikacyjnej. Podczas spotkania mieli możliwość zapoznać się z procesem rekrutacji na uczelnie wyższe oraz z możliwością studiowania na WSPiA w Lublinie. Ze spotkania zarówno prowadzący jak i uczniowie byli bardzo zadowoleni. W ramach doradztwa zawodowego kolejne spotkanie z wykładowcami tej uczelni odbędzie się w pierwszej połowie grudnia.


DZIEŃ ŻYCZLIWOŚCI I POZDROWIEŃ

W dniu 21 listopada 2013 r. (w czwartek), po raz pierwszy, w naszej szkole obchodziliśmy dzień życzliwości. Pomysłodawcą tego dnia byli uczniowie szkoły, którzy przygotowali „uśmiechnięte buźki” dla nauczycieli i uczniów szkoły. Ściany szkolnych korytarzy zostały przyozdobione plakatami, które zachęcały, by szczególnie w tym dniu być życzliwym dla innych. Odświętnie ubrane dziewczyny rozdawały każdemu piękny uśmiech, dobre słowo i częstowały ciastem na dobry początek dnia. Wszyscy w tym dniu starali się chodzić w szkole weseli i uśmiechnięci. (A. Zabłocki, E. Facon)


W dniu 21.11.2013 r. trzy uczennice kl. IV technikum agrobiznesu w osobach: Iga Synderkiewicz, Monika Bogusz i Katarzyna Kulik brały udział w trzecim (finałowym) etapie konkursu „Mamy biznes!”, organizowanym przez Wyższą Szkołę Przedsiębiorczości i Administracji w Lublinie. Opiekę sprawował nauczyciel przedmiotów zawodowych Jerzy Woźniak. Konkurs był jednym z wydarzeń w ramach Światowego Tygodnia Przedsiębiorczości organizowanego przez tę uczelnię. W finale zaprezentowało swoje wirtualne biznesy 10 zespołów reprezentujących szkoły ponadgimnazjalne z naszego województwa. Po prezentacjach komisja konkursowa postanowiła nagrodzić pięć zespołów.

Wśród nich znalazła się trójka uczennic z naszej szkoły, która otrzymała wyróżnienie za przedstawienie koncepcji działalności przedsiębiorstwa pod nazwą „Kawiarnia Latte spółka cywilna”. W programie przewidziano m. in. wykład Kamila Cebulskiego – okrzykniętego najmłodszym polskim milionerem, który w wieku 16 lat założył firmę, a w wieku 25 lat został „emerytem”. Wykład był ciekawy, prelegent chciał przybliżyć młodym potencjalnym przedsiębiorcom kulisy biznesu. Nie dając recepty na powodzenie w biznesie wymieniał cechy, które powinien posiadać człowiek przedsiębiorczy. To przede wszystkim uczciwość, rzetelność, pracowitość, oszczędność, sumienność, stanowczość. Człowiek chcący mieć osiągnięcia powinien znaleźć u siebie talenty i je rozwijać. One dadzą mu przewagę nad innymi i za nie więcej mu zapłacą. Ważne jest też znalezienie niszy na rynku, zapotrzebowania na produkt w określonym czasie.

Z tym przesłaniem rozstał się ze słuchaczami deklarując pomoc zainteresowanym oraz życząc wszystkim powodzenia na polu przedsiębiorczości. Drugim prelegentem była Margrét Jónsdóttir Njarðvík, która jest ekspertem w dziedzinie stosunków międzynarodowych. Założycielem i właścicielem Islandzkiego biura podróży Mundo. Specjalizuje się także w doradzaniu firmom turystycznym. Jest przedsiębiorcą i ma doskonałą wiedzę na temat funduszy międzynarodowych. Wykład był przeprowadzony w języku angielskim. (J.Woźniak)


Finał V Regionalnego Konkursu Młodzieży Szkół Rolniczych

nt. „W rolnictwie można pracować bezpiecznie”

W dniu 19 listopada 2013 r. w Zespole Szkół nr 3 im. Władysława Reymonta w Łukowie odbył się Finał V-ego Konkursu organizowanego przez P/T KRUS w Radzyniu Podlaskim. W pierwszym etapie 23 uczniów ze szkół w Janowie Podlaskim, Jabłoniu, Leśnej Podlaskiej, Łukowie, Radoryżu Smolanym i Woli Osowińskiej rozwiązywali test składający się z 45 pytań obejmujących zagadnienia z zakresu zasad bezpieczeństwa pracy we wszystkich działach rolnictwa, przepisów i dobrych praktyk z zakresu bezpieczeństwa pracy w rolnictwie i ochrony środowiska oraz programów nauczania bhp w przedmiotach zawodowych.

Do 10 finalistów II etapu V Finału zakwalifikowało się troje reprezentantów Zespołu Szkół Rolniczych w Woli Osowińskiej, którzy otrzymali następujące noty: I miejsce - Monika Bogusz – kl. IV technikum agrobiznesu, II miejsce – Kamil Grochowski – kl. IV technikum agrobiznesu, IV miejsce – Paweł Jurkowski – kl. I technikum agrobiznesu. Uczniowie wygrali cenne nagrody rzeczowe ufundowane przez organizatorów, które z pewnością wykorzystają w gospodarstwach rodziców.

Nad przebiegiem konkursu czuwała Regionalna Komisja Konkursowa w składzie:

1. Adam Ochnio – P/T KRUS w Radzyniu Podlaskim – przewodniczący

2. Andrzej Chojnacki – P/T KRUS w Kocku – członek

3. Magdalena Grodzicka – PIP Oddz. W Białej Podlaskiej – członek

4. Agnieszka Borowska – LIR Oddz. W Białej Podlaskiej – członek

5. Marek Lewndowski – LODR w Końskowoli – członek

Nasi uczniowie mają ogromną wiedzę z zakresu stosowania przepisów BHP w rolnictwie, którą stosują podczas prac wykonywanych w gospodarstwach rodziców, jednocześnie edukują ich w tym zakresie. (B.Orlicz)

Galeria>>


Szkolenie w ramach programu „Wybierz życie – pierwszy krok”

W ZSR w Woli Osowińskiej już po raz kolejny realizowany jest program edukacyjny „Wybierz życie – pierwszy krok”. Celem głównym tego programu jest zmniejszenie występowania raka szyjki macicy i umieralności na tę chorobę.

 Skierowany jest on do uczniów szkół ponadgimnazjalnych, ich rodziców, a także kadry pedagogicznej.

W ramach działań wynikających z realizacji programu w dniu 13.11.2013 r. w naszej szkole odbyło się szkolenie poświęcone profilaktyce chorób nowotworowych takich jak: rak piersi, rak szyjki macicy, czerniak- nowotwór złośliwy skóry. Przeprowadzili je: dr n. med. Jolanta Anna Surdyka z Centrum Onkologii Ziemi Lubelskiej oraz pan Konrad Tarnowski – przedstawiciel Wojewódzkiego Ośrodka Koordynującego Populacyjny Program Profilaktyki i Wczesnego Wykrywania raka Szyjki Macicy w Lublinie.

Uczestniczyło w nim 86 osób – nauczyciele, rodzice oraz uczennice Gimnazjum i Zespołu Szkół Rolniczych. Spotkanie odbyło się dzięki współpracy z Powiatową Stacją Sanitarno-Epidemiologiczną w Radzyniu Podlaskim, a przede wszystkim panią Jolantą Kozak i panią Marią Kowalską, które również były obecne na szkoleniu, rozdawały ulotki oraz zachęcały uczestniczki spotkania do przekazania pozyskanych informacji w swoich rodzinach. (M. Rogulska)


Obchody Odzyskania Niepodległości

W 95 rocznicę odzyskania przez Polskę Niepodległości, uczniowie Technikum im. Wincentego Witosa w Woli Osowińskiej z Dyrektor Szkoły Panią Beatą Żurawską- Polkowską i nauczycielami uczestniczyli w Powiatowych Obchodach Święta w Radzyniu Podlaskim. Uroczystość rozpoczęła się w Sanktuarium Matki Boskiej Nieustającej Pomocy częścią artystyczną przygotowaną przez uczniów gimnazjum nr 1. Przypomniano daty 3 najważniejszych powstań narodowych. Natomiast interpretacje muzyczne i recytatorskie pozwoliły zrozumieć rozterki i uczucia walczących o niepodległość.

Poczet sztandarowy naszej szkoły reprezentowali uczniowie klasy IV Technikum Agrobiznesu: Radosław Wierzchowski, Kamil Górski i Paweł Matejuk. W uroczystości brali udział uczniowie klas mundurowych: policyjnej i wojskowej naszego technikum. Następnie została odprawiona Msza Św. w intencji Ojczyzny przez proboszczów radzyńskich parafii: ks. prałata Romana Wiszniewskiego, proboszcza parafii Św. Trójcy ks. Andrzeja Kieliszka oraz proboszcza parafii Św. Anny ks. Henryka Ocha. Po eucharystii nastąpił uroczysty przemarsz pod dzwonnicę kościoła Św. Trójcy w celu odsłonięcia pamiątkowej tablicy ufundowanej przez Powiat Radzyński w 95 rocznicę rozbrojenia garnizonu niemieckiego w Radzyniu Podlaskim.

W przemarszu pod pomnik poczet sztandarowy naszej szkoły reprezentowali uczniowie: Tomasz Obroślak, Kamil Sokół, Bartłomiej Jankowski. Odsłonięcia tablicy dokonał ks. Roman Wiszniewski w asyście starosty Lucjana Kotwicy, a poświęcenia – ks. Andrzej Kieliszek w asyście ks. Henryka Ocha. Po złożeniu wiązanek kwiatów pod tablicą zebrani przeszli pod pomnik na Plac Wolności, gdzie burmistrz Witold Kowalczyk wygłosił okolicznościowe przemówienie. Następnie delegacje samorządowe, przedstawiciele partii politycznych, radzyńskich zakładów pracy instytucji i szkół złożyły wieńce pod pomnikiem.

Wiązanki kwiatów pod pomnikiem złożyły wraz z Dyrektor Szkoły delegacje klas mundurowych naszej szkoły w składzie: innowacja pedagogiczna - klasa wojskowa, reprezentowana przez delegację uczniów kl. I: Łukasza Polkowskiego, Karola Kurowskiego, Piotra Grodzickiego: innowacja pedagogiczna - klasa policyjna, którą reprezentowali uczniowie kl. II: Mateusz Wysokiński, Sylwia Sposób i Jakub Bożedajek. Ten dzień pogłębił naszą wiedzę na temat Niepodległości Polski, a szczególnie walk na ziemi radzyńskiej i umocnił postawy patriotyczne. ( A. Kowalik)

Galeria>>


Modlitewne czuwanie na „Cmentarzu na Górze”

W dniu 2 listopada 2013 r. przedstawiciele naszej szkoły uczestniczyli w marszu na „Cmentarz na Górze”. Jak co roku wspólnie z Zespołem Placówek Oświatowych, członkami Towarzystwa Regionalnego i mieszkańcami Woli Osowińskiej uczciliśmy pamięć osób zmarłych w 1851 r. na groźną chorobę zakaźną – cholerę. Zapalenie zniczy, recytacje, wspólna modlitwa oraz przybliżenie historii tego miejsca przez Panią Krystynę Kożuch wprowadziły nas w atmosferę refleksji i zadumy związanej ze „Świętem zmarłych”.


I Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym

W dniu 23.10.2013 r. w ZSP w Radzyniu Podlaskim odbył się powiatowy etap I Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym.

W olimpiadzie wzięło udział 6 uczennic naszej szkoły: Katarzyna Kulik, Iga Synderkiewicz, Natalia Bylina, Monika Bogusz, Marta Borkowska, Paulina Boreczek. Uczennice odebrały z rąk Starosty Radzyńskiego Pana Lucjana Kotwicy dyplomy oraz upominki za finał etapu szkolnego.

Do etapu regionalnego zakwalifikowała się uczennica Iga Synderkiewicz, która uzyskała najwyższą liczbę punktów zajmując pierwsze miejsce.

Koordynatorem olimpiady była pedagog Pani Elżbieta Facon.

Gratulujemy laureatce i życzymy sukcesów w kolejnym etapie. (E.Facon)


W dniu 21 października odbył się w naszej szkole etap szkolny V Regionalnego konkursu młodzieży szkół rolniczych nt.

„W ROLNICTWIE MOŻNA PRACOWAĆ BEZPIECZNIE”

Konkurs przeprowadziła komisja w składzie:

 

1. Przewodniczący – Adam Ochnio kierownik Referatu ds. Prewencji, Rehabilitacji i Orzecznictwa Lekarskiego -Placówka Terenowa w Radzyniu Podlaskim

2. Marek Grochowski – ODR w Radzyniu Podlaskim

3. Andrzej Chojnacki – KRUS w Kocku

4. Beata Orlicz – nauczyciel ZSR w Woli Osowińskiej

Szkołę w finale, który odbędzie się 19 listopada w ZS nr 3 w Łukowie reprezentować będą:

I – Kamil Grochowski kl. IV TA (31 pkt.)

II – Monika Bogusz kl. IV TA (30 pkt.)

III – Mateusz Grochowski kl. I TA (26 pkt.)

IV – Marta Borkowska kl. II TA (20 pkt.)


Święto Szkoły 14.10.2013 r.

W dniu 14 października 2013 roku w naszej szkole odbyła się wspaniała uroczystość. W trzecią rocznicę nadania technikum imienia Wincentego Witosa zorganizowaliśmy „Święto Patrona Szkoły”.

Patron nasz to osoba niezwykła, trzykrotny premier Polski, prezes PSL, działacz ludowy, wójt, poseł, najbardziej utalentowany syn wsi polskiej. Uroczystość rozpoczęła się powitaniem Jego Ekscelencji przez dyrektora szkoły panią Beatę Żurawską-Polkowską i pana Adama Zabłockiego w Kościele p.w. NMP w Woli Osowińskiej, w którym została odprawiona uroczysta Msza Święta w intencji społeczności naszej szkoły. Kazanie wygłosił Ksiądz Biskup dr Piotr Sawczuk, w którym nawiązał do historii szkoły i jej patrona.

Dalsze uroczystości, które prowadzili uczniowie klas IV – Monika Bogusz i Kamil Sokół miały miejsce w Zespole Szkół Rolniczych.

Gości powitała Dyrektor szkoły:

Jego Ekscelencję Księdza Biskupa Piotra Sawczuka

Księdza Prałata Romana Wiszniewskiego Dziekana Dekanatu Radzyńskiego

Księdza Kanonika Andrzeja Kieliszka

Księdza Kanonika Andrzeja Witkowskiego

Księdza Kanonika Stanisława Wakulskiego

Księdza Kanonika Marka Matusika

 

Władze samorządowe:

Pana Sławomira Sosnowskiego Wicemarszałka Województwa Lubelskiego

Pana Lucjana Kotwicę Starostę Powiatu Radzyńskiego

Pana Mariusza Skoczylasa – Wicestarostę Radzyńskiego

Panią Zofię Goławską Członka Zarządu Powiatu wraz z małżonkiem

Pana Tadeusza Skowrona Radnego Rady Powiatu Radzyńskiego

Pana Henryka Mateusiaka – Wójta Gminy Borki

Pana Daniela Grochowskiego Sekretarza Gminy Milanów

Służby mundurowe:

Pana Majora Artura Ostrowskiego – Szefa Sekcji Wychowawczej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie

Pana Inspektora Wiesława Słotwińskiego – Komendanta Komendy Powiatowej Policji w Radzyniu Podlaskim

Pana Nadkomisarza Andrzeja Antoniewskiego – naczelnika wydziału prewencji KPP w Radzyniu Podlaskim

Pana Podkomisarza Marcina Sytę – zastępcę naczelnika wydziału prewencji KPP w Radzyniu Podlaskim

Młodszego Aspiranta panią Barbarę Salczyńską

Sierżanta Sztabowego pana Konrada Osypińskiego

 

Pracowników organu prowadzącego:

Panią Annę Michalak – Inspektora do Spraw Oświaty Dyrektorów szkół w osobach:

Panią Ewę Grodzką Dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim

Panią Małgorzatę Popek Dyrektora Specjalnego Ośrodka Szkolno-Wychowawczego im. Zofii Sękowskiej w Radzyniu Podlaskim

Panią Danutę Kucio Dyrektora Zespołu Placówek Oświatowych w Woli Osowińskiej

Pana Tadeusza Pietrasa - wieloletniego Dyrektora I LO w Radzyniu Podlaskim

Panią Bożenę Marchwiak – wieloletniego Dyrektora Gimnazjum nr 2 w Radzyniu Podlaskim

 

Przedstawicieli związków zawodowych:

Panią Krystynę Lenart Prezesa Powiatowego Zarządu ZNP w Radzyniu Podlaskim

Panią Elżbietę Dziadosz Prezesa Gminnego Ogniska ZNP w Borkach

 

Dyrektorów i kierowników instytucji współpracujących ze szkołą:

Prof. dr hab. Stanisława Krasowicza – zastępcę dyrektora IUNG i Państwowego Instytutu Badawczego w Puławach

Pana Jerzego Bajdę Kierownika PT KRUS w Radzyniu Podlaskim

Panią Krystynę Kożuch – członka Towarzystwa Regionalnego w Woli Osowińskiej

Chór parafialny

Wszystkich przybyłych rodziców a szczególnie rodziców uczniów klas pierwszych

Grono Pedagogiczne

Uczniów naszej szkoły

 

Do ślubowania młodzież klas pierwszych wprowadził Podkomisarz Marcin Syta z KPP w Radzyniu Podlaskim. Ślubowanie przeprowadzili, dyrektor szkoły , ks. Jerzy Kalicki oraz Nadkomisarz Andrzej Antoniewski i Major Artur Ostrowski. Młodzież ślubowała na Boga i Ojczyznę. Ślubowanie zakończono słowami: „Ślubujemy Tobie Ojczyzno. Tak nam dopomóż Bóg”. Po ślubowaniu odśpiewano Rotę.

Dużo wzruszeń dostarczyła część artystyczna poświęcona Patronowi Naszej szkoły, pod hasłem „Pamięcią zatrzymajmy ślad po przodkach”. Składała się ona z prezentacji multimedialnej, referatów i wierszy w wykonaniu młodzieży Technikum. Podkreślono, że pomimo niesprzyjających okoliczności pamięć o Wincentym Witosie oraz idee przez niego głoszone nie zaginęły i przetrwały próbę czasu. W części artystycznej wzięli udział przede wszystkim uczniowie z klasy IV TA- M. Bogusz, K. Kulik, z klasy IV TI – M. Kot, P. Sawka, K. Sokół z klasy III TA – A. Salomończyk, A. Krasuski, D. Siwak. Scenariusz przygotowała p. B. Szykuła nauczyciel jęz. polskiego.

W dniu Święta Patrona Szkoły nie zabrakło życzeń i kwiatów. Szczególnie ciepłe słowa do naszej społeczności skierowali Pan Sławomir Sosnowski Wicemarszałek Województwa Lubelskiego, Pan Lucjan Kotwica – Starosta Powiatu Radzyńskiego z przedstawicielami zarządu, Pan Inspektor Wiesław Słotwiński – Komendant KPP w Radzyniu Podlaskim, Pan Major Artur Ostrowski – Szef Sekcji Wychowawczej 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie, Pan Henryk Mateusiak – Wójt Gminy Borki, Pani Krystyna Lenart – Prezes Powiatowego zarządu ZNP w Radzyniu Podlaskim, Pani Krystyna Kożuch.

Ponadto otrzymaliśmy pisma okolicznościowe od p. Tadeusza Sławeckiego – Sekretarza Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej, p. Krzysztofa Babisza – Kuratora Oświaty w Lublinie, płk pil. dr inż. Waldemara Gołębiowskiego – Dowódcy 41. Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie.

 Na zakończenie uroczystości dyrektor szkoły podziękowała wszystkim, którzy wnieśli swoją pomoc w organizację dzisiejszego święta.

Galeria>>


71 ROCZNICA ZAMORDOWANIA MIESZKAŃCÓW TCHÓRZEWA

W dniu 6 października 1942 r. w Tchórzenie Hitlerowcy wymordowali 24 mieszkańców wcześniej gminy Kock obecnie gminy Borki. Wśród nich było 7 dorosłych i 17 dzieci, niektóre nie miały jeszcze roku. 6 października 2013 r. w miejscu egzekucji, przy pomniku odbyły się uroczystości upamiętniające 71 rocznicę tej tragedii, w których wzięli udział przedstawiciele naszej szkoły – Poczet Sztandarowy, uczniowie klas I i II pod opieką pani Ewy Stankiewicz i Małgorzaty Rogulskiej.

 Uczestniczyliśmy we Mszy Świętej polowej sprawowanej w intencji zamordowanych, wysłuchaliśmy przemówienia Wójta Gminy Borki – Pana Henryka Mateusiaka oraz części artystycznej w wykonaniu dzieci ze Szkoły Podstawowej w Tchórzenie i członkiń Koła Gospodyń Wiejskich w tej miejscowości. Uroczystości zakończyły się złożeniem kwiatów i zapaleniem zniczy pod pomnikiem pomordowanych.

Galeria>>


Ogólnopolski Tydzień Kariery

Ogólnopolski Tydzień Kariery, czyli OTK, to coroczna akcja Stowarzyszenia Doradców Szkolnych i Zawodowych Rzeczypospolitej Polskiej mające na celu inspirowanie ogólnopolskich i lokalnych inicjatyw, działań i kreatywności na rzecz rozwoju poradnictwa zawodowego. Wzmocnienia świadomości potrzeby wsparcia dla lepszej edukacji, pracy i kariery każdego obywatela. W dniach 14–20 października odbędzie się piąta, jubileuszowa edycja Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery. Tegoroczne hasło OTK brzmi: Odkryj talenty swojego dziecka. Stowarzyszenie Doradców Szkolnych i Zawodowych, inicjator wydarzenia, chce tym razem skierować uwagę opinii publicznej na inicjatywy, ułatwiające identyfikowanie potencjału osób stojących przed wyborami edukacyjno – zawodowymi. Określanie drzemiących w dzieciach i młodzieży możliwości, wydobywanie na światło dzienne ich mocnych stron to przecież pierwszy krok w długiej wędrówce do upragnionej kariery zawodowej. W ramach Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery w naszej szkole będą realizowane działania mające na celu promocję i rozwój poradnictwa zawodowego. Do realizacji tych działań w szkole związanych z popularyzowaniem orientacji i poradnictwa zawodowego oraz idei świadomego planowania kariery edukacyjnej i zawodowej zostały zaproszone lokalne instytucje tj. Powiatowy Urząd Pracy i Młodzieżowe Centrum Kariery w Radzyniu Podlaskim. W ramach wspólnych działań odbędą się m.in. wykłady, spotkania z doradcami zawodowymi, prezentacje filmów i materiałów dydaktycznych, treningi, warsztaty na których uczniowie będą mogli rozwiązywać testy predyspozycji zawodowych. Adresatami i docelowymi odbiorcami OTK są uczniowie klas IV technikum potrzebujący profesjonalnego wsparcia w planowaniu dalszej edukacji, zawodu, pracy oraz kariery. Zapraszamy uczniów do włączenia się i czynnego uczestnictwa w działania Ogólnopolskiego Tygodnia Kariery 2013 w naszej szkole!!! (Pedagog szkolny E. Facon)


I REGIONALNA OLIMPIADA WIEDZY O ZDROWIU PSYCHICZNYM

Nasza szkoła przystąpiła do I Regionalnej Olimpiady Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym, której głównym celem jest poszerzenie wiedzy i wzrost świadomości w zakresie zdrowia psychicznego, sprzyjający kształtowaniu nawyków prozdrowotnych, lepszemu rozumieniu natury zaburzeń i zwalczaniu stereotypów w tym zakresie, zgodnie z założeniami Narodowego Programu Ochrony Zdrowia Psychicznego. Nie ma zdrowia bez zdrowia psychicznego. A jednak wciąż wielu z nas nie chce rozmawiać głośno o swoich problemach, a wizytę u specjalisty uważa za coś wstydliwego.

Pora to zmienić, temu służyć ma między innymi I Regionalna Olimpiada Wiedzy o Zdrowiu Psychicznym organizowana wspólnie przez Starostwo Powiatowe w Białej Podlaskiej, Radzyniu Podlaskim i Parczewie. Adresowana jest ona do uczniów szkół ponadgimnazjalnych. Przedsięwzięcie zostało objęte honorowym patronatem Lubelskiego Kuratora Oświaty Krzysztofa Babisza, posłów do Parlamentu Europejskiego Arkadiusza Bratkowskiego i Lenę Kolarską-Bobińską oraz posłów Franciszka Stefaniuka, Stanisława Żmijana, Adama Abramowicza i senatora Grzegorza Biereckiego.

W dniu 10 października 2013 r. o godz. 10.00 odbył się etap szkolny olimpiady w której wzięło udział 43 uczniów naszej szkoły. Do etapu powiatowego zakwalifikowali się następujący uczniowie: 1. Katarzyna Kulik – 18 punktów 2. Iga Synderkiewicz – 17 punktów 3. Natalia Bylina – 17 punktów 4. Monika Bogusz – 16 punktów 5. Marta Borkowska – 16 punktów 6. Paulina Boreczek – 16 punktów Gratulujemy zwycięzcom i życzymy sukcesów w kolejnych etapach olimpiady. (Koordynator olimpiady - E. Facon)


W dniach 26-28 września 2013 roku młodzież Technikum im. Wincentego Witosa z Woli Osowińskiej uczestniczyła w „Lotniczych Warsztatach-Dęblin 2013” zorganizowanych przez WSOŚP i Samorząd Studentów. Wzięło w nich udział ponad 400 uczniów z 28 szkół województwa lubelskiego, małopolskiego i mazowieckiego. Warsztaty miały na celu promocję wśród młodzieży pozytywnego wizerunku Wojska Polskiego, polskiego lotnictwa wojskowego oraz służby w Narodowych Siłach Rezerwy. Uczestniczyliśmy w spotkaniu z gen. bryg. prof. dr hab. Jerzym Lewitowiczem, który zainteresował młodzież wykładem na temat „Dlaczego samolot i helikopter lata?” oraz płk. pil. Jerzym Leniem wieloletnim dowódcą reprezentacyjnego zespołu akrobacyjnego Polskich Sił Powietrznych – „Biało-Czerwone Iskry”.

Drugi dzień warsztatów to udział w przysiędze wojskowej podchorążych 5- letnich studiów magisterskich w Wyższej Szkole Oficerskiej Sił Powietrznych, zwiedzanie bazy dydaktyczno-naukowej oraz udział w zawodach sportowych. Szczególne wrażenie wzbudziło zwiedzanie statków powietrznych będących na wyposażeniu Centrum Szkolenia Inżynieryjno-Lotniczego. Mogliśmy podziwiać m.in. MiG-29, Su-22M, TS - "Iskra", PZL - "Orlik" oraz Mi – 2, Mi – 8, Mi – 24, a także WS - 3 „Sokół” Były to trzy dni niezapomnianych przeżyć, wrażeń, doświadczeń. Dziękujemy organizatorom za współpracę i zaproszenie młodzieży z naszej szkoły na warsztaty lotnicze. (E.Stankiewicz) Galeria>>


 

W dniach 19-20.09.2013 r. zorganizowaliśmy wyjazd na XV edycję Wystawy AGRO SHOW, która odbyła się w Bednarach w gminie Pobiedziska k/ Poznania. Impreza miała charakter plenerowy i jest największą tego typu imprezą w Europie. Uczestnicy wyjazdu uczestniczyli w pokazach najnowszych i najnowocześniejszych maszyn i urządzeń rolniczych.

Swoją ofertę prezentowali również producenci nawozów, środków ochrony roślin, nasion, firmy z sektora finansowego i innych branż związanych z rolnictwem. W wystawie wzięło udział blisko 800 wystawców z 20 krajów. 19.09.2013 r. zwiedzaliśmy Sanktuarium Matki Bożej Licheńskiej.

W wyjeździe uczestniczyło 35 uczniów technikum, 4 absolwentów, 5 rolników. Opiekę nad młodzieżą sprawowali pani Ewa Stankiewicz, pan Adam Zabłocki, pan Jerzy Woźniak. Kierownikiem wyjazdu była pani Beata Orlicz. (B.Orlicz)

Galeria>>


Dożynki w Czemiernikach

W dniu 25 sierpnia uczestniczyliśmy w powiatowym Święcie Plonów w Czemiernikach. Po uroczystej mszy świętej i powitaniu gości przez gospodarzy nastąpił ceremoniał wręczenia chleba i prezentacje dorobku gmin wiejskich Powiatu Radzyńskiego.

Artystyczne prezentacje tegorocznego święta plonów zakończył występ Zespołu Pieśni i Tańca "Ulaniacy" z Ulana - Majoratu, który prowadzi Ulańskie Forum Inicjatyw Społecznych.

Na zakończenie dożynek głos zabrali goście: Jerzy Rębek – Poseł na Sejm RP, Tadeusz Sławecki – Podsekretarz Stanu w Ministerstwie Edukacji Narodowej oraz Sławomir Sosnowski – Wicemarszałek Województwa Lubelskiego.


Dożynki w Ulanie

 


Nowy rok szkolny 2013/2014

W dniu 2 września rozpoczął się nowy rok szkolny. Uroczystość rozpoczęła się mszą świętą w kościele parafialnym w Woli Osowińskiej. Ksiądz Jerzy Kalicki życzył zgromadzonym uczniom i pedagogom powodzenia w nowym roku szkolnym. Przed budynkiem szkoły, pani dyrektor Beata Żurawska-Polkowska rozpoczęła od powitania wszystkich przybyłych gości: pana Sławomira Sosnowskiego - Wicemarszałka Województwa Lubelskiego, pana Tadeusza Skowrona - Radnego powiatu radzyńskiego oraz pana Krzysztofa Bogusza - nadkomisarza z KPP w Radzyniu Podlaskim.

Pani dyrektor wręczyła dyplomy absolwentom naszej szkoły i wraz z wychowawcą I klasy panią Ewą Stankiewicz, legitymacje szkolne uczniom nowej klasy. Następnie głos zabrali zaproszeni goście, a uczennica klasy II-Dominika Burdach przypomniała bolesną rocznicę wybuchu II wojny światowej.

Galeria>>


Wycieczka do Dęblina 11 lipca 2013 r.

W dniu 11.07.2013 roku adepci klasy wojskowej naszej szkoły  udali się na wycieczkę do  Wyższej Szkoły Oficerskiej Sił Powietrznych w Dęblinie. Po jednostce oprowadzał nas: dowódca płk pil. dr inż. Waldemar GOŁĘBIOWSKI oraz mjr Artur Ostrowski .

Młodzież mogła zapoznać się z historią 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego, a także zwiedzić lotnisko wojskowe, gdzie kształcą się kandydaci  na  przyszłych pilotów. Mogliśmy z bliska przyjrzeć się Iskrom, o których interesująco opowiadał płk Gołębiowski, a także obserwować podniebne popisy pilotów. Co bardziej odważni zasiedli za sterami myśliwców. Uczestnicy wycieczki mieli możliwość poznać symulator samolotowy i śmigłowcowy.

Na koniec spotkania zwiedziliśmy Muzeum Sił Powietrznych, w którym znajdują się legendy polskiego lotnictwa oraz samoloty będące w obiegu sił powietrznych.

Bardzo dziękujemy Dowódcom 41 Bazy Lotnictwa Szkolnego w Dęblinie za interesujące spotkanie. (E. Stankiewicz)

 

Galeria>>


 

 

Szkolny Klub HDK

 

 

Bierzemy udział w programie:

 

 

Wspieramy:

 

 

 

 
 
Loading